Categories: ZABYTEK

Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju znów zachwyca. Wygląda tak jak pod koniec XIX w.

Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju odzyskała swój dawny, historyczny blask. Prace konserwatorskie i budowlane rozpoczęły się w połowie 2022 roku. Ich zakres obejmował między innymi naprawę oraz wymianę elementów konstrukcji, wymianę pokrycia dachowego i konserwację oraz wymianę części finezyjnej stolarki okiennej. Chcąc przywrócić budynek do historycznego stanu, zadecydowano również o powrocie do pierwotnej kolorystyki pijalni. Wartość inwestycji wyniosła ponad 1 mln zł.

Przed przystąpieniem do prac przygotowano dokumentację projektową, która została oparta na ekspertyzach, badaniach konserwatorskich oraz archiwalnych kwerendach, aby budynkowi maksymalnie przywrócić stan z czasów jego świetności, czyli z końca XIX w.

Budynek na pocz. XX w. Źródło: Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona

Budynek Starej Pijalni (dawniej źródło Maria Quelle i Altes Badehaus) to zabytek architektury parkowej wzniesiony w 1862 roku. Obiekt powstał na bazie drewnianej konstrukcji ramowej, z dużymi wielobocznymi oknami i czterospadowym dachem. Z biegiem lat kolorystyka budynku zmieniała się, co potwierdziły badania stratygraficzne wykonane przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach. Pijalnia znajduje się w kompleksie Uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój i jest obecnie jednym z najstarszych zachowanych tam obiektów.

Po zeszłorocznej, zachwycającej modernizacji budynku, na którą złożył się szereg prac konserwatorsko-restauratorskich wraz z robotami budowlanymi, takimi jak remont dachu polegający na demontażu pokrycia, zawilgoconego deskowania oraz obróbek, wymiana uszkodzonych elementów konstrukcyjnych, naprawa lukarny, renowacja zabytkowych okien i częściowa ich wymiana, przywrócenie oryginalnej kolorystyki budynku z zewnątrz oraz wewnątrz, zrekonstruowanie dekoracyjnego deskowania partii przyziemia, usunięcie wtórnego wyposażenia wnętrza, przywrócenie wcześniejszego charakteru wnętrza pijalni wód poprzez montaż nowej posadzki, wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian, budynek odzyskał swój dawny blask, a przede wszystkim funkcję pijalni.

Stara Pijalnia przed i po pracach renowacyjnych. Fot. Andrzej G/fotopolska.eu – Licencja: CC-BY-SA 3.0 i Kacper Krzętowski

Teraz możliwe jest tam prowadzenie krenoterapii, czyli kuracji pitnymi wodami leczniczymi z wykorzystaniem dobrodziejstwa płynącego z cennych minerałów. W Starej Pijalni prowadzona jest również sprzedaż naturalnej wody mineralnej Goczała – o delikatnym smaku i bogatej w zróżnicowane składniki mineralne. Prace renowacyjne zyskały uznanie i zostały nagrodzone I miejscem w ogólnopolskim konkursie “Modernizacja Roku i Budowa XXI w.” w kategorii “Małe jest piękne”.

Źródło: Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój

Zobacz również: Architektura | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia

Pijalnia wód mineralnych w 1937 roku. Źródło: NAC - Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura NAC nr 3/131/0/-/229/5
Budynek przed remontem. Fot. Materiały inwestora
Budynek przed remontem. Fot. Materiały inwestora
Budynek podczas prac. Fot. Materiały inwestora
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski
Fot. Kacper Krzętowski

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej