ARCHITEKTURA

Ponadstuletni dom dostał nowe życie. Połączono w nim historię i współczesność

Szeregowy dom został zbudowany w 1911 roku w stylu historyzmu dla rodziny miejscowego farmaceuty. Charakteryzował się wysokiej jakości materiałami, precyzyjnie wykonanymi detalami, sporą powierzchnią i przestronnymi wnętrzami. Po ponad stu latach dom przestał jednak spełniać wymagania właścicieli. Pięcioosobowa rodzina potrzebowała innych rozwiązań przestrzennych niż te, jakie zastosowano przed wiekiem. Wyzwanie dla architektów Matěja Šebeka i Martina Petříka polegało na tym, aby znaleźć harmonię i równowagę pomiędzy nowym a starym. Ponadstuletni dom miał pomieścić dwa mieszkania, które będą możliwe do dalszego przekształcenia i podziału w przyszłości.

Architekci postanowili nie zmieniać charakteru domu, jednak ich pomysłem na zaakcentowanie współczesności było zastosowanie jasnożółtego rdzenia łazienek i garderób na parterze, których bardzo brakowało w pierwotnym układzie domu. Parter rozdzielony sienią z efektowną klatką schodową połączono nowymi otworami wzdłuż powstałego rdzenia. Widok wyznaczają poziome linie obszernej biblioteki. Przez nią przechodzi się do nocnej strefy domu – rdzeń pełni tu rolę filtra. Cała główna przestrzeń mieszkalna jest zorientowana na elewację ogrodową i zachodnie słońce. Jej centralnym elementem stał się masywny filar, niegdyś ściana, otoczony miejscami do siedzenia i oryginalnym piecem kaflowym. Życie domowników w ciągu dnia toczy się między salonem a kuchnią i jadalnią. Schody, które kiedyś dzieliły dom, teraz go łączą. Wąskie okno z kuchni wychodzi na hol i do pracowni na poddaszu.

Tylną elewację otwarto na ogród poprzez powiększenie otworów okiennych i drzwiowych. Czyste, całkowicie szklane powierzchnie w prostych aluminiowych ramach podkreślają nowe lub powiększone otwory, kontrastujące z historyczną stolarką o tradycyjnych podziałach, która zachowała dawne wymiary i charakter. Kameralny ogród urządzono w sposób piętrowy. Wzdłuż domu biegnie drewniany chodnik, który schodami łączy się z najniższym poziomem ceglanego patio. Pierwotny drewniany ganek elewacji ogrodowej zastąpiono lekkim pomostem, z którego roztacza się niepowtarzalny widok na pobliski dawny klasztor franciszkanów.

Na nieużytkowym dotąd poddaszu zaaranżowano całkiem nową przestrzeń, która otwiera się na całą wysokość kalenicy, podkreślając kształt oryginalnego komina. Poddasze podzielono na dwa mieszkania – studio i dwupokojowe. Poziomy podłóg dostosowują się do oryginalnej konstrukcji poddasza. Wysoko umieszczone świetliki doświetlają całą przestrzeń.

Stolarkę fasady poddano konserwacji i zmieniono jej kolor. Od teraz do domu prowadzą czerwone drzwi wejściowe kontrastujące z estetyczną bielą okien. Dach pokryto naturalną dachówką ceramiczną.

 

autorzy: Matěj Šebek, Martin Petřík
zakończenie: 2023
miejsce: Jindřichův Hradec, Republika Czeska
fotografia: Radek Úlehla

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Czechy | Minimalizm | Wnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Dom przed i po przebudowie. Fot. Radek Úlehla i Google Maps

Rzuty domu przed i po remoncie

Temat: Ponadstuletni dom dostał nowe życie. Połączono w nim historię i współczesność

Recent Posts

Jak kaskadowy ogród. Tak budynki z mieszkaniami socjalnymi projektują Holendrzy

Budynek z mieszkaniami socjalnymi powstanie w Eindhoven w Holandii. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni…

14 maja 2024

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej