ARCHITEKTURA

Remont segmentu bloku z PRL. Architekci zrobili to perfekcyjnie

Realizacja tego projektu dowodzi, że nie trzeba sięgać po wyszukane materiały i paletę barw, aby przywrócić blask budynkowi z PRL, remont segmentu tego bloku przygotowali architekci z pracowni VROA Architekci / ch+ ARCHITEKCI.

Budynek powstał w 1970 r. według projektu Włodzimierza Czerechowskiego, Ryszarda Natusiewicza oraz Anny i Jerzego Tarnawskich. Blok znajduje się w zespole zabudowań Nowy Targ we Wrocławiu. Projekt remontu i przebudowy segmentu bloku przy ul. Nankiera 14 to przykład udanej rewitalizacji przy ograniczonym budżecie. Architekci mieli do dyspozycji budżet w wysokości 600 tys. zł, za który chcieli przywrócić pierwotny wygląd modernistycznego obiektu.

Bloki w Polsce na razie nie doczekały się szacunku. Zaniedbane, brudne i nie przystające do dzisiejszych standardów technicznych pozostają znienawidzone przez mieszkańców i zarządców – mówi architekt Marta Mnich.

Często, aby osiągnąć udany efekt renowacji wystarczy po prostu dobry projekt. Tutaj należy się ukłon wobec zespołu projektantów (Agnieszka Hałas, Grzegorz Kaczmarowski, Patryk Kusz, Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski), którzy świetnie dobrali materiały i kolorystykę. W realizacji warto też zwrócić uwagę na detale: otoczaki w zaprawie cementowej, neon, luksfery i balustrada z prętów zbrojeniowych. 

To przecież charakterystyczne detale architektoniczne epoki. Należy im się godne miejsce w historii architektury, nie tylko na zdjęciach archiwalnych – dodaje Marta Mnich.

Wnętrze budynku przed remontem (fot. P. Kusz)

W efekcie wykonano wzorcowy remont jednej z klatek zespołu Nowy Targ w ciekawym celu. Realizację finansowała Gmina Wrocław, dzięki niej właściciele innych budynków mogą na własne oczy przekonać się, jak może zyskać budynek, którego remont przeprowadzony będzie w dobry sposób. Gratulujemy udanej metamorfozy!

Czytaj więcej: Metamorfoza | Renowacja | Wrocław

Remont bloku z PRL - tak budynek wyglądał przed rozpoczęciem prac, fot. P. Kusz
Po remoncie, fot. K. Smyk

źródło: VROA ARCHITEKCI

Recent Posts

Najsłynniejszy dom modernizmu. Fallingwater Franka L. Wrighta

Dom letniskowy państwa Kaufmannów, znany szerzej jako „Fallingwater” jest jednym z najdoskonalszych projektów Franka Lloyda…

8 maja 2024

Natura to najlepsza modelka. Relacja z wydarzenia “Foto i Natura z Leo x Domoteka”

Dzień Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i…

8 maja 2024

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu. Apartamentowiec Aura pokryje 140 tysięcy roślin!

Pierwszy projekt Roberta Koniecznego w Poznaniu powstanie nieopodal Cytadeli, czyli jednego z najbardziej znanych i…

8 maja 2024

Warszawskie Osiedle Przyjaźń czeka rewolucja! Drewniane domy przejdą remont

Osiedle Przyjaźń położone na warszawskim Bemowie powstało w latach 50. XX w. jako zaplecze mieszkalne…

8 maja 2024

Drewno i przestrzeń. Mieszkanie w kamienicy po totalnej metamorfozie

Drewno i przestrzeń to główne cechy mieszkania, które poddano całkowitej metamorfozie. Znajduje się ono na…

8 maja 2024

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej