ARCHITEKTURA

TYSKIE otwiera pierwszy w Polsce bar w windzie. Napij się z sąsiadem!

Tyskie udowodniło, że przeciętna winda w bloku, w której najczęściej zapada krępująca cisza,
to idealne miejsce do sąsiedzkiej integracji. W jednej z nich, w tajemnicy, powstał prawdziwy bar. W ciągu dnia sąsiedzi przełamali bariery i przestali być dla siebie anonimowi. Każdy, kto do niej wszedł, przeszedł z kimś na TY.

Wszystko zaczęło się na zwyczajnym osiedlu, jakich w Polsce są dziesiątki tysięcy. Tyskie porozmawiało z przechodniami o relacjach sąsiedzkich i wspólnym życiu społecznym. Potwierdziło się, że bloki, mieszkania i klatki schodowe cechuje coraz większa anonimowość. Nie znamy się i rzadko utrzymujemy więzi z sąsiadami, często nawet nie spoglądamy na siebie, mijając się w korytarzu. 

Starsze pokolenie doskonale pamięta i z uśmiechem wspomina czasy, kiedy pilnowało się wzajemnie samochodów, ludzie przychodzili do siebie oglądać telewizję i nawet pękające rury lub przeciekające sufity sprzyjały zacieśnianiu więzi. Dziś takich pretekstów do spotkań zwyczajnie brakuje. Według badań CBOS-u ponad 65% Polaków utrzymuje dystans w relacjach z sąsiadami i nie ma z nimi bliskich kontaktów. Co drugi Polak nie zna ich imienia. Jak mówi jeden z rozmówców, łatwiej jest dowiedzieć się czegoś o swoim sąsiedzie z mediów społecznościowych, niż poznać go osobiście. 

Nieśmiałość lub obawa przed zajmowaniem komuś cennego czasu na zwykłą rozmowę w wielu przypadkach odwodzi od spontanicznego nawiązywania relacji. Czasami zbyt zapatrzeni w telefony, skupieni na własnych sprawach i problemach, nie zwracamy uwagi na mieszkańców swojej okolicy czy bloku. Najczęstszym miejscem spotkań jest klatka schodowa lub winda, ale również tam milczymy jak zaklęci. 

A gdyby tę sytuację zmienić, a windę, jako miejsce, w którym najczęściej zapada krępująca cisza, zamienić w bar? Taki z prawdziwego zdarzenia, z uśmiechniętym barmanem i nalewakiem do piwa? Czy sąsiedzi przeszliby ze sobą na TY? Tyskie nie zastanawiało się długo, po prostu to sprawdziło.

Winda, która zbliża 

Kilka tygodni przygotowań, szybki montaż na miejscu i bar w windzie na jednym z polskich osiedli został uruchomiony. Było wszystko, czego w dobrym pubie potrzeba – oświetlenie, bar, barman i lane Tyskie. Efekty były widoczne od razu! Zaraz po wejściu do windy zaczęły się luźne rozmowy, wymienianie opinii, dzielenie się wrażeniami. Nagle wszyscy zaczęli przechodzić ze sobą na TY – zatrzymali się na moment, rozejrzeli po dotąd nieznanych twarzach i znaleźli nić porozumienia. 

– Nie sądziłem, że winda może mieć tak głębokie wnętrze – podsumował jeden z uczestników. Inny skwitował ten dzień słowami „Tego co się dzisiaj działo, nie da się cofnąć, na szczęście!”.

Społeczny wymiar Tyskiego 

Marka Tyskie od lat sprzyja nawiązywaniu kontaktów i zacieśnianiu znajomości. W najnowszej odsłonie kampanii zachęca sąsiadów do „przejścia na TY”, namawia do otwartości. Udowadnia, jak niewiele trzeba, by nawiązać kontakt z mieszkańcami swojego bloku, okolicy, a nawet miasta. Najważniejsze jest to, by otworzyć się na innych i dostrzec jak wiele może nas łączyć.

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej