ARCHITEKTURA

Tak może wyglądać nabrzeże Wisły w Toruniu. Wyniki konkursu SARP

Koncepcyjny projekt, który podpowiada, jak może wyglądać nabrzeże Wisły w Toruniu przygotowali architekci Patryk Gwiazda oraz Dawid Jarosz. Ich propozycja zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie zagospodarowania terenu prawobrzeża Wisły w Toruniu na terenach położonych od Przystani Toruń do Portu Drzewnego. Duet architektów, którzy przygotowali zwycięski projekt dzieli wyznaczony obszar na odmiennie zagospodarowane fragmenty, dzięki czemu uatrakcyjnia teren i ma zachęcać mieszkańców do jego eksploracji.

Toruń już od momentu otrzymania dokumentu lokacyjnego w 1233 roku, był w sposób znaczący połączony z rzeką Wisłą. Miasto planowane było jako portowe, świadczą o tym liczne bramy wraz z ulicami, skierowanymi prostopadle do biegu koryta Wisły. Brama Łazienkowa, Mostowa, Ducha Świętego, aż wreszcie Żeglarska, zapewniały doskonałą komunikację miasta i rzeki, dyktując w ten sposób rytm życia miejskiego. Współcześnie to nie tylko ulice, bramy i rzeka, ale również bulwary nadwiślańskie kontynuują tradycję wiecznotrwałego mariażu Torunia i Wisły – to właśnie z tego powodu Bulwary Wiślane są ważne nie tylko ze względów estetyczno-rozwojowych miasta Toruń. Bulwary są alegorią stylu życia Torunian, którzy chcą i powinni wrócić nad rzekę – tłumaczą autorzy projektu.

Architekci proponują, by podzielić cały obszar na różne aktywności i otworzyć na mieszkańców. Patryk Gwiazda i Dawid Jarosz chcieliby stworzyć w tym miejscu ciągłą promenadę, która powstała w zgodzie z naturą umożliwi mieszkańcom Torunia odpoczynek lub rekreację w atrakcyjnym miejscu. Co ciekawe, architekci chcą w maksymalnym stopniu wykorzystać istniejące już ścieżki i trakty komunikacyjne, które obecnie niestety występują fragmentarycznie i nie stanowią spójnej całości.

Opracowanie konkursowe zakłada wytworzenie Pętli rekreacyjno‑sportowej, która swój początek będzie miała w Porcie Zimowym, a koniec w Punkcie Widokowym na Cyplu – wyjaśniają architekci.

W koncepcyjnym projekcie pojawiają się pomysły na stworzenie kilku nowych miejsc. Przykładem jest Plac Portowy. Miałby on powstać w wyniku przebudowy Portu Zimowego. Architekci zaproponowali budowę schodów prowadzących do wody, usunięcie hal remontowych i stworzenie w ich miejscu pawilonów o lekkiej konstrukcji. Z Portu Zimowego spacerować będzie szeroką promenadą, stanowiącą przedłużenie Bulwaru Filadelfijskiego. W południowej części portu miałyby powstać pawilony usługowe.

Atrakcją dla mieszkańców ma być Park Sensoryczny, który umożliwi poznanie morskiej tradycji i historii starego Portu Wojennego.

W całej koncepcji kluczowe znaczenie ma zieleń. Na przykład w miejscu obecnej żwirowni miałaby powstać piaszczysta Plaża Baciarzy, a tuż za istniejącymi ogródkami działkowymi architekci proponują założyć uprawę wyselekcjonowanych roślin i budowę Parku Ornitologicznego. Atrakcją ma być także sztuczna Wyspa na Wiśle.

Konkurs na projekt zabudowy nabrzeża Wisły w Toruniu zorganizowała Gmina Toruń we współpracy z toruńskim oddziałem SARP. To projekt koncepcyjny, a nie realny plan inwestycyjny. Jego głównym zadaniem jest rozpoczęcie dyskusji o tej części miasta oraz zrealizowanie idei w rozwiniętej formie w przyszłości.

Czytaj więcej:  Toruń | Miasto | Zieleń | Sport

źródło: Patryk Gwiazda (jaroszgwiazda.com)

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej