DESIGN

To alternatywa dla foliówek. Studenci z Polski stworzyli bioplastik

Bioplastik opracowali Joanna Włoszczuk, Aneta Witas, Natalia Niewiadomska-Straszewska, Wanda Podbielska i Maciej Tutak – absolwenci kierunku Projektowanie Mebla na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesuje ich projektowanie odpowiedzialne, w którym biorą pod uwagę potrzeby użytkowników oraz dbanie o środowisko. Projekty, nad którymi pracują bazują na szczerości i łatwym przekazie dla użytkownika.

Bioplastik jest odpowiedzią na problem nadmiernej produkcji odpadów sztucznych. Tworzywo ma być alternatywą wobec materiałów do konwencjonalnego plastiku. Przedmioty z bioplastiku można po prostu wyrzucić do ziemi, gdzie szybko się rozłożą.

Projekt stanowi próbę stworzenia innowacyjnego i odpowiedzialnego względem środowiska materiału bazującego na surowcach odnawialnych. Opierając się na badaniach nad algami oraz ich właściwościami powstał materiał wytrzymały, wodoodporny, a co najważniejsze – w pełni biodegradowalny – mówią autorzy projektu.

Aby przygotować bioplastik studenci połączyli wodę, ocet, glicerynę, agar, sznurek jutowy, skrobię ziemniaczaną, wiór drzewny i rumianek. Następnie składniki poddali obróbce termicznej tworząc surowiec, którego kształt można formować. Z bioplastiku można więc przygotować torby na zakupy, pojemniki dekoracyjne, plecaki i opakowania do przechowywania żywności.

Studenci zaprojektowali bioplastik w ramach zajęć “Wstęp do projektowania odpowiedzialnego” prowadzonych przez mgr inż. arch. Jana Ankiersztajna na Wydziale Architektury i Wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Projekt otrzymał główną nagrodę w kategorii Środowisko w konkursie projektowania zrównoważonego – Projekt Arting 2020.

Czytaj też: Ekologia | Ciekawostki | Opakowania | Naczynia | whiteMAD na Instagramie

źródło: Joanna Włoszczuk

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej