ARCHITEKTURA

To dopiero zmiana! Wyremontowana kamienica w Bytomiu

Zakończyły się prace, dzięki którym fasada historycznego budynku odzyskała blask. Kamienica znajduje się przy ulicy Piłsudskiego 42 w Bytomiu i zbudowana została pod koniec XIX wieku.

Wyremontowana kamienica jest jedną z siedmiu w Bytomiu, które dostają nowe życie w ramach projektu rewitalizacji śródmieścia. Prace remontowe wykonała firma Efekt. Dzięki nim wcześniej czarna od brudu elewacja odsłoniła swoją pierwotną kolorystykę. Fasadę wykonano z żółtej cegły klinkierowej. Dodatkowo odnowiono bogate detale architektoniczne.

Na remont elewacji złożyło się czyszczenie i szereg prac remontowo- konserwatorskich polegających m.in. na uzupełnianiu tynków, detali architektonicznych, sztukatorskich. Prace prowadzimy pod nadzorem konserwatora zabytków – mówi Paweł Kucab, wykonawca inwestycji, właściciel firmy Efekt.

To nie jest koniec prac. Obecnie trwają prace remontowe wewnątrz. Wykonawca zdjął już okładziny ścienne, sufitowe i podłogowe, częściowo wymienił też zniszczone belki stropowe oraz wszystkie okna. Zaizolowano i docieplono już fundamenty. Wkrótce rozpocznie się remont dachu i roboty termoizolacyjne.

Łącznie w kamienicy remontowanych jest sześć mieszkań, w których nie tylko wymieniane są okna, budowane łazienki, ale też montowane jest nowe centralne ogrzewanie gazowe. Kolejne dwa nowe mieszkania powstają na parterze, gdzie kiedyś mieściły się lokale użytkowe. Zakres robót przewiduje też zagospodarowanie terenów. Jednym z elementów tej części projektu była rozbiórka starych zabudowań.

To nie jest jedyna remontowana kamienica w Bytomiu. Projekt Rewitalizacji podobszarów 10, 11, 12, 13 – Bytom Śródmieście, Rozbark, w ramach którego remontowane są kamienice o numerach 34-36, 38-40, 42-44 oraz narożna kamienica nr 50 na skrzyżowaniu ul. Webera, Kwietniewskiego i Piłsudskiego, to jedna z tych inicjatyw w Gminnym Programie Rewitalizacji, która stawia na poprawę wizerunku Śródmieścia. Łącznie remontowanych jest siedem kamienic, w których znajdzie się ponad 70 mieszkań, które zasilą bytomski zasób komunalny.

Wcześniej pisaliśmy o innej odnowionej fasadzie w Bytomiu. Historyczna ściana frontowa wkrótce stanie się częścią pawilonu do rekreacji:

fot. Hubert Klimek, źródło: UM Bytom

Czytaj też: Kamienica | Metamorfoza | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Tak kamienica wyglądała PRZED remontem, fot. Google

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej