ARCHITEKTURA

Stara stodoła zmieniona w dom i pracownię. Tak to się robi w Islandii!

Stara stodoła znajduje się w malowniczej miejscowości Hlöðuberg w Islandii. Jest częścią dawnej farmy na zachodzie wyspy. Jest to nowa realizacja pracowni architektonicznej Studio Bua. Projektanci mieli nie lada wyzwanie ze względu na trudne warunki atmosferyczne. Jednak udało się!

Klienci pracowni mieli konkretne oczekiwania wobec projektu. Zależało im na stworzeniu przytulnego, ciepłego domu, umiejętnie połączonego z pracownią artystyczną, którą prowadzą, aby każdy domownik miał dla siebie miejsce do pracy i odpoczynku. Neutralna dla oka przestrzeń musiała zostać wkomponowana w taki sposób, aby część mieszkalna nie stała się zbyt surowa. Architektom zależało, by pozostawić jak najwięcej elementów starej zabudowy, dzięki czemu całość zyskała wyjątkowy charakter.

Najważniejszym zadaniem było ustabilizowanie starej zabudowy, budując wytrzymałe stropy. Aby nadać budynkowi lekkości architekci zaprojektowali drewniane ściany, które z zewnątrz pokryli blachą falistą. To materiał, który sprawdza się w islandzkich realiach. Całość wykonali lokalni rzemieślnicy.

Główna część budynku składa się z grubego betonu zwieńczonego stalowym dachem. Z zewnątrz obiekt sprawia wrażenie, jakby wyrastał wprost z ziemi. Wrażenie potęgują pozostałości farmy i porośnięte porostami cegły. Co ciekawe, stara część zabudowy nie została całkowicie przykryta nową. Architekci pozostawili murowaną część, która stworzyła osłonięty przed wiatrem dziedziniec. Ten ostatni właściciele mogą wykorzystać jako ogród. Ceglane ściany miały wprawdzie ubytki, ale dziury wypełniono materiałami pozyskanymi w okolicy – to mieszanina małych kamieni i piasku wulkanicznego z pobliskiej plaży. Stara stodoła w nowym wydaniu ma teraz 182 m kw. powierzchni.

Na parterze nowej przestrzeni znajdziemy jadalnię, kuchnię, łazienkę oraz pracownię artystyczną. Dzięki wstawionym dużym oknom ilość dziennego światła jest na optymalnym poziomie. We wnętrzu królują drewno oraz jasne, stonowane kolory, które stanowią tło do eksponowania dzieł stworzonych przez mieszkańców.

Budynek wyposażono w pompę ciepła, ogrzewanie podłogowe oraz potrójne szyby. W ten sposób podniesiono efektowność energetyczną konstrukcji. Część warsztatowa urządzona została na parterze. Na piętrze powstała strefa dzienna z salonem, sypialniami oraz drugą łazienką.

Czytaj też: Islandia | Metamorfoza | Renowacja | Beton | Zieleń | whiteMAD na Instagramie

Źródło: www.archdaily.com

Pracownia: www.studiobua.com

Zdjęcia: www.marinothorlacius.com

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej