ARCHITEKTURA

Rewitalizacja Włókienniczej w Łodzi. Kolejne kamienice trafią do remontu!

Rewitalizacja Włókienniczej w Łodzi trwa od kilku lat. Widać już pierwsze efekty, które zmieniły zdewastowaną ulicę w malowniczy deptak. To jednak nie koniec rewitalizacji. Miasto przejęło na własność kamienicę przy ul. Włókienniczej 1. Dzięki temu kolejny budynek zostanie włączony do programu rewitalizacji, której efekty już teraz robią wrażenie. 

Ul. Włókiennicza to symbol programu rewitalizacji. Zapuszczone do niedawna miejsce przechodzi metamorfozę. Miasto remontuje tu w sumie 15 kamienic i przebudowuje ulicę. W działania włączyli się także prywatni inwestorzy – deweloper wyremontował narożny budynek przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego, a fundacja Atlas Sztuki tworzy galerię pod numerem 20.

Pierwsze miejskie kamienice zostały już oddane do użytku, a prawie wszystkie trwające aktualnie inwestycje zakończą się do połowy 2023 r. Do programu rewitalizacji nie udało się wcześniej włączyć tylko czterech kamienic, które nie były własnością miasta, ale liczba ta zmniejszyła się już do trzech.

Rewitalizacja Włókienniczej trwa!

“Udało się nam uregulować stan prawny nieruchomości przy ul. Włókienniczej 1. Jej ostatni znany właściciel i spadkobiercy nie żyją i nikt dotychczas nie przeprowadził postępowań spadkowych. W takiej sytuacji miasto mogło wywłaszczyć kamienicę na tzw. cel publiczny. W tym wypadku będzie to utworzenie mieszkań komunalnych” – mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi

Kamienica przy ul. Włókienniczej 1 jest jedyną w swoim rzędzie, która wyróżnia się niewyremontowaną elewacją. Pozostałe – narożna na skrzyżowaniu z ul. Wschodnią i te pod numerami 3,5 i 7 – są gruntownie odnowione.

“Zleciliśmy już przygotowanie projektu wykonawczego remontu budynku. W przyszłym roku powinniśmy mieć komplet dokumentów do rozpoczęcia inwestycji. Na parterze chcemy stworzyć lokale użytkowe, a na piętrach mieszkania komunalne. Podobnie jak w sąsiednich kamienicach, na tyłach powstanie zielone podwórko dla przyszłych mieszkańców” – zapowiada Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

To prawdopodobnie nie koniec dobrych wiadomości z ul. Włókienniczej. Miasto stara się też o przejęcie pozostałych nieruchomości, co pozwoliłoby także włączyć je do programu rewitalizacji.

źródło: https://uml.lodz.pl/ / zdjęcia: https://uml.lodz.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Metamorfoza | Łódź | Zieleń | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

PRZED
PRZED
PO
PRZED
PO

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej