ARCHITEKTURA

Teatr Baj w Warszawie po remoncie. Biała siedziba zachwyca

Teatr Baj znajduje się w dawnym Gmachu Wychowawczym Warszawskiej Gminy Starozakonnych. Dzięki generalnemu remontowi budynek odzyskał blask.

Projekt rewitalizacji przygotowali architekci z pracowni FS&P Arcus. Wszystkie prace przebiegały pod nadzorem konserwatora zabytków. Prace objęły budynek zajmujący część centralną od ulicy Jagiellońskiej 28 oraz czwarte piętro i poddasze w części południowo-wschodniej. Imponujący wygląd zyskał hol główny teatru, w którym pojawiły się ogromne malowidła. Ten kolorowy fragment wnętrza z pewnością ucieszy dzieci, wszak w gmachu na co dzień działa też przedszkole.

Teatr Baj zajmuje powierzchnię wielkości 2 500 m kw. i ma dwie nowoczesne sale widowiskowe. Sala główna z ruchomą sceną na piętrze ma 180 miejsc siedzących. Na trzecim piętrze znajduje się sala kameralna z miejscami dla 25 osób. Na drugim piętrze jest przestrzeń wystawowo-edukacyjna z Muzeum Lalek.

Teatr i przedszkole tworzą całość zabytkowego Gmachu Wychowawczego Warszawskiej Gminy Starozakonnych imienia Michała Bergsona. Dom zbudowano w latach 1911-1914, aby służył jako szkołą i dzienny przytułek dla żydowskich dzieci. Co ciekawe, w gmachu znajdowała się również synagoga. Niestety została ona zdewastowana w czasie wojny i w efekcie przebudowano ją na Teatr Żydowski, a przytułek na przedszkole.

Podczas remontu w lipcu 2019 r. na murze nad historycznym wejściem do jednej z sal odkryto napis „Sala imienia Niny Rotbalatowej”, prawdopodobnie donatorka na rzecz przytułku. Napis ten został zdjęty, zakonserwowany oraz przeniesiony w reprezentacyjne miejsce przedszkola – nad wejście główne. Odrestaurowano także zabytkową klatkę schodową przedszkola. Na uwagę zasługują zachowane dekoracyjne ornamenty balustrad przedstawiające ptaszki i kwiaty – czytamy w komunikacie wydanym przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Tuż obok budynku pojawiły się nowe nasadzenia drzew i krzewów. Dodatkowo zbudowano tam plac zabaw i ustawiono elementy małej architektury. W sumie remont kosztował 30 milionów złotych. Dziś budynek należy do m.st. Warszawy.

Czytaj też: Warszawa | Zabytek | Renowacja | Ciekawostki

budynek przed remontem, fot. BSKZ
odnowiony napis, fot. BSKZ

fot. Ewa Lach, źródło: UM Warszawa

Recent Posts

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej