remont bloku prl
Po remoncie, fot. K. Smyk

Remont segmentu bloku z PRL. Architekci zrobili to perfekcyjnie

Realizacja tego projektu dowodzi, że nie trzeba sięgać po wyszukane materiały i paletę barw, aby przywrócić blask budynkowi z PRL, remont segmentu tego bloku przygotowali architekci z pracowni VROA Architekci / ch+ ARCHITEKCI.

Budynek powstał w 1970 r. według projektu Włodzimierza Czerechowskiego, Ryszarda Natusiewicza oraz Anny i Jerzego Tarnawskich. Blok znajduje się w zespole zabudowań Nowy Targ we Wrocławiu. Projekt remontu i przebudowy segmentu bloku przy ul. Nankiera 14 to przykład udanej rewitalizacji przy ograniczonym budżecie. Architekci mieli do dyspozycji budżet w wysokości 600 tys. zł, za który chcieli przywrócić pierwotny wygląd modernistycznego obiektu.

Bloki w Polsce na razie nie doczekały się szacunku. Zaniedbane, brudne i nie przystające do dzisiejszych standardów technicznych pozostają znienawidzone przez mieszkańców i zarządców – mówi architekt Marta Mnich.

Często, aby osiągnąć udany efekt renowacji wystarczy po prostu dobry projekt. Tutaj należy się ukłon wobec zespołu projektantów (Agnieszka Hałas, Grzegorz Kaczmarowski, Patryk Kusz, Marta Mnich, Łukasz Wojciechowski), którzy świetnie dobrali materiały i kolorystykę. W realizacji warto też zwrócić uwagę na detale: otoczaki w zaprawie cementowej, neon, luksfery i balustrada z prętów zbrojeniowych. 

To przecież charakterystyczne detale architektoniczne epoki. Należy im się godne miejsce w historii architektury, nie tylko na zdjęciach archiwalnych – dodaje Marta Mnich.

remont bloku prl
Wnętrze budynku przed remontem (fot. P. Kusz)

W efekcie wykonano wzorcowy remont jednej z klatek zespołu Nowy Targ w ciekawym celu. Realizację finansowała Gmina Wrocław, dzięki niej właściciele innych budynków mogą na własne oczy przekonać się, jak może zyskać budynek, którego remont przeprowadzony będzie w dobry sposób. Gratulujemy udanej metamorfozy!

Czytaj więcej: Metamorfoza | Renowacja | Wrocław

źródło: VROA ARCHITEKCI