ARCHITEKTURA

Przebudowa dawnej plebanii w Baranowie dobiega końca!

W grudniu 2020 roku Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał pozwolenie na remont dawnej plebanii w Baranowie, który objąć miał zarówno roboty budowlane, jak i prace konserwatorskie. Miały one polegać m.in. na: adaptacji poddasza budynku na cele użytkowe, przebudowie wewnętrznych instalacji i budowie nowych oraz utwardzeniu terenu z miejscami parkingowymi i remoncie odcinka muru kościelnego. Prace ruszyły na początku bieżącego roku. Przebudowa dawnej plebanii w Baranowie jest inicjatywą gminy Baranów, która postanowiła wyremontować budynek z przeznaczeniem na ośrodek kultury i informacji turystycznej.

Plebanię wybudowano w ostatniej ćwierci XIX w. (najpewniej po 1875 r.) na miejscu starego drewnianego budynku z 1744 r. Wzniesiona jest z cegły, otynkowana, parterowa, częściowo podpiwniczona.


Prace i roboty budowlane dobiegają właśnie końca. Są prowadzone w oparciu o pozwolenie konserwatorskie. W budynku zachował się piec z dekoracyjnym zwieńczeniem oraz piec chlebowy, który ma być częściowo odtworzony. Prace objęły też odtworzenie werandy oraz ganka wejściowego znajdujących się w złym stanie technicznym. Drewniane stropy zostały zachowane, zaimpregnowano je środkami owado- i grzybobójczymi. Dodatkowo naprawiono tynki wewnętrzne i zewnętrzne. Zgodnie z „Ekspertyzą techniczną” stolarka okienna i drzwiowa wykazała zużycie i nieszczelności. W związku z tym dokonano jej wymiany. Nowa stolarka wraz z wewnętrznymi okiennicami została wykonana z drewna i powtarza formę stolarki historycznej (wg wzoru zachowanego na fotografii przekazanej przez jednego z regionalistów). W pomieszczeniach parteru planowane jest wykonanie posadzek z płytek ceramicznych imitujących drewno powtarzających dawny układ podłóg.
Na końcowym etapie znajdują się prace związane z wykonaniem pokrycia dachowego z blachy płaskiej. W elewacji frontowej w celu doświetlenia poddasza zostały umieszczone trzy lukarny, w elewacji tylnej zamontowano cztery okna połaciowe. Trwają również prace związane z wykańczaniem wnętrz. Budynek lada moment będzie jednym z najpiękniejszych obiektów Baranowa.

Fotografie pochodzą z facebookowego profilu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, za których użyczenie serdecznie dziękuję.

Spodobał Ci się ten temat? Znajdziesz u nas więcej historii związanych z polskimi zabytkami! To może Cię zainteresować: 

– MIEJSCE Z HISTORIĄ: PLAC ZBAWICIELA W WARSZAWIE

– KRÓL WARSZAWSKICH PRZEPRAW: MOST KSIĘCIA JÓZEFA PONIATOWSKIEGO

– PERŁY PRZEDWOJENNEJ WARSZAWY: FILHARMONIA NARODOWA KIEDYŚ I DZIŚ

Czytaj też:  Zabytek | Historia | Polska

Temat: Przebudowa dawnej plebanii w Baranowie dobiega końca!

Źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej