DESIGN

Kamienie pamięci we Wrocławiu. Mała forma przypomina wydarzenia

Kamienie pamięci można zobaczyć w kilku miejscach we Wrocławiu. Pierwszy z nich wmurowano w 2008 roku. Był to pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

Kamienie pamięci to maleńkie kostki, których boki mają długość około 10 cm. Pomysł na ich powstanie pojawił się w Niemczech. Artysta Gustaw Deming, który określił je mianem “Stolperstein” wykonał ich już kilkadziesiąt tysięcy. Mosiężne kostki posiadają napis, który przypomina o ofiarach zbrodni nazistowskich. W języku niemieckim “Stolperstein” oznacza kamień, o który można się potknąć.

Takie kostki są umieszczane w chodniku przed domami zajmowanymi przez ofiary nazistów.

W Talmudzie zapisano, że pamięć o człowieku trwa, dopóki pamiętane jest jego imię. Stolperstein to sposób na wskrzeszenie pamięci o tych, którzy nie mają swoich grobów – czytamy wypowiedź Deminga, którą przytacza serwis wroclaw.pl.

Kostka, która umieszczona została przed wejściem do kamienicy przy ulicy Świdnickiej 39 posiada napis: “Tu mieszkała Rose Bernstein Treitel, ur. 1891. 1942 deportowana do getta w Izbicy. Zamordowana 1942”. Na kostce obok napisano o jej córce – 21-letnia Anita, wywieziona na roboty, w listopadzie 1941 roku popełniła samobójstwo.

fot. Christian Michelides, wikimedia.org, licencja CC 4.0

Kolejne kamienie pamięci zobaczyć można przy ulicy Jedności Narodowej 95 we Wrocławiu. Najwięcej Stolperstein jest w Niemczech, Austrii, Holandii, Czechach oraz na Węgrzech i Litwie. Dokumentację na temat Kamieni pamięci gromadzi wrocławskie Centrum Historii Zajezdnia.

Czytaj też: Wrocław | Historia | Ciekawostki | Detal | whiteMAD na Instagramie

fot. UM Wrocław

źródło: wroclaw.pl

Recent Posts

Mieszkanie z nutką vintage. Właściciele to miłośnicy dizajnu z dawnych lat!

Mieszkanie z nutką vintage to najnowsza realizacja pracowni projektowej Grupa NONO. Właściciele mieszkania to miłośnicy…

30 kwietnia 2024

Moda high fashion – odrobina luksusu w Twojej szafie!

Lubisz niecodzienne połączenia, odważne kroje i fasony, a także wysoką jakość ubrań? Chcesz w dobrym…

30 kwietnia 2024

Pomnik Kindertransportów w Gdańsku. Upamiętnia transporty dzieci żydowskich do Anglii

Pomnik Kindertransportów znajduje się w gdańskim w Śródmieściu, przy dworcu kolejowym Gdańsk Główny. Upamiętnia transporty…

30 kwietnia 2024

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej