ARCHITEKTURA

Skromny, szary dom na Śląsku. Zaprojektował go Robert Skitek

Szary dom znajduje się w Świerczyńcu na Śląsku. Jego projekt powstał w pracowni RS+ Robert Skitek. Budynek ma 293 m kw. powierzchni i sporej wielkości ogród. Jak powstała ta skromna bryła? Popatrzcie.

Dom powstał we wsi Świerczyniec na Śląsku. Wyróżnia go skromna bryła z tradycyjnym, dwuspadowym dachem i szara elewacja. Budynek znajduje się na płaskiej działce z wjazdem od południa. Architekt zaproponował układ w kształce litery L, który sprawił, że część prywatna strefy ogrodu została zasłonięta i nie jest widoczna z poziomu ulicy. Obrócenie rzutu względem ulicy wynika z układu stron świata – dzięki niemu strefa ogrodu z tarasem są wcześniej nasłonecznione.

Budynek składa się z dwóch skrzydeł o różnych wysokościach przykrytych dwuspadowymi dachami. W niższej na parterze zlokalizowano garaż, strefę wejściową oraz część strefy dziennej; na poddaszu jednoprzestrzenną strefę mogącą pełnić różne funkcje. W części wyższej umieszczono pomieszczenia mieszkalne w klasycznym układzie z sypialnią i pokojami dzieci na piętrze doświetlonymi od wschodu i zachodu.

Mimo sporej powierzchni (dom ma niemal 300 m kw.) architekt zaproponował skromną, szarą elewację. Jedynie zachodnia elewacja niższej części to charakterystyczna drewniana ażurowa ściana zakrywająca wejście na poddasze. Drewno zastosowano również w tarasowej wnęce.

Wnętrza utrzymano podobnie w szarej tonacji oraz bieli. To zdecydowanie miejsce dla minimalistów! Wyjątkiem są pokoje dzieci, które mienią się w pastelowych barwach.

Dom dopełnia ogród podzielony na część reprezentacyjną i prywatną. Reprezentuje mnogość gatunków poszerzając w znaczący sposób bioróżnorodność w okolicy, zastosowano gatunki przyjazne zapylaczom i lokalnemu ptactwu jako źródło schronienia i pożywienia. Zastosowane materiały nawierzchni i elementów małej architektury dopełniają te wykorzystane w budynku, stanowiąc ogród przedłużeniem wnętrza domu.

Dziś wspólnie z marką New Balance celebrujemy Grey Day! To święto wszystkich wielbicieli szarego koloru, symbol siły i otwartego umysłu. To właśnie szara barwa pojawia się najczęściej w modelach New Balance. My dostrzegamy ją zwłaszcza w nowoczesnym designie oraz brutalistycznej architekturze. Z okazji Grey Day nasza strona główna zyskała dziś szarą otoczkę, a opublikowane artykuły mają wspólny mianownik – szary kolor. Przykładem jest ten artykuł. Jakie są pozostałe? Zaczęliśmy od opisu kultowego, szarego modelu butów New Balance, nasz artykuł o Green Day oraz kolekcji znajdziesz klikając TUTAJ. Pozostałe “szare” artykuły znajdziesz na szczycie strony głównej www.whitemad.pl. Niech szare święto trwa!

fot. Tomasz Zakrzewski (www.archifolio.pl)

projekt: RS+ Robert Skitek (www.rsplus.pl)

współpraca: arch. Karolina Sznura-Mrohs

projekt ogrodu: Kurtek Landscape Design Studio: Tomasz Kurtek

współpraca przy projekcie wnętrz: arch. Karolina Sznura-Mrohs, arch. Joanna Kujda, arch. Martyna Lenart-Zygmunt,  arch. Patrycja Fersztorowska

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | Detal | Drewno | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Biurowiec w zieleni. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech w Warszawie

Będzie mieć 32 m wysokości. Nowa siedziba Instytutu Łukasiewicz-Itech i Centrum Łukasiewicz zbudowana zostanie w…

30 kwietnia 2024

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej