ARCHITEKTURA

Ptaki będą sprzątać Szwecję. Za przyniesione śmieci dostaną żywność!

Ptaki będą sprzątać Szwecję za sprawą startupu Corvid Cleaning. Inicjatorzy projektu postanowili wykorzystać inteligencję ptaków z rodzin wronowatych i krukowatych. Te ponadprzeciętne ptaki od lat badane są pod kątem ich zdolności intelektualnych. Ostatnie badania pokazują, że te niezwykłe zwierzęta mogą zostać wykorzytane przez człowieka do pracy. 

Corvid Cleaning zapowiada, że ptaki będą sprzątać Szwecję początkowo z niedopałków papierosów i drobnych śmieci takich jak papierki. Docelowo ptaki mają zostać nauczone rozpoznawania różnych rodzajów śmieci, a następnie segregowania ich poprzez wrzucania do odpowiednich pojemników. Ptaki w zamian za przyniesione śmieci otrzymają żywność w postaci ziarna lub innych ptasich przysmaków.

“To są dzikie ptaki i biorą w tym udział dobrowolnie” – podkreśla założyciel startupu Christian Günther-Hanssen, cytowany przez „The Guardian”.

Co ciekawe, inicjatorzy akcji zaueważają, że ptaki, które dobrowolnie wzięły udział w ich badaniu bardzo szybko zrozumiały sposób działania tego nietuzinkowego “biznesu”. Mało tego, ptaki po czasie zaczęły “handlować i stawiać warunki”, zauważając, że mogą wymagać od człowieka większych porcji w zamian za śmieci. Zdaniem Corvid Cleaning to zaskakujące odkrycie, które pokazuje, że wrony mogą rozumieć wartość swojej pracy.

Autorzy projektu zwracają uwagę, że wrony na chwilę obecną “podniosły” stawkę za swoje usługi do 20 ore za niedopałek, przy czym w przeliczeniu człowiek wymaga za to samo działanie 80 ore.

Szacuje się, że w Szwecji co roku na ulicach ląduje około miliarda niedopałków i stanowią one 62 procent wszystkich ulicznych śmieci. Koszty sprzątania są spore – miasto Södertälje niedaleko Sztokholmu wydaje co roku 20 milionów koron na oczyszczanie ulic ze śmieci. W tym mieście powstał startup Corvid Cleaning, który chce skorzystać z inteligencji wronowatych.

Jak wskazują badacze w kontekście współpracy międzygatunkowej najlepiej zapowiada się wrona brodata. Ten endemiczny gatunek pochodzący z Nowej Kaledonii znany jest z używania narzędzi oraz umiejętności przekazywania nowo zdobytej wiedzy w obrębie własnej grupy. Wrony te dorównują naczelnym w tym zakresie, a naukowcy są zdania, że ich umiejętności wykorzystywania narzędzi i rozumowania są na poziomie przeciętnego siedmioletniego człowieka. Jedyny ewentualny problem z wykorzystaniem wrony brodatej w Szwecji jest taki, że byłaby tam gatunkiem inwazyjnym.

Warto dodać, że podobny projekt został już wdrożony w Danii kilka lat temu, o czym pisaliśmy tutaj: https://www.whitemad.pl/szkolone-wrony-beda-czyscic-miasta-dania-zaczyna-rewolucj/ 

Czytaj też: Szwecja | Ekologia | Zwierzęta | whiteMAD na Instagramie  | Ciekawostkiźródło: rp.pl

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej