ARCHITEKTURA

Stadion Polonii inaczej. Ten projekt przegrał w konkursie. Słusznie?

Kilka dni temu informowaliśmy o zakończeniu konkursu na opracowanie nowego kompleksu sportowego i przebudowę stadionu Polonii Warszawa. Zwyciężył projekt przygotowany przez architektów z pracowni JSK Architekci (pisaliśmy o tym tutaj). Dziś przyglądamy się projektowi, który zdobył wyróżnienie.

Nieco inny pomysł na stadion Polonii Warszawa mieli poznańscy architekci z biura ARPA Jerzy Gurawski, GAB Piotr Grabowski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski. Według ich projektu nadrzędnym celem proponowanego kompleksu sportowego jest umiejętne zinterpretowanie kontekstu urbanistycznego Śródmieścia Warszawy oraz zastanych zabytkowych obiektów sportowych, tak by nowe budynki kubaturowo oraz stylistycznie nie naruszały istniejącej aury, a jedynie uzupełniały ją o współczesną, lekką zabudowę o nieco eleganckim charakterze.

Nowy stadion Polonii, wraz z sąsiednimi budynkami Centrum Wsparcia Sportu oraz Hali Sportowej został zaprojektowany jako część przestrzeni miejskiej Śródmieścia Warszawy – jest zatem przestrzenią przyjazną, pieszą i otwartą na wszelkie typy aktywności miejskich. Place otaczające obiekty, poza swoimi podstawowymi funkcjami związanymi z obsługą wydarzeń sportowych, mogą gościć imprezy miejskie, festiwale, zloty etc. – tłumaczy Piotr Grabowski ze Studia GAB.

Jury konkursu doceniło zaproponowane rozwiązania, ale nie na tyle, by uznać ten projekt za najlepszy.

Wyróżnienie cieszy tym bardziej, że poziom prac był bardzo wysoki a wśród nagrodzonych zespołów dominowały czołowe polskie pracownie architektoniczne, z dużym doświadczeniem w projektowaniu obiektów sportowych – mówi Bartosz Gurawski, jeden ze współautorów wyróżnionej koncepcji.

Wzorem dla poznańskich architektów były stadiony brytyjskie, ulokowane zazwyczaj w sercach dzielnic Londynu, Manchesteru czy Liverpoolu, tworzące kompleksy sportowe żyjące na co dzień, w rytmie miasta. Wrośnięty w miasto stadion jest dostępny dla kibiców dzięki zlokalizowanym w parterze usługom, klubom kibica i oraz sklepami z asortymentem klubowym.

To niejedyne sukcesy poznańskich pracowni w ostatnim czasie. O Studio GAB było głośno w 2016 roku, gdy zdobyli wyróżnienie w dorocznym konkursie SARP na projekt roku za projekt domu jednorodzinnego w Nowej Górce, zaś pracownia ARPA Jerzego Gurawskiego i SKI Studio są autorami zwycięskiej koncepcji na projekt Kładki Berdychowskiej w Poznaniu (2018), a ostatnio zdobyli trzecią nagrodę w konkursie na nową siedzibę Teatru Muzycznego w Poznaniu. 

Recent Posts

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Starostwo Powiatowe w Toruniu. Znamy wyniki konkursu!

Starostwo Powiatowe w Toruniu powstanie według projektu pracowni Toprojekt.Platforma z cegły klinkierowej stanowiąca podstawę „Zespołu Starostwa”,…

3 maja 2024

Nowoczesne wille pod Warszawą – Magdalenka Collection od Selva Development

Magdalenka Collection to nowa inwestycja firmy Selva Development. W podwarszawskiej Magdalence powstaną cztery wille, których…

3 maja 2024

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej