ARCHITEKTURA

Tak pięknieje Osiedle Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Warszawie

Budynek położony jest przy ulicy Boya-Żeleńskiego 4. Osiedle Towarzystwa Kredytowego Miejskiego w Warszawie jest cennym przykładem architektury socrealistycznej. Podczas prac usuwana jest warstwa brudu, dzięki czemu możemy zobaczyć gmach w pełnej krasie.

Osiedle Towarzystwa Kredytowego Miejskiego zaprojektowane zostało przez Bohdana Pniewskiego i oddane do użytku w 1948 roku. Jego budowa rozpoczęła się jeszcze przed wojną – w 1938 r. Zanim rozpoczęły się działania wojenne zbudowane zostały szkielety trzech bloków otaczających plac. Jak na ówczesne czasy budynki miały być bardzo nowoczesne i przestronne. Już powojenne realia zmusiły ówczesne władze do zweryfikowania oczekiwań. Projekt uległ zmianie i zamiast dużych, luksusowych mieszkań zbudowano mniejsze.

Zmiany projektowe obejmowały głównie ingerencję w wewnętrzny układ pomieszczeń. Nie zrezygnowano z wykorzystanego materiału elewacyjnego. Dziś mieszkańcy wielu osiedli deweloperskich mogą pozazdrościć fasady z okładziny z piaskowca, tynku szlachetnego i minimalistycznych dekoracji. Te ostatnie wykonano z czarnego kwarcytu.

Prace konserwatorskie przeprowadzono na fasadzie od strony skweru M. Fogga. Odnowiono podcienia arkadowe oraz usunięto napisy na słupach. Ich lekka i smukłą forma nadaje budynkowi lekkości i wprowadza dynamiczny rytm fasady.

Podczas prac uzupełniono ubytki na najwyższych kondygnacjach. Wykorzystany tynk w możliwie jak największym stopniu nawiązywał do pierwotnej receptury. Jednak największe wrażenie robi oczyszczona fasada. Na płytach z piaskowca przez lata osadzał się brud z miejskich zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu widać, jaki był oryginalny kolor płyt. Te, które były bardzo zniszczone zostały wymienione.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Socrealizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

PRZED i PO

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej