ARCHITEKTURA

Teatr Muzyczny w Poznaniu coraz bliżej. Rusza przetarg na wykonawcę

Wkrótce dowiemy się, kto zbuduje Teatr Muzyczny w Poznaniu. Instytucja ogłosiła przetarg na generalnego wykonawcę swojej nowej siedziby. Gmach zbudowany zostanie w centrum miasta i zaoferuje miejsce dla 1200 osób. Pojemność sprawi, że będzie to największy kraju obiekt tego typu.

Władze Poznania szacują, że budowa nowego teatru zakończy się w 2026 roku. Gmach powstanie u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej. Jak będzie wyglądać? To nie jest jeszcze wiadome. Urzędnicy zdecydowali się na rozpisanie przetargu w formule “doprojektuj i wybuduj”. Wykonawca będzie musiał też zadbać o otoczenie budynku. Projekt wykonawczy musi uwzględniać koncepcję i projekt budowlany autorstwa Atelier Loegler Architekci.

Będzie to największy teatr muzyczny w Polsce o łącznej kubaturze 170 tys. metrów sześciennych, z salą główną (widownia na blisko 1200 miejsc), salą kameralną (ponad 300 miejsc) z możliwością aranżacji, przestrzenią koncertową (150 miejsc), foyer oraz restauracją z salą bankietową. Wszystko to na terenie o powierzchni ponad 6 tys. metrów kwadratowych.

Nowoczesna, przestrzenna scena główna pozwoli na realizację spektakli z większym rozmachem m.in. dzięki szybkim, dwupoziomowym zapadniom, głębokim kulisom i obrotowej scenie. Oprócz części ogólnodostępnej powstanie obszerne zaplecze z pomieszczeniami niezbędnymi do przygotowania spektaklu: garderobami, charakteryzatornią, salami prób, studiem nagraniowym, warsztatami (m.in. krawieckim, butaforskim, charakteryzatorskim), biblioteką nut, biurami i magazynami – informuje UM Poznań.

Teatr Muzyczny w Poznaniu ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powierzchnię podłogi uzupełnią linie naprowadzające i pola uwagi. Poruszanie się po obiekcie ma ułatwić specjalny system nawigujący, który będzie łączyć się z aplikacją w telefonie.

Jest też szansa, że zmieni się zielony teren w pobliżu budynku. Koncepcja stworzenia Parku Wody i Muzyki to jedna z dodatkowych opcji w przetargu, która powstała przy udziale Zarządu Zieleni Miejskiej i spółki Aquanet. Zakłada lokalizację nowego parku od południowej strony inwestycji, między mostem Dworcowym a Teatrem, wzdłuż nowej ulicy Skośnej dochodzącej do ulicy Składowej. Na terenie parku może powstać m.in. zbiornik zasilany wodą retencjonowaną z dachu teatru, wodno-muzyczna ścieżka edukacyjna i kładki dla pieszych. Niezbędna do prawidłowego użytkowania Teatru i Parku Wody i Muzyki będzie budowa nowoprojektowanej ulicy Skośnej. Zadanie to zrealizowane zostanie przez Poznańskie Inwestycje Miejskie przy udziale Zarządu Dróg Miejskich.

Przed rokiem, w kwietniu 2022 roku Miasto Poznań podpisało umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na współprowadzenie Teatru Muzycznego w Poznaniu. Głównym celem tej umowy jest współfinansowanie inwestycji.

Wszystkie szczegóły zamówienia, w tym zakres prac, terminy realizacji, a także składania i otwarcia ofert zostaną opublikowane na stronie prowadzonego postępowania na platformie zakupowej https://ezamowienia.gov.pl do końca tego tygodnia.

Zakończenie procedury przetargowej na generalnego wykonawcę ma nastąpić jeszcze w tym roku. Jeżeli nie będzie opóźnień na etapie przetargu i budowy, przekazanie budynku zgodnie z planem odbędzie się do końca 2026 roku.

źródło: UM Poznań (www.poznan.pl)

Czytaj też: Poznań | Kultura | Sztuka | Architektura w Polsce | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Dom w Wielkopolsce jak nowoczesna stodoła

Budynek powstał w zielonym terenie i wygląda, jakby stał tu od dziesiątek lat. Dom w…

11 maja 2024

Żytni Rynek. Przykład późnego modernizmu w Kijowie

Zbudowano go w 1980 r. Żytni Rynek w Kijowie był nowoczesnym targowiskiem i jednym z…

10 maja 2024

Żywia Nowicka i jej rzeźbiarskie obiekty Kollekti

Wcześniej zajmowała się głównie projektowaniem wnętrz. Teraz Żywia Nowicka przygotowała serię obiektów pod nazwą Kollekti.…

10 maja 2024

Apartament w centrum Kijowa. Powstał w budynku z 1900 roku!

Apartament w centrum Kijowa został zrealizowany przez Maksyma Dietkovskyiego już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na…

10 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej