ARCHITEKTURA

Amfiteatr na Cytadeli w Poznaniu zmieni się w miododajny ogród

Poznański amfiteatr na Cytadeli zmieni się nie do poznania. Niewykorzystywana od lat widownia zmieni się w kwitnące rabaty. Metamorfozę przejdą schody, scena, a także okolica amfiteatru.

Miasto zakłada, że inwestycja będzie kosztować 1,6 miliona złotych. Ma to być pierwszy etap rewitalizacji terenów Cytadeli – sporego obszaru zieleni, który znajduje się w sąsiedztwie centrum stolicy wielkopolski. 

„Przede wszystkim w dawnym teatrze letnim nastąpi odwrócenie funkcji – w miejscu widowni pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi pszczoły, motyle i inne owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zostaną zamontowane fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało tak pomyślane, by nie ingerować w aktywność nocnych owadów – tłumaczą przedsatwciele Zarządu Zieleni Miejskiej 

Według ZZM taki projekt, polegający na założeniu dedykowanego pszczołom ogrodu w ramach modernizacji przestrzeni zurbanizowanej, w układzie amfiteatralnym, jest unikatowy na skalę krajową, a może i światową. 

Projekt ogrodu miododajnego polega na przebudowie dawnego amfiteatru na terenie Cytadeli. Przede wszystkim w dawnym teatrze letnim nastąpi odwrócenie funkcji – w miejscu widowni pojawią się rabaty z roślinami wabiącymi pszczoły, motyle i inne owady zapylające, a w miejscu dawnej sceny zostaną zamontowane fantazyjne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. 

“W miejscu po byłym amfiteatrze na Cytadeli powstanie miododajny ogród. Jest to projekt unikatowy w skali naszego kraju. Pośrodku ogrodu na mieszkańców czekać będą wygodne leżaki, skąd będzie można podziwiać odgrywane przez przyrodę przedstawienie. #PoznańDlaPszczół” – dodaje Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak 

Amfiteatr na Cytadeli poznańskiej obecnie

By zyskać większą powierzchnię biologicznie czynną, zlikwidowana zostanie część schodów. Pojawią się też pojedyncze siedziska, niewielkie tarasy widokowe, kaskada wodna, a także subtelne oświetlenie, które zostało tak pomyślane, by nie ingerować w aktywność nocnych owadów. 

Ogród dedykowany pszczołom, założony w ramach modernizacji przestrzeni zurbanizowanej, w układzie amfiteatralnym, jest prawdopodobnie pomysłem unikatowym w skali światowej, a już z pewnością na terenie Polski. Żywimy nadzieję, że w pełni sezonu kwitnienia ogród ten stanie się jedną z większych atrakcji Poznania.

Czytaj też: Ekologia | Metamorfoza | Zieleń | Renowacja | Łąki kwietne  | Poznań

źródło: ZZM Poznań 

Recent Posts

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej