ARCHITEKTURA

Studentka z Polski zaprojektowała przedszkole i zachwyciła jury konkursu TDA

Poznaliśmy wyniki III etapu konkursu Tubądzin Design Awards (TDA). Na ośmioro laureatów, aż siedem to kobiety. Jury za najlepsze uznało projekty architektek z Rosji, Polski, Bułgarii i Mołdawii.

Bieżąca edycja Tubądzin Design Awards odbywa się w nieco zmienionej formule. W związku z pandemią i pojawieniem się wielu obostrzeń, architekci musieli zmienić swój sposób myślenia o projektowaniu. Przestrzenie muszą być bardziej funkcjonalne, a mieszkania zaprojektowane tak, by z łatwością można w nich było wydzielić przestrzeń do na przykład pracy zdalnej.

Wybrani przez jury laureaci III etapu Tubądzin Design Awards 2020 to przedstawiciele Bułgarii, Federacji Rosyjskiej, Polski, Mołdawii i Słowacji. Zwycięzcy tego oraz poprzednich etapów powalczą teraz o nagrodę Grand Prix Monolith 2020 i nagrody w finale konkursu. Gala finałowa odbędzie się już 25 lutego w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Kategoria Young Power przeznaczona jest dla studentów kierunków wyższych związanych z architekturą, architekturą wnętrz i projektowaniem. Każdemu etapowi Young Power towarzyszą inne hasła przewodnie:, trzeci etap to #freedom. Zwyciężczynią została Wiktoria Sawicka z Polski, która zaprojektowała budynek, pełniący funkcje ośrodka edukacyjnego dla najmłodszych, w kształcie znaku nieskończoności. W założeniu znak ten symbolizuje otwartość i bezpieczeństwo W projekcie uwzględnionych zostało wiele elementów odwołujących się do pedagogiki waldorfskiej, stawiającej na badanie zmysłów, integrację pokoleń, dostępność dla osób z niepełnosprawnościami oraz bliskość natury. Projekt uwypukla także ekologiczne rozwiązania architektoniczne – fotowoltaiczne panele dostarczające energię słoneczną, a także roślinność wypełniająca nie tylko elementy zewnętrzne obiektu, ale i jego wewnętrzne przestrzenie. Ideą autorki jest wspieranie przedszkolaków w rozwoju zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, smaku, równowagi i percepcji. Cztery sale sensoryczne, dzięki specjalnemu wyposażeniu wspomagają rozwój poszczególnych zmysłów.

projekt: Wiktoria Sawicka

Drugie miejsce w kategorii Young Power zajęła Ludwika Pysz (przygotowała projekt we współpracy z Mateuszem Dziubą oraz Antoniną Wójtowicz), a trzecie miejsce Diana Crestian z Mołdawii.

Zwycięzcą kategorii Everyday Design jest projekt, który nadesłała Olga Lupandina (współautorką była Lina Yazovsky) z Rosji. Dziewczyny przygotowały projekt białej łazienki, w której głównym motywem są elementy nawiązujące to polnych kwiatów w pudrowych odcieniach kawy z mlekiem. Geometryczne wzory białych płytek Royal Place marki Tubądzin nadały przestrzeni ładu i harmonii, zaś górna część ścian pokryta roślinnym motywem delikatnie ożywia wnętrze. Projekt ten otrzymał także nagrodę specjalną od firmy TERMA.

projekt: Olga Lupandina

Everyday Design to kategoria dedykowana projektantom pracującym w salonach sprzedaży. Jury nagradza w niej projekty łazienek, salonów, kuchni oraz takie, w których można odnaleźć nietypowe zastosowanie płytek ceramicznych, zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i prywatnych. Kolejne dwa miejsca na podium przypadły projektom Lukáša Blany ze Słowacji. Jego projekt łazienki otrzymał także nagrodę specjalną od firmy GROHE.

Z kolei w kategorii Unlimited Architecture, która powstała dla architektów i projektantów, których prace dotyczą szeroko pojętej architektury zewnętrznej, ale też wnętrz prywatnych i publicznych. W tej kategorii zwyciężyły Maja Berlińska i Aleksandra Łukasik, które zaprojektowały “Sensorium. Sensoryczny plac poznawania zmysłów”. To edukacyjna wystawa w całości poświęcona zmysłom. Instalacja ułożona została w kształt krętej drogi, po której wędrując można w przyjemny sposób doświadczać różnych bodźców. Wystawa pokazuje też sposób, w który postrzegają świat osoby z deficytami sensorycznymi i dysfunkcjami zmysłowymi. Posadzki, po których wędrują zwiedzający, są w całości wyłożone płytkami z kolekcji Cielo e Terra by Dorota Koziara oraz z kolekcji Pastele.

Drugie miejsce w kategorii Unlimited Architecture zajęła Gergana Asenova-Breshkova z Bułgarii, a trzecie Małgorzata Bielecka z Polski.

Jury konkursu TDA reprezentują międzynarodowi eksperci i praktycy w swojej dziedzinie: Boris Kudlička, (Polska, przewodniczący jury), światowej sławy scenograf, projektant wnętrz i ekspozycji; Małgorzata Szczepańska (Polska), redaktorka naczelna magazynu Elle Decoration, scenografka, projektantka wnętrz i ekspozycji, producentka sesji zdjęciowych;  Martin Duplanitier architekt, projektant, założyciel Martin Duplantier Architects SAS, Prezydent francuskiej rady architektonicznej „Architecture et Maitrise d’Ouvrage”; Oksana Shumelda (Ukraina), architektka, designerka, współzałożycielka i opiekunka kreatywna studia „O.M.Shumelda” oraz Tomasz Smus (Polska), architekt marki Grupy Tubądzin.

Magazyn whiteMAD jest patronem medialnym wydarzenia.

Czytaj też: Ceramika | Wydarzenia  | Elewacja | Wnętrza | Apartament

źródło: materiały prasowe Tubądzin

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej