ARCHITEKTURA

Salon fryzjerski w Warszawie inspirowany pustynnym krajobrazem

To najnowsza realizacja pracowni architektonicznej NOKE Architects. Salon fryzjerski znajduje się przy ulicy Pięknej w Warszawie. Wnętrze inspirowane było krajobrazem pustyni i formami, które tworzy tam natura.

Projektując nowy salon fryzjerski architekci sięgnęli po nietypowe rozwiązania. Chcieli znaleźć sposób, w którym wykorzystają język architektury do prezentacji skomplikowanych i naturalnych form pustynnych.

Inspirowaliśmy się kształtami w jaki wiatr formuje piasek. Procesy wietrzenia, erozji, sposób w jaki natura kształtuje jaskinie, drąży skały, tworząc przy tym niepowtarzalne kształty. Chcieliśmy by wnętrze salonu oddało ten charakter – tłumaczy Karol Pasternak, architekt i partner w NOKE Architects.

Lokal ma dwa poziomy. W środku powstało 15 stanowisk fryzjerskich, dwa stanowiska barberskie, miejsce do manicure i pedicure oraz sala VIP. Wszystkim ścianom, recepcji i klatce schodowej projektanci z NOKE nadali obłe kształty, przywołujące pustynne formy. Dzięki dużym witrynom od strony ulicy w salonie nie brakuje światła. By uzyskać nietypową przestrzeń postanowili skorzystać ze specjalnych programów do projektowania figur niemożliwych. Tak powstała przypominająca wydrążoną przez wodę jaskinię recepcja, układające się w fale, niczym zrolowane kartki, ściany na parterze i kręta klatka schodowa prowadząca na piętro.

Kolorystyka jest stonowana. Pozwala to gościom wyciszyć się i skupić na wizycie. Dominuje tu kolor piaskowy. W różnych odcieniach przewija się przez ściany, materiały na meblach, zasłony i uchwyty. Przełamaniem jest kolor rubinowy, nawiązujący do nazwy salonu. Pozwolił podzielić przestrzeń na strefy, które są niezbędne w tego typu lokalach. Na drugim piętrze przestrzeń dzielą dodatkowo zasłony a motyw fali wraca w formie postumentów pod lustra z surowej, beżowej cegły. Rubinowy jest również kolorem przewodnim w VIP roomie, który nabrał przez to wyjątkowego charakteru.

O zbudowanie nietypowych ścian projektanci z NOKE poprosili wykonawców pracujących na co dzień przy scenografiach. Ściany pokryte są naturalnym tynkiem i pomalowane ekologicznymi farbami w piaskowych odcieniach. Do stworzenia falistych form na suficie, nawiązujących do kształtów z piasku, NOKE zaprosiło pracujących z tkaninami twórców z Poznania. Klatkę schodową wykonało ręcznie kilku artystów-rzemieślników.

Zależało nam, żeby cyfrowo zaprojektowana, obła forma klatki schodowej była wykonana ręcznie. Podobnie powstawały drapowane z materiału formy na suficie. Dzięki temu każdy kształt w lokalu jest niepowtarzalny – dodaje Karol Pasternak.

Wyrazisty akcent w recepcji stanowi neonowy, zielony kontuar. Został wykonany z ręcznie formowanego szkła i wyklejony folią w intensywnym kolorze. Jego połyskująca faktura nawiązuje do obecności wody na pustyni.

Projektantom z NOKE zależało, by jak największą przestrzeń lokalu wypełniało światło odbite. Właśnie w takim świetle najłatwiej unika się ostrych cieni. Powstała przestrzeń, która ma być tłem dla twarzy klientów.

Odbite światło i stonowane kolory tworzą do tego idealną ramę. Nie mogło jednak zabraknąć w naszym projekcie światła dekoracyjnego – mówi Karol Pasternak.

We wnętrzu odnajdziemy oryginalne rzeźby świetlne stworzone przez projektantki z Aureola Studio. Tu również główną inspiracją była pustynia i jej bezkresna przestrzeń. Rzeźba świetlna zdobiąca klatkę schodową to cztery neonowe okręgi odbijające się w lustrze nieskończoności, co stwarza efekt fatamorgany. Przy stanowisku barberskim na parterze stanął natomiast świetlny totem. Można go podziwiać również z ulicy. Naturalne materiały, spokojne kolory, minimalistyczny wystrój w połączeniu z niepowtarzalnym kształtem ścian powoduje, że wizyta w salonie jest prawdziwie zmysłowym doświadczeniem.

Zespół projektowy NOKE Architects biorący udział w projekcie: Karol Pasternak, Piotr Maciaszek, Aleksandra Hyz, Marcin Sudnik. Zespół projektowy aureola.studio biorący udział w projekcie: Kama Wybieralska, Natalia Andrzejak, Paulina Dudkiewicz.

Czytaj też: Sklep | Wnętrza | Witryna sklepowa | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

fot. Nate Cook, źródło: NOKE Architects

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej