DESIGN

Sztukateria, czyli co powinieneś o niej wiedzieć

Sztukateria — listwy przypodłogowe, listwy karniszowe

Jeżeli interesujesz się wykańczaniem i dekoracjami wnętrz, na pewno słyszałeś o sztukateriach. Jest to jeden z najbardziej klasycznych sposobów na ozdabianie ścian i sufitów. Sztukateria to elementy ozdobne, produkowane z różnego rodzaju materiałów i znajdujące szerokie zastosowanie w budownictwie klasycznym, jak i współczesnym. Ich obecność w salonie, sypialni lub hallu nadaje wnętrzom elegancki wygląd i niepowtarzalny charakter. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak najwięcej na temat sztukaterii, cenne informacje znajdziesz w tym miejscu oraz na stronie https://4wall.pl/.

Listwy sufitowe i karniszowe

Do jednych z najpopularniejszych listew sztukateryjnych zaliczają się listwy karniszowe i sufitowe. Są one sprzedawane w odcinkach długości od 200 do 300 cm i nie sprawiają żadnego problemu ze skracaniem i docinaniem do narożników. Listwy sufitowe nie tylko pozwalają upiększyć wnętrze, ale również umożliwiają tuszowanie pewnych niedoskonałości, takich jak krzywe powierzchnie sufitów, różnice wysokości i brak kątów prostych. Ewentualne szczeliny, które mogą powstawać pomiędzy taką listwą a sufitem lub ścianą, można łatwo wypełnić akrylem, a następnie całość pomalować, tak jak opisano to tutaj https://4wall.pl/103_listwy-przypodlogowe.

Listwy ścienne — sztukateria dla każdego

Modne listwy przypodłogowe nie są dziś produkowane z tworzywa i w niczym nie przypominają listew, które kupuje się przy montażu paneli podłogowych. Listwy przypodłogowe z poliuretanu to jeden z najlepszych wyborów na rynku. Poliuretanowe listwy podłogowe mają mnóstwo zalet, w tym są lekkie, bardzo wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i bardzo proste w obróbce. Niesamowicie ważna cecha takich listew przypodłogowych to to, że są one barwione w masie, a nie pokrywane okleiną. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli będziemy taką listwę przycinać, to jej krawędzie nadal będą mieć ten sam wygląd co zewnętrzna powierzchnia. Także, jeśli dojdzie do uszkodzenia przypodłogowych elementów dekoracyjnych, np. wgniecenia, to listwy przypodłogowe nadal zachowają swój oryginalny kolor na całej powierzchni, także w miejscu uszkodzenia.

W jakim kolorze kupować listwy ścienne?

Jeśli chodzi o kolorystykę, w której dostępne są dekoracje ścienne, nie będzie zaskoczeniem, że na rynku króluje kolor biały. Jest on bardzo elegancki i pasuje do niemal każdej aranżacji wnętrz. Jeżeli biały kolor ci nie odpowiada, pamiętaj, że elementy sztukaterii, w tym profile dekoracyjne możesz malować emulsjami ściennymi na dowolny kolor, np. kremowy, a nawet stosować na nich złocenia. W ten sam sposób można personalizować listwy sufitowe, choć naszym subiektywnym zdaniem, sztukateria i listwy najlepiej prezentują się w jasnych kolorach, o czym można się przekonać tutaj https://4wall.pl/listwy-przypodlogowe/4002-1560-gladka-listwa-podlogowa-biala-md234-8cm.html#/18-rodzaj_listwy-matowa.

Czy poradzisz sobie z samodzielnym montażem listew?

Nie musisz być specjalistą od montażu sztukaterii ani posiadać dużego doświadczenia w pracach remontowych, aby sztukateria i jej elementy dekoracyjne zostały przez ciebie zamocowane. Listwy podłogowe, obramowania drzwi i pozostałe dekoracje mocuje się do ściany i sufitów przy pomocy mocnych klejów montażowych. Wyciska się je z plastikowych kartuszy przy pomocy dedykowanego pistoletu. Zwężająca się końcówka kartusza pozwala precyzyjnie nakładać klej. Należy to robić w kształcie wężyka, dzięki czemu sztukateria będzie doskonale przylegała do podłoża całą swoją powierzchnią. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://4wall.pl/161_sztukateria.

Sztukateria i jej najważniejsze cechy

  1. Sztukaterie dostępne są w konkurencyjnych cenach — pomimo eleganckiego i dopracowanego wyglądu, elementy dekoracyjne sztukateryjne można kupić w naprawdę atrakcyjnej cenie.
  2. Sztukateria oferuje najwyższą jakość — nasze produkty powstają w Polsce, co nadaje im najlepsze parametry techniczne, a dokładna kontrola jakości dopuszcza do sprzedaży tylko sprawdzone listwy.
  3. Trwałość — sztukateria z upływem czasu nie starzeje się i nie traci nic na swoim ładnym wyglądzie. Listwa w razie potrzeby może być wielokrotnie malowana, a jeśli decor jest uszkodzony, można ubytki uzupełnić akrylem.
  4. Doskonały design — nikogo nie trzeba przekonywać, że sztukateria to wysublimowany i bardzo oryginalny pomysł na dekoracje ścienne. Z pomocą listew można wykonać obramowania drzwi i otworów, dysponując podstawowymi narzędziami — skrzynką uciosową oraz piłą do metalu.
  5. Nowe możliwości oświetleniowe — funkcjonalne pilastry, listwy karniszowe https://4wall.pl/160_listwy-karniszowe oraz kolumny i listwy mogą mieć wbudowane oświetlenie LED, które buduje ciekawą atmosferę w pomieszczeniach i z powodzeniem może być nastrojowym źródłem światła.
  6. Łatwe zmywanie — sztukateria nie wymaga malowania, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by to uczynić. Dzięki dużej odporności na wilgoć, pilastry, listwy i rozety mogą być łatwo i bezpiecznie zmywane z kurzu lub innych zanieczyszczeń, które się na nich osadzą.

Jaką sztukaterię wybrać do swojego wnętrza?

Jeżeli nie możesz zdecydować się na odpowiednią sztukaterię do swojego mieszkania, polecamy serię mardom decor. Jest to bogata kolekcja listew, rozet i wielu innych produktów, które na pewno zadowolą gusta wymagających klientów. Szczególnie polecamy rozety ścienne i sufitowe, dostępne w różnych stylach, wielkościach i elementach.

 

 

źródło: Materiał Partnera

 

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej