Poznań: murale solidarnościowe bez Lecha Wałęsy. Rada Osiedla Wichrowe Wzgórze usuwa projekt

Rok temu pisaliśmy o osiedlu w Poznaniu, na którym pojawią się murale solidarnościowe. Opublikowaliśmy wizualizacje zwycięskiego projektu. Teraz okazuje się, że jeden z nich zostanie zmieniony. Rada Osiedla Wichrowe Wzgórze zmieni projekt tak, by nie umieszczać na bloku wizerunku Lecha Wałęsy.

Murale powstaną na osiedlu Wichrowe Wzgórze na Winogradach w Poznaniu. W sumie będzie ich dziewięć. Zwyciężyła wtedy koncepcja przygotowana przez zespół projektantów zrzeszonych w grupie Murall, którą tworzą Dominik Dziedzin, Monika Rygielska i Agnieszka Skowrońska.

Bloki stoją w dwóch grupach, dlatego podzieliliśmy projekt na dwa okresy. Pierwszy, do powstania Solidarności włącznie z tym wydarzeniem, symbolizowanym przez wizerunek Lecha Wałęsy oraz późniejszy, zakończony wolnymi wyborami 4 czerwca – mówi Dominik Dziedzin z grupy Murall.

Na muralach pojawią się motywy przypominające między innymi o Wyborach Czerwcowych, Obradach Okrągłego Stołu, Strajk w Stoczni Gdańskiej czy wprowadzenie stanu wojennego. Na ścianie bloku numer 2 pojawić się miał mural symbolizujący powołanie NSZZ Solidarność 1980 z portretem ówczesnego przewodniczącego – Lecha Wałęsy.


Te murale to może być gratka dla turystów, a przy tym dobry przykład dla innych miast, że można robić dobre rzeczy na bazie kontaktów z mieszkańcami, bez względu na poglądy polityczne – mówił w czerwcu 2019 roku Jarosław Lange, szef wielkopolskiej Solidarności.

Teraz poznańskie murale solidarnościowe powstaną w zmienionej formie. Jak informuje Gazeta Wyborcza, Rada Osiedla Wichrowe Wzgórze zdecydowała się zmienić projekt, tłumacząc, że otrzymało “wiele” telefonów od mieszkańców, którzy nie zgadzali się na umieszczenie portretu Lecha Wałęsy na ścianie bloku… Uzgodniono, że zamienną grafikę przygotują ci sami autorzy, którzy odpowiadają za projekt murali dla pozostałych bloków.

Zwróciliśmy się z pytaniem do administracji osiedla Wichrowe Wzgórze z pytaniem o liczbę głosów, które spowodowały usunięcie Lecha Wałęsy z projektu murali solidarnościowych. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jak napisał nam Krzysztof Krajniak: ” nie prowadzimy rejestru zgłoszeń telefonicznych”.

Pierwszy mural jest już gotowy. Pozostałe mają pojawić się na pozostałych ścianach bloków do końca dekady. Niżej publikujemy wizualizacje oraz na końcu zdjęcie gotowego pierwszego muralu. Drugi, który miał powstać miał przedstawiać wizerunek Lecha Wałęsy.

Czytaj też: Poznań | Murale | Blok | Sztuka | Ciekawostki

źródło: Murall