Categories: MODAWYDARZENIA

Spotkanie z Jean Paul Gaultier w Grand Palais

Paryż na każdym kroku zachwyca, czy to architekturą, kuchnią czy też kolejnymi wystawami. W ten weekend miałam okazję zobaczyć retrospektywę prac Jean Paul Gaultier, „enfant terrible” mody naszych czasów. Nawet ignoranci mody słyszeli o rożkowym biustonoszu Madonny z lat 80. To właśnie Gaultier wprowadził punk i seks na światowe wybiegi mody. Jego kreatywność nie zna granic, o czym możemy się przekonać w czasie wystawy.

Ekspozycja ma miejsce w Grand Palais, w słynnym pałacu wystawowym zbudowanym na wystawę światową w 1900 roku. Po raz pierwszy Grand Palais poświęcił wystawę całkowicie jednemu projektantowi mody, który na marginesie miał swój pierwszy pokaz, właśnie w tym budynku w 1976 roku.

Podczas wystawy możemy przeczytać o dzieciństwie projektanta i zobaczyć jego ulubionego misia, który już wtedy miał na sobie spiczasty biustonosz. Skąd zamiłowanie Gaultier do marynarskich wzorów? Projektant mówi, ze gdy był małym chłopcem mama ubierała go właśnie w białe koszulki w niebieskie paski. Mamy szansę odkryć skąd Jean-Paul czerpał inspiracje dla swoich awangardowych kolekcji. Możemy zobaczyć wiele różnych kreacji od lat 70 aż do lat dzisiejszych, poprzez które projektant nawołuje do równouprawnienia, szacunku i miłości dla wszystkich ludzi, niezależnie od płci, koloru skóry, religii czy orientacji seksualnej.

Wybieramy się w podróż przez różne etapy projektowania artysty. Jako nastolatek zaprojektował dwie kolekcje i wysłał swe szkice do paryskiego domu mody Yves Saint Laurent, jednak uznano, że rysunki są zbyt odważne. Tymczasem, dniu 18 urodzin, Jean Paul Gaultier został zaproszony do współpracy z Pierre Cardin, gdzie był świadkiem rewolucji kulturalnej i społecznej. Następnie dzięki swojemu partnerowi w życiu, jak i w pracy, Francis’owi Menuge, Jean Paul zaprezentował pierwszą kolekcję podpisaną jego nazwiskiem.

Kolejnym etapem jest zamiłowanie do marynarskich wzorów i syren. W tych kreacjach widzimy nawiązanie do religijnej ikonografii. Ubrania projektu Jean Paul Gaultier cieszyły się ogromną popularnością, także naturalnym kolejnym etapem było otworzenie własnego domu mody w 1997. Kolekcja haut couture była inspirowana Paryżem w czasie Belle Epoque. Wystawa prowadzi nas poprzez oldschoolowy punk w wizji Gaultier: skórzane spodnie, lateks i tatuaże, ale i pióra i haft. Nie narzuca on nowego stylu, ale namawia do ubierania się by wyrazić prawdziwego siebie.

Następne sale wprowadzają nas do kolejnych odsłon projektanta. Widzimy słynne stroje stworzone dla Madonny i jej trasy koncertowej, w tym gorsety w różnym wydaniu. Mamy szansę zobaczyć kolekcje nawiązującą do erotyki i nagości. Wyobraźnia Gaultier pozwalała mu na inne spojrzenie na ciało człowieka i tworzenie nowych sylwetek. Prowokujące, zarazem eleganckie, ale nigdy nie wulgarne. Ostatnia sala poświęcona jest miejskiej dżungli, gdzie zacierają się granice między człowiekiem, a światem zwierząt.

A wszystko to w zaskakującej inscenizacji. Wszystkie manekiny są przedstawione w najlepszym świetle ustawionym przez awangardową firmę teatralną UBU, a niesamowite połączenia ubrań, dodatków i fryzury zostały wybrane przez stylistkę Odile Gilbert. Największą niespodzianką jest spotkanie Jean Paul Gaultier na wystawie! Może nie jest on ciałem, ale na pewno duchem. Jeden z manekinów, dzięki nowej technologii ma rysy projektanta i mówi do publiki. W pierwszym momencie wiele osób nie wierzy własnym oczom, słysząc i widząc słynne grymasy Jean-Paul’a. Nagle zauważamy, że to nie tylko on do nas mówi, ale że wiele manekinów przeobraża się w realnych modeli. Jest to niesamowite widowisko, pełne życia, które pozwala nam lepiej zrozumieć świat artysty. Muszę przyznać, że byłam zachwycona wystawą, która całkowicie pochłonęła mnie w wizje Jean Paul Gaultier.

Wystawa w Paryżu trwa do 3 sierpnia, a od września będzie dostępna w Monachium.

 

Autor: Karolina Hein

 

Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein
Autor: Karolina Hein

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej