ARCHITEKTURA

Styl cosagach w Twoim domu – co musisz wiedzieć?

Urządzając mieszkanie i zastanawiając się nad poszczególnymi elementami, spotykamy się z różnorodnymi, popularnymi stylami wnętrzarskimi. Obok skandynawskiego czy loftowego powstają także style będące w opozycji do popularnych na całym świecie nurtów. Choć wydawać by się mogło, że nic już nie jest w stanie nas zaskoczyć, okazuje się, że każdy region świata jest doskonałą inspiracją dla naszych wnętrz. Tak właśnie powstał styl cosagach, który inspirowany jest trekkingowymi wycieczkami po górach Szkocji.
 
O stylu cosagach
Zmęczone, żyjące w pędzie społeczeństwo, przepełnione jest stresem i wieczną presją. Nic więc dziwnego, że niejako na przekór szukamy sposobu na zregenerowanie swoich siły. To z tą myślą i w odpowiedzi na te potrzeby powstał styl cosagach.

W Szkocji “cosagach” oznacza coś przytulnego i ciepłego. Określenie to na stałe zakorzeniło się w języku potocznym i tym samym przeniknęło do codziennej mowy. Wnętrze stworzone w duchu cosagach jest więc przytulne, pielęgnuje relacje z domownikami, sprzyja wspólnym posiłkom i odstresowaniu się. Chociaż opis ten wydaje się być ogólnym i rozmytym, to popularność stylu stale rośnie – głównie dzięki prostym zasadom i wykorzystywaniu drewna, które jest niezwykle uniwersalnym akcentem w naszych wnętrzach.
W Szkocji drewno kojarzone jest z solidnością i występuje we wnętrzach w postaci pokrycia podłogi i mebli, inspirując się nieco góralskimi chatami. Jakie dekoracje do mieszkania definiują ów styl?

Jak urządzić mieszkanie w stylu cosagach?
No dobrze, ale jak właściwie wprowadzić styl cosagach do naszych, czterech ścian? Oto kilka najprostszych sposobów i trików, które pozwolą zachować pożądany efekt:
-urządzaj mieszkanie w tradycyjny sposób – szukaj komód z frezowanymi frontami, wybieraj drewniane stoły, łącz biel z drewnem. Twoim celem powinno być połączenie wygody z prostotą, dlatego też idealnym rozwiązaniem będzie geometryczna, minimalistyczna i duża kanapa (np. w postaci narożnika).
– zachowaj kolorystykę ziemi – pamiętaj, że Szkocja jest deszczowym, malowniczym krajobrazem, pełnym szarości nieba, ciemno-zielonej trawy i złocistych liści.
– oprócz klasycznych tkanin wykorzystaj skórę i materiały o wyraźnym, grubym splocie (np. takim, który przypomina ciepły, przytulny, wełniany sweter).
– ozdoby do domu powinny opierać się na naturalnych materiałach – drewnie, wełnie, lnie.
– we wnętrzach cosagach najważniejszy jest komfort mieszkańców – dlatego też nie żałuj ozdobnych poduszek, wielkich foteli oraz puf, które kładziemy pod nogi.
– wiodącym wzorem powinna być oczywiście szkocka krata – czerwona, wyrazista i idealnie kontrastująca z drewnianymi dodatkami.
– na drewnianej podłodze połóż puchate dywany – szczególnie udanym wyborem będzie puszysty shaggy.
– wybierz lampiony, świeczki i lampy, które dają ciepłe, rozproszone światło.
– inspiruj się klimatycznymi, świątecznymi akcentami, które znajdziesz na https://emako.pl/pol_m_Dekoracje_Swieta_-Dekoracje-swiateczne-1233.html. Ozdoby świąteczne do domu bazują często na przytulności i połączeniu czerwieni z drewnem.

W szkockich domach nie może również zabraknąć kominka – w końcu palenisko pozwala na szybkie ogrzanie się, zwłaszcza gdy pogoda na wyspach potrafi płatać figla. Alternatywą dla kominka mogą być świeczki z drewnianym knotem lub atrapa kominka, którą można zbić z desek. Uzupełnieniem tych elementów jest ciemna, leśna zieleń – np. w postaci mchu chrobotnika, bukietów z owoców dzikiej róży, suszonych traw i wrzosów- znajdziesz inspiracje i więcej informacji na stronie sklepu Emako.

Ostatecznie więc cosogach jest połączeniem skandynawskiego minimalizmu, z prowansalskimi wpływami i górskimi inspiracjami. Mieszanka ta okazała się być niezwykle wdzięczna, a jej wpływy coraz bardziej odbijają się echem na europejskim poletku.

Czytaj też: Wnętrza | Architektura | Mieszkanie

źródło: Materiał Partnera

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej