ARCHITEKTURA

Projekt klasztoru na Zatoce Gdańskiej najlepszym projektem dyplomowym w Polsce

Projekt klasztoru przygotował Paweł Lisiak, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Kilka dni temu zdobył on główną nagrodę w konkursie na najlepsze prace dyplomowe organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

„Laudato si’: klasztor OO. Franciszkanów” to projekt klasztoru, który mógłby zostać zbudowany na pozostałościach dawnej torpedowni Hitlera z Babich Dołach. Jego autorem jest Paweł Lisiak. Dyplom opracował pod opieką dr inż. arch. Tomasza Głowackiego. Młody architekt stworzył nietypowy obiekt sakralny. Nietypowy bo znaleźć się ma w strukturze gdyńskiej poniemieckiej terpedowni z 1942 r. Klasztor miałby być domem franciszkanów, którzy już przed wiekami zajmowali stare i opuszczone obiekty, przywracając im świetność. Tym razem zamiast starego szpitala czy nieużywanej kaplicy podstawą nowego klasztoru jest dawny obiekt militarny.

Pozostałości po torpedowni znajdują się 300 metrów od brzegu. Odcięcie od lądu ma ułatwiać kontemplację.

Co ciekawe, klasztor miałby zostać zbudowany z plastikowych pustaków wytwarzanych na miejscu przez mieszkańców zakonu. Materiał do powstania surowca byłby pozyskiwany przez samych franciszkanów – plastik mieliby wyławiać z morza lub zbierać z plaży. W ten sposób projektant nawiązał do tradycji zakonu, którego członkowie trudnili się pracą już w średniowieczu.

Jak miałaby wyglądać budowa? Na początku zbierany byłby plastik, który składowany byłby w magazynie. Następnie w procesie segregacji tworzywa sztuczne byłyby oddzielane w celu zebrania tworzyw z grupy tak zwanych termoplastików. Zakonnicy mieliby wytwarzać pustaki na miejscu. Wykorzystanie grupy termoplastików to celowy zabieg – Paweł Lisiak podkreśla, że takie tworzywo jest odporne na wilgoć, sól i wytrzymuje silne podmuchy wiatru. Potwierdziły to badania laboratoryjne.

Współczesna rehabilitacja opuszczonego klasztoru na monaster odnosi się bezpośrednio do średniowiecznej formuły, w której mnisi transformowali opuszczone miejsce, nadając mu nową formę i wnosząc w nie nowe życie. Autor w sposób odpowiedzialny ubiera brutalny i zdegradowany technicznie obiekt w nowe życie zakonne, skromne i surowe, lecz niepozbawione wrażliwości i wyczucia, dające wytchnienie, ale i skupienie tak potrzebne  podczas medytacji. Transformowana przestrzeń nie jest jedynie inwencją architektoniczną. Transformacją autor obejmuje również historię tego miejsca, ale i otoczenie krajobraz. Wynoszone na brzeg odpady, zbierane przez zakonników, mają być następnie przetwarzane na prefabrykowane materiały budowlane. To również swoista transformacja średniowiecznej pracy zakonnej. Nowe okoliczności, nowe wyzwania, a stale pierwotna formuła zakonna – czytamy w uzasadnieniu jury.

W sumie w finale konkursu znalazło się 25 prac dyplomowych polskich studentów. Pawłowi gratulujemy zwycięstwa!

Czytaj więcej: Portfolio | Kościół  | Ciekawostki | Wydarzenia

Torpedownia na Babich Dołach w 2007 r., fot. Jack11 Poland (wikimedia.org, licencja: CC 3.0)

źródło: Politechnika Wrocławska

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej