ARCHITEKTURA

Rusza budowa Monopolis w Łodzi. Będzie jak nowa dzielnica

 

Wkrótce rozpoczną się prace konserwatorskie w zabytkowych przestrzeniach łódzkiego Monopolu Wódczanego z 1902 r. Odrestaurowane historyczne budynki pomieszczą nowoczesne przestrzenie biurowe, restauracje, klub dla dzieci, skwer, muzeum i teatr.

Projekt Monopolis przygotowała pracownia Grupa5 Architekci we współpracy z łódzkim biurem Jerzego Lutomskiego. Projektanci zadbali o każdy szczegół: wyeksponowanie postindustrialnego charakteru miejsca, stworzenie otwartej przestrzeni, zaaranżowanie jak największej ilości zieleni i harmonijne połączenie zabytkowej architektury z nowoczesnymi rozwiązaniami. Obok powierzchni biurowych, deweloper Virako stworzy przestrzenie dla ważnych wydarzeń kulturalnych, spędzania wolnego czasu i relaksu dla wszystkich mieszkańców Łodzi.

Na początku maja zaprezentowaliśmy projekt Monopolis. Mamy już pozwolenie na jego budowę i przystępujemy do prac konserwatorskich, w tym czyszczenia cegieł w zabytkowych budynkach – mówi Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako.

Najważniejszą częścią Monopolis jest zespół zabytkowych gmachów, dawnego Monopolu Wódczanego z początku XX wieku, w których przez 115 lat produkowano i rozlewano wódkę. To trzeci co do wielkości kompleks fabryczny w Łodzi, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego.

Główny budynek dawnej rozlewni zamieni się w biura, a na parterze w restauracje, winiarnie i kawiarnie. W dawnym laboratorium wódek smakowych powstanie bistro, w magazynie spirytusu – teatr, a w morsowni – basen z siłownią. Będzie też przestrzeń dla przedszkola i świetlica środowiskowa dla dzieci. Ważną częścią Monopolis stanie się muzeum poświęcone historii dawnego Polmosu i technologii wytwarzania wódki.

Monopolis zdecydowanie zmieni tę część miasta. Wierzę, że stanie się centrum życia, nie tylko dla pracujących w biurowcach osób, ale także dla mieszkańców okolicznych osiedli. W naturalny sposób będzie uzupełnieniem i domknięciem Nowego Centrum Łodzi – powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Monopolis jest zlokalizowane u zbiegu dwóch głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Zespół jest dobrze skomunikowany z dworcem Łódź Fabryczna oraz z lotniskiem. Dojazd do autostrady A1 zajmuje 10 minut. W pobliżu Monopolis są przystanki, łącznie 23 linii autobusowych i tramwajowych. Kompleks zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2018 r.

Recent Posts

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej