ARCHITEKTURA

Poznań: murale solidarnościowe bez Lecha Wałęsy. Rada Osiedla Wichrowe Wzgórze usuwa projekt

Rok temu pisaliśmy o osiedlu w Poznaniu, na którym pojawią się murale solidarnościowe. Opublikowaliśmy wizualizacje zwycięskiego projektu. Teraz okazuje się, że jeden z nich zostanie zmieniony. Rada Osiedla Wichrowe Wzgórze zmieni projekt tak, by nie umieszczać na bloku wizerunku Lecha Wałęsy.

Murale powstaną na osiedlu Wichrowe Wzgórze na Winogradach w Poznaniu. W sumie będzie ich dziewięć. Zwyciężyła wtedy koncepcja przygotowana przez zespół projektantów zrzeszonych w grupie Murall, którą tworzą Dominik Dziedzin, Monika Rygielska i Agnieszka Skowrońska.

Bloki stoją w dwóch grupach, dlatego podzieliliśmy projekt na dwa okresy. Pierwszy, do powstania Solidarności włącznie z tym wydarzeniem, symbolizowanym przez wizerunek Lecha Wałęsy oraz późniejszy, zakończony wolnymi wyborami 4 czerwca – mówi Dominik Dziedzin z grupy Murall.

Na muralach pojawią się motywy przypominające między innymi o Wyborach Czerwcowych, Obradach Okrągłego Stołu, Strajk w Stoczni Gdańskiej czy wprowadzenie stanu wojennego. Na ścianie bloku numer 2 pojawić się miał mural symbolizujący powołanie NSZZ Solidarność 1980 z portretem ówczesnego przewodniczącego – Lecha Wałęsy.

Te murale to może być gratka dla turystów, a przy tym dobry przykład dla innych miast, że można robić dobre rzeczy na bazie kontaktów z mieszkańcami, bez względu na poglądy polityczne – mówił w czerwcu 2019 roku Jarosław Lange, szef wielkopolskiej Solidarności.

Teraz poznańskie murale solidarnościowe powstaną w zmienionej formie. Jak informuje Gazeta Wyborcza, Rada Osiedla Wichrowe Wzgórze zdecydowała się zmienić projekt, tłumacząc, że otrzymało “wiele” telefonów od mieszkańców, którzy nie zgadzali się na umieszczenie portretu Lecha Wałęsy na ścianie bloku… Uzgodniono, że zamienną grafikę przygotują ci sami autorzy, którzy odpowiadają za projekt murali dla pozostałych bloków.

Zwróciliśmy się z pytaniem do administracji osiedla Wichrowe Wzgórze z pytaniem o liczbę głosów, które spowodowały usunięcie Lecha Wałęsy z projektu murali solidarnościowych. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak napisał nam Krzysztof Krajniak: ” nie prowadzimy rejestru zgłoszeń telefonicznych”.

Pierwszy mural jest już gotowy. Pozostałe mają pojawić się na pozostałych ścianach bloków do końca dekady. Niżej publikujemy wizualizacje oraz na końcu zdjęcie gotowego pierwszego muralu. Drugi, który miał powstać miał przedstawiać wizerunek Lecha Wałęsy.

Czytaj też: Poznań | Murale | Blok | Sztuka | Ciekawostki

malowanie pierwszego muralu
pierwszy mural już gotowy

źródło: Murall

View Comments

  • Mieszkam tam i szlag mnie trafia że banda zakompleksionych dziadów i bab żyjących z zaburzeniami przeszłości kierując się ideologią narzuca co jest wlasciwe a co nie. Pan z wąsem jest symbolem światowym i czy się to kumus podoba czy nie, zawsze będzie ikoną wolności w Polsce i na świecie. Wstyd bo te same staruchy nie potrafiące żyć bez ciągłego rozpamiętywania przeszłości z przyjemnością dałyby na muralu kurdupla żoliborskiego...tylko wtedy zapewne fasada byłaby dość szybko do remontu. Większość na osiedlu ma inne zdanie niż ADM osiedla ale oni nie liczą się z nikim.

Recent Posts

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej