Tubądzin Meets Art w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta

To szczególny moment w historii Grupy Tubądzin, która w tym roku świętuje 40-lecie swojej działalności. Z tej okazji 26 października w przestrzeniach Narodowej Galerii Sztuki Zachęta pod hasłem „Tubądzin Meets Art” zorganizowano uroczystą kolację, podczas której podsumowano dotychczasowe osiągnięcia i zaprezentowano nowe projekty.

Wybór miejsca na zorganizowanie spotkania nie był dziełem przypadku. Wnętrza Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie mają niepowtarzalny klimat. Gmach Zachęty zbudowano w 1900 roku w stylu akademickiego renesansu włoskiego i ozdobiono elementami klasycystycznymi, które zaprojektował Zygmunt Otto. Unikalne wnętrze pozwoliło stworzyć scenografię z krajobrazami jak ze snów, a na gości czekała uczta dla ciała i przede wszystkim dla ducha.

Grupa Tubądzin w ciągu czterdziestu lat swojego istnienia zbudowała solidną markę, a jej znakiem rozpoznawczym stały się oryginalne wzory, które powstają we współpracy z artystami i projektantami. O tym, jak wielki sukces osiągnęła świadczy skala sprzedaży – produkty Tubądzin docierają do klientów w 80 krajach na świecie.

Dla architektów wnętrz praca z modnymi i wysokiej jakości produktami wykończeniowymi ma ogromne znaczenie, dlatego Grupa Tubądzin kilka lat temu nawiązała współpracę między innymi z Dorotą Koziarą i Maciejem Zieniem, którzy zaprojektowali specjalne kolekcje (nasz wywiad z Dorotą Koziarą o pracy nad kolekcją Cielo e Terra przeczytasz TUTAJ). Dodatkowo Tubądzin jest organizatorem konkursu dla architektów i projektantów wnętrz „Tubądzin Design Awards” i od wielu lat organizuje Tubądzin Design Days. Marka współpracuje też z Operą Narodową, a w najbliższym czasie ogłosi kolejne kolaboracje z instytucjami kultury.

Sztuka jest nam bliska. Od lat promujemy artystów i najlepsze praktyki w projektowaniu funkcjonalnych i pięknych wnętrz. Teraz idziemy o krok dalej i oficjalnie ogłaszamy projekt Tubądzin Meets Art. Grupa Tubądzin chce demokratyzować sztukę i zapewniać dostęp do niej. Dlatego będzie mecenasem sztuki. Będziemy wspierać instytucje kultury, realizować wspólne projekty z artystami i poszerzać nasze działania edukacyjne  zapowiada Amadeusz Kowalski, Wiceprezes Grupy Tubądzin.

Połączenie wieloletniego doświadczenia i najwyższej jakości produkowanej ceramiki z kreatywnymi, świeżymi pomysłami młodych artystów owocuje powstaniem niezwykłych projektów i oryginalnych rozwiązań.

Fascynuje nas natura i jej piękno. Dlatego inwestujemy w najnowsze linie technologiczne i park maszynowy, który umożliwia nam perfekcyjne odtwarzanie naturalnych struktur. W tym roku nowością w naszej ofercie są płyty, których struktura jest sensoryczna. Dotykając ich możemy wyczuć niejednorodne chropowatości, użylenia i wybłyszczenia, takie same jak w naturalnych skałach i minerałach – tłumaczy Amadeusz Kowalski, wiceprezes Grupy Tubądzin – Tworzenie tak wysublimowanych wzorów jest możliwe dzięki nowej linii produkcyjnej, którą uruchomiliśmy na początku tego roku.

Nowe wzory znalazły się m.in. w najnowszych kolekcjach Macieja Zienia Holiday i Lounge. Skąd projektant czerpał inspirację?

Ibiza to jedno z moich ulubionych miejsc. Wyspa zachwyca szerokimi plażami, błękitem morza i muzyką rozbrzmiewającą niemal we wszystkich jej zakątkach. Uwielbiam ten klimat. W kolekcji Holiday chciałem przenieść go do wnętrz. Wybrałem najpiękniejsze skały, jakie można spotkać na wyspie. W kolekcji nie mogło zabraknąć etnicznych dekorów, które dodają całości lekkości i luzu. – tłumaczy Maciej Zień – Natomiast kolekcja Lounge to hołd dla wielkomiejskich metropolii. Ich monumentalnej architektury i ponadczasowej elegancji. Tu postawiłem na wyraziste, ciemne skały i dekory nawiązujące do stalowych elewacji drapaczy chmur – dodaje.  

Dorota Koziara przedstawiła nowości, będące rozwinięciem znanej kolekcji Cielo e Terra. Pastelowa gama kolorystyczna została wzbogacona o zieleń, czerń i super biały. Pojawiły się nowe dekory, które harmonijnie przechodzą z jednego koloru w drugi. Tworząc efekt gradientu Dorota Koziara nadała kolekcji poczucie lekkości i harmonii.

Nowa odsłona kolekcji Cielo e Terra

Aby urozmaicić kolekcję uzupełniłam ją też o dekory inspirowane naturą – gwiazdami i roślinami. Tak powstały wzory geometryczne, które można nanosić na wszystkie kolory kolekcji  – podkreśla Dorota KoziaraDzięki doskonałym parametrom technicznym płyty Cielo e Terra mogą być stosowane nie tylko w domach, budynkach użyteczności publicznej, ale także na elewacjach. Zależało mi, aby kolekcja była ciepła w odbiorze. Taki właśnie efekt dają, moim zdaniem, powierzchnie głęboko matowe. Wypracowaliśmy wraz z działem technologii Tubądzin powierzchnie płyt ceramicznych, które dają takie wrażenie.

Zwieńczeniem kolacji było nocne zwiedzanie przestrzeni Zachęty, w tym wystawy z rzeźbami Adolfa Ryszki oraz koncert Bovskiej. To jeszcze nie jest koniec nowości od Grupy Tubądzin. Wkrótce ogłoszone zostaną kolejne projekty nawiązane z czołowymi instytucjami kultury oraz artystami.

źródło: Tubądzin

Czytaj też: Ceramika | Wnętrza | Sztuka | Kultura | Warszawa | whiteMAD na Instagramie

Nowa odsłona kolekcji Cielo e Terra
Nowa odsłona kolekcji Cielo e Terra
Kolekcja Lounge
Kolekcja Lounge
Kolekcja Lounge

Artykuł sponsorowany.

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej