ARCHITEKTURA

Tajemniczy dom z betonu. Architekt osadził go na polu

Dom 396 zaprojektowany został z betonu. Autorem projektu jest architekt Adam Spychała. Budynek przypomina o brutalizmie i jest próbą ożywienia tego stylu we współczesnej formie.

Styl brutalistyczny narodził się w architekturze w połowie XX wieku. Był reakcją na ówczesną rzeczywistość kształtowaną przez wyniszczające wydarzenia II wojny światowej oraz kolejne dziesięciolecia Zimnej Wojny.

Brutalizm stał się więc odzwierciedleniem panujących wówczas traum oraz napiętych reakcji i nastrojów w ścierających się między sobą światach zachodu i wschodu. Odpowiedź ówczesnych architektów była zdecydowana i nonkonformistyczna i przejawiła się w projektach o charakterystycznym wyrazie opartym na dynamicznych, masywnych, ekspresyjnych i gwałtownych formach zewnętrznych – opisuje Adam Spychała.

Brutalizm rozkwitał aż do końca lat 70. XX wieku by następnie ulec wygaszeniu i niemal całkowitemu zanikowi.

Dziś, kiedy rozpoczynamy trzecie dziesięciolecie XXI wieku architekt dostrzega pewne podobieństwa do stanu z połowy XX wieku – brutalizm w jego przekonaniu może się odrodzić. Wydaje się, że po pięćdziesięciu latach hibernacji brutalizm nie stracił nic ze swojej aktualności i może być w dalszym ciągu sposobem na wyraźną reakcję na otaczającą rzeczywistość. Przykładem jest dom z betonu zaprezentowany na wizualizacjach.

Założeniem architekta było stworzenie budynku o futurystycznej, tajemniczej i introwertycznej formie, która zamyka i izoluje będących w jego wnętrzu mieszkańców od świata zewnętrznego. Ta chęć odseparowania od otoczenia zdefiniowała architekturę budynku.

Dynamiki bryle nadaje wyniesienie całości ponad poziom terenu za pomocą dwóch podpór bocznych oraz jednej przedniej pełniącej też funkcję schodów wejściowych. Dzięki temu budynek przypomina maszynę, która nie przynależy do podłoża i przestrzeni i w każdej chwili może zmienić położenie. Oczywiście to tylko wrażenia wizualne.

Dom ma swobodny i łatwo modyfikowalny układ funkcjonalny. Całość mieści się na nadziemnym poziomie. Mieszkańcy mogą tu korzystać z salonu połączonego z kuchnią, pomieszczenia gospodarczego, dwóch łazienek i trzech sypialni.

Czytaj więcej: Beton | Dom | Dom jednorodzinny | Brutalizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: Adam Spychała

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej