ARCHITEKTURA

Port Popowice we Wrocławiu. Będzie jak nowa dzielnica

Port Popowice we Wrocławiu czeka rewolucja. Tuż nad wodą powstanie kompleks nowoczesnych biurowców, budynków mieszkalnych, przestrzeni komercyjnych i rekreacyjnych. Wkrótce start budowy budynku biurowego, który zaprojektowali architekci z warszawskiego biura WXCA. Ich projekt zwyciężył w konkursie.

Port Popowice to jeden z największych obszarów inwestycyjnych we Wrocławiu, który obejmuje 14 ha. Teren otoczony jest obszarami rekreacyjnymi: Parkiem Popowickim, Parkiem Zachodnim oraz rzeką Odrą. W przyszłości będą one idealnym miejscem do odpoczynku dla mieszkańców inwestycji, ale również pracowników biurowca. A ci będą mogli korzystać z pełnej infrastruktury handlowo-usługowej, zaplanowanej na terenie projektu.

Sam budynek biurowy będzie miał 13 tys. m kw. powierzchni użytkowej. 7-kondygnacyjny obiekt autorstwa pracowni WXCA z zewnątrz będzie się wyróżniał nowoczesnym designem i ciekawą przeszkloną elewacją z układem pionowych oraz poziomych przesłon, przypominających żyletki, tworzących regularny, ale naprzemienny rytm architektoniczny.

W pracy spędza się znaczną część swojego czasu. Chcieliśmy więc stworzyć miejsce, które będzie dla pracowników ich drugim domem, do którego będą przychodzić z przyjemnością – mówi Adam Mierzwa z WXCA, współautor koncepcji. 

Projektując biurowiec, architekci uwzględnili współczesne trendy w urządzaniu przestrzeni biurowych.

Przewidzieliśmy elastyczną możliwość aranżacji przestrzeni, w której znajdą się mobilne miejsca pracy (hot desks), wspólne stoły, miejsca spotkań w domowej atmosferze (soft seatings) czy pokoje ciszy (silent rooms) – dodaje Paulina Kucharska z WXCA.

Jak ważne są dla inwestora potrzeby ludzi, widać nawet po umiejscowieniu i liczbie wejść do budynku. Drzwi znajdują się zarówno od strony przystanków autobusowych przy ul. Wejherowskiej, jak i budowanego osiedla mieszkaniowego. Poszczególne kondygnacje są tak zaplanowane, by można dostosować je do liczby najemców i ich indywidualnych potrzeb. Na parterze budynku znajdzie się także przedszkole oraz przestrzeń gastronomiczna. W dwóch podziemnych kondygnacjach mieścić się będą garaże na 300 miejsc parkingowych. Na tym udogodnienia się nie kończą.

W obiekcie znajdą się m.in. stojaki rowerowe, prysznice i szatnie dla rowerzystów, miejsca postojowe dla pojazdów elektrycznych – mówi Paweł Słupski z WXCA. 

wiz. Vantage Development

Architekci zadbali również o to, by stworzyć miejsca pracy optymalnie wykorzystujące naturalne oświetlenie. W budynku zostanie zastosowane także inteligentne zarządzanie systemami grzania, chłodzenia i wentylacji.

Nad projektem architektonicznym pracował zespół WXCA w składzie: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Adam Mierzwa, Paulina Kucharska, Paweł Słupski, Jan Kucza-Kuczyński, Paweł Grodzicki, i Marcin Jurusik. Pracownia zajęła pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez inwestora, kolejne miejsca zajęły: 3XA oraz Pracownia PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus. Inwestor planuje, że biurowiec zostanie zrealizowany do połowy 2021 roku. 


WXCA to działająca w Warszawie pracownia, która specjalizuje się w opracowywaniu koncepcji i realizacji złożonych projektów zarówno publicznych, jak i komercyjnych. W swojej pracy architekci starają się najpierw wyczuć kontekst miejsca, dopiero później przystępują do projektowania. Architekci tylko w ostatnich latach wygrali konkursy m.in. na Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu, rewitalizację Pola Mokotowskiego, Teatr im. S. Żeromskiego w Kielcach, zagospodarowanie Bulwarów Wiślanych czy przekształcenie Nowej Pragi w przestrzeń przyjazną dla ludzi. Zaprojektowali również gmach Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Historii Polskiej.

wiz. Vantage Development
Biurowiec projektu WXCA
Biurowiec projektu WXCA

Recent Posts

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Marian Lalewicz: wielki architekt warszawsko-petersburski. Jego dzieła do dziś budzą zachwyt

Marian Lalewicz to jeden z najznakomitszych architektów przedwojennej Polski. Działał nie tylko w kraju, ale…

29 kwietnia 2024

Tak pracują architekci. Zaglądamy do wnętrza pracowni Kubieniec + Długosz!

Szewc w podartych butach chodzi? Może! My jednak dziś nie o szewcach, a o architektkach,…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej