ARCHITEKTURA

Trzy biurowce, które wyznaczają trendy. Jeden z nich jest w Polsce

Projekty tych biurowców dowodzą, że można budować z szacunkiem do środowiska i z nastawieniem na maksymalny komfort pracowników. W naszym zestawieniu znajdziecie przykłady sprytnego wykorzystania niewielkiej działki, wtórnego użycia starej blachy oraz zobaczycie, że nawet chodnik przy budynku może oczyszczać powietrze.

To projekty, które nie powielają wtórnie sprawdzonych już rozwiązań. Jest wprost przeciwnie. Pracując nad nimi architekci sięgnęli po nietypowe rozwiązania, które pozwoliły im w jak największym stopniu wykorzystać dostępne technologie.

Trend I: Upcykling

UPCycle Offices, Austin w Stanach Zjednoczonych, projekt: Genslar

Niezwykłą metamorfozę przeszedł stary parterowy magazyn, który architekci zmienili w niewielki biurowiec. Magazyn zbudowany został w 1972 r. i składa się głównie z blaszanych elementów. Wnętrze w znacznej mierze urządzono kontenerami transportowymi. Upcykling miał tutaj dla architektów ogromne znaczenie. Pozostawiając biurowiec w surowej formie projektanci nawiązali do przemysłowego charakteru dzielnicy Austin. Architekci wykorzystali istniejącą strukturę w stu procentach. Ostało się nawet stare poszycie budynku, które zostało jedynie odwrócone na drugą stronę, aby odsłonić naturalne wykończenie.

Wnętrze ozdobiły stare wentylatory i inne elementy techniczne. Dodatkowo wydzielając strefy do pracy architekci sięgnęli po ścianki działowe z kartonu, które zostały pomalowane przez lokalnych artystów. Powstała w ten sposób strefa do kreatywnej pracy, która pracownikom daje możliwość przebywania w wyjątkowej, niepowtarzalnej przestrzeni. Co ciekawe, w środku ustawiono też stary wagon kolejowy, w którym urządzono salon do odpoczynku i spotkań. Aby z miejsca wydobyć więcej przestrzeni dobudowano antresolę. Z kolei zamontowane świetliki na dachu zapewniają ciągły dopływ naturalnego światła.

fot. Dror Baldinger


Trend II: Efektywne wykorzystanie powierzchni

Studio Atelier11, Jeju w Korei Południowej, projekt: Atelier 11 Architectural Firm

Ten kameralny budynek biurowy ma tylko 310 m kw. Niewielka powierzchnia spowodowana jest rozmiarami działki, na której stanął. Architekci z pracowni Atelier 11 wykorzystali każdy centymetr dostępnej przestrzeni. Na trójkątnej działce stanął więc budynek o takim samym planie. W projekcie motyw trójkąta został wielokrotnie powtórzony. W ten sposób architekci mogli optymalnie zaaranżować wnętrze i stworzyć komfortowe miejsca do pracy. Trójkątny jest nawet świetlik umieszczony na dachu, który przenika przez naziemne kondygnacje i wpuszcza do środka promienie słońca.

Architekci zaproponowali białą elewację, która dominuje w dość chaotycznie zagospodarowanej dzielnicy. Taka forma jest próbą wizualnego odcięcia się od pobliskiej zabudowy. Umożliwiono jednak przy tym swobodny ruch pieszym – w najwęższym fragmencie powstało przejście, z którego mogą korzystać.

Łącznie niewielki budynek liczy sześć kondygnacji, z czego jedna znalazła się pod ziemią. Aby poprawić komfort akustyczny od strony ulicy zrezygnowano z umieszczania okien w części biurowej. Duże okno znalazło się jedynie w skrajnym skrzydle, które pełni funkcję komunikacyjną. Bez zaangażowania architektów, którzy szukali niestandardowych rozwiązań, postawienie takiego budynku na wąskiej działce byłoby niemożliwe. Koreańczycy spisali się jednak na medal!

Biurowiec Jeju w Korei Południowej, proj. Atelier 11

fot. Chiok Ban


Trend III: Ekologia, czyli biurowiec przyjazny człowiekowi

Wave, Gdańsk, Polska, projekt: medusa group, wykonanie: Skanska

Biurowiec Wave w Gdańsku zaprojektowali architekci ze śląskiej pracowni medusa group. – Architektura biurowców Wave zainspirowana jest rytmiczną kompozycją industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja, nie wprost, czerpie z matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska. Ogólnodostępna przestrzeń między budynkami ma nawiązywać do bałtyckiego, nabrzeżnego krajobrazu, gdzie wydmy interferują z morskimi falami, tworząc niepowtarzalny klimat – mówi Przemo Łukasik, architekt z medusa group.

Wave jest przykładem, jak powinniśmy budować w miastach. Jednym z zastosowanych przy inwestycji rozwiązań są płyty z tzw. zielonego betonu, które oczyszczają powietrze. Zaproponowane rozwiązanie firma Skanska wcześniej przetestowała w Warszawie i Krakowie (pisaliśmy o tym tutaj). Zielony beton ma właściwości fotokatalityczne, dzięki promieniom słonecznym na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych związków pochodzących ze spalin samochodowych. Związki te są rozkładane na nieszkodliwe i wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Teren, na którym znajduje się zielony beton wykazuje mniejsze, średnio o 30 proc. stężenie dwutlenku azotu. 

Biurowiec Wave ma 14 kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Obiekt będzie przyjazny pracownikom, którzy do poruszania się po budynku nie będą musieli korzystać z kart dostępu. Zamiast nich, dzięki systemowi Connected by Skanska wejdą do biura używają swojego smartfona. Wave jest też jednym z pierwszych biurowców w Polsce, który powstaje zgodnie z założeniami certyfikatu WELL. Chodzi o to, by pracując w budynku czuć maksymalny komfort i jednocześnie dbać o swoje zdrowie. Dlatego pracownicy Wave będą mieli dostęp do świeżego powietrza, dziennego światła i oświetlenia, które współgra z rytmem biologicznym człowieka. Dzięki koncepcji WELL przestrzeń biurowa ma być przyjazna i umożliwiać efektywną pracę bez odczucia przemęczenia. Certyfikat WELL oznacza też ciągłe badanie jakości powietrza, a zainstalowane w budynku filtry sprawią, że powietrze będzie tam czystsze niż w większości biur. Korzyści dla zdrowia są ogromne.

Na tym ekologiczne rozwiązania się nie kończą. Do biurowca będzie można dojechać korzystając z ekologicznych środków transportu. W kompleksie znajdzie się ponad 400 miejsc parkingowych na rowery, szatnie, prysznice i stacje dla skuterów oraz samochodów elektrycznych.

Trend na zielony beton i inne ekologiczne rozwiązania powinny być powielane w każdym mieście, w którym pojawia się problem smogu. Skanska planuje wykorzystywać zielony beton przy swoich inwestycjach w siedmiu największych miastach w Polsce. Właśnie tak wygląda odpowiedzialne budownictwo. Wave do użytku oddany zostanie w czerwcu 2020 r.

Kontynuując wątek wellness w miejscu pracy i temat zrównoważonego budownictwa, warto zwrócić uwagę na „WELL by Skanska”. To publikacja, w której w przystępnej formie przedstawiono pomysły m.in. na jak najlepszą aranżację biura. Nie chodzi w niej tylko o dobry design, ale o wskazanie elementów, które wpływają na komfort pracy, jak świeże powietrze i dobre oświetlenie. W publikacji znajdziecie przykłady wdrożenia certyfikacji WELL, która zapewnia optymalne warunki pracy oraz umożliwia pracownikom bycie zdrowszymi, szczęśliwszymi i bardziej zaangażowanymi. Książkę możecie pobrać klikając tutaj. To cenna lektura, którą powinien znać każdy. Autorami artykułów są eksperci ze świata architektury, ekologii, wellbeing, sportu czy żywienia, dlatego w publikacji znalazły się też proste przepisy na zdrowe przekąski i podpowiedzi, jak ćwiczyć, aby poprawić koncentrację, uspokoić ciało i umysł.

Wave od Skanska
Tak Wave od Skanska będzie wyglądać po zakończeniu prac budowlanych

fot. Skanska

Czytaj więcej: Biurowiec | Elewacja | Ekologia | Gdańsk

View Comments

Recent Posts

Chromatic, czyli mieszkanie w Warszawie, w którym królują barwy!

Chromatic, a po polsku "chromatyczność", to przedziwne słowo, które większości niewiele mówi. Miłośnikom muzyki kojarzy…

6 maja 2024

Rozważna i romantyczna: wygodne sukienki na lato

Kto powiedział, że praktyczne ubrania muszą koniecznie być minimalistyczne aż do bólu? Letnie sukienki mogą…

6 maja 2024

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie ma stanąć przy Żelaznej!

Pierwszy wieżowiec z wertykalnym ogrodem w Warszawie miałby powstać przy ulicy Żelaznej 87. Pod tym…

6 maja 2024

Co za odkrycie! Zeszyty Magdaleny Samozwaniec znalezione w stropie Kossakówki

Zeszyty Magdaleny Samozwaniec odnaleziono w stropie słynnej Kossakówki, która właśnie przechodzi gruntowny remont. Robotnicy remontujący…

6 maja 2024

Zagadka rozwiązana! W pawilonie Cepelii działać będzie Empik!

Na początku roku informowaliśmy o rozpoczęciu prac związanych z renowacją słynnego budynku w centrum Warszawy.…

6 maja 2024

Dom tekstylny Weichmanna – kultowa architektoniczna wizytówka Gliwic

Dom tekstylny Weichmanna (Seidenhaus Weichamann) to jeden z najważniejszych na Górnym Śląsku obiektów architektury modernistycznej.…

6 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej