ARCHITEKTURA

Uratowano cenne zdobienia. Kamienica przy ulicy Freta w Warszawie odnowiona!

Kamienica znajduje się u zbiegu ulic Freta i Franciszkańskiej. Niedawno zakończył się remont elewacji. Bogato zdobione fasady zostały odrestaurowane. Przywrócenie ich kolorystyki było wyzwaniem dla konserwatorów. Popatrzcie na efekty!

Budynek przy ul. Freta 55 został wybudowany od podstaw w latach 1955-1956. Stojąca wcześniej w tym miejscu kamienica została całkowicie zburzona podczas powstania warszawskiego. W trakcie odbudowy budynkowi nadano zupełnie nowy wygląd. Oprócz zmian architektonicznych obydwie elewacje frontowe na górnych kondygnacjach pokryto autorską polichromią o motywach figuralnych, animalistycznych i martwej natury. Na skutek niekorzystnych warunków środowiskowych, ale też błędów technologicznych prowadzonych w pośpiechu prac w czasach odbudowy, stan elewacji szybko pogarszał się.

Pierwszy remont przeprowadzono w 1974 roku. W jego trakcie wypłukaną i odbarwioną warstwę malarską poddano zabiegowi renowacji. Wyblakłe, delikatne malarstwo w najbardziej uszkodzonych miejscach pokryto intensywnym kolorystycznie punktowaniem. Zabieg ten niestety spowodował też nieodwracalne przykrycie resztek oryginalnych malowideł.

Pogarszający się w dalszym ciągu stan techniczny budynku był przyczyną podjęcia decyzji o kolejnym remoncie. Jego założeniem było zatrzymanie procesu destrukcji, powodowanej przez zawilgocenie i zasolenie ścian. Drugim założeniem było przywrócenie wyglądu kamienicy z okresu odbudowy – czytamy w komunikacie na stronie m.st. Warszawy.

PRZED i PO

Remont w 2022 roku przeprowadzono przy współudziale środków z dotacji m.st. Warszawy w wysokości 200 tys. zł. Przede wszystkim ekipa budowlana wykonała właściwą, pionową i poziomą izolację ścian fundamentowych. Następnie specjaliści zajęli się elementami kamiennymi i metaloplastyką oraz renowacją tynków wraz z konserwacją polichromii, które przysporzyły konserwatorom wiele kłopotów.

W wielu miejscach oryginalne malarstwo zupełnie wyblakło, a zachowały się jedynie późniejsze przemalowania. Utrudniło to znacznie rekonstrukcję oryginału. Wykonano wiele prób technologicznych i kilkukrotnie zwoływano komisje konserwatorskie. Wreszcie udało się wypracować właściwą technikę malarską. Jednak opóźniło to o kilka miesięcy zakończenie remontu.

Efekt zakończonych prac jest bardzo dobry. Izolacje zatrzymały proces destrukcji ścian, a prace konserwatorskie przywróciły wygląd kamienicy z okresu odbudowy.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Warszawa | Elewacja | Zabytek | Metamorfoza | whiteMAD na Instagramie

PRZED i PO
Elewacja PRZED pracami
Elewacja PO zakończeniu prac
Detal
Detal

Recent Posts

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Duża inwestycja w centrum Katowic. Kamienice przy ul. Dworcowej przejdą modernizację

Wkrótce w centrum Katowic rozpocznie się szeroko zakrojona inwestycja, która zmieni oblicze stolicy Śląska i…

26 kwietnia 2024

Apteka „Pod Murzynem” – awangardowy modernizm znad Odry

Apteka „Pod Murzynem” (niem. Mohrenapotheke) to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu wzniesionych w…

26 kwietnia 2024

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku inspirowane stylem PRL.

Kolorowe mieszkanie w Białymstoku zaprojektowała Karolina Jackowska, założycielka pracowni ONUKO. "Para z Białegostoku zgłosiła się…

26 kwietnia 2024

Barierkoza. Absurdalne zabezpieczenie w Szwajcarii Lwóweckiej!

Barierkoza - tak można nazwać trend stawiania niezliczonej ilości barierek, płotków, czy ogrodzeń wzdłuż ścieżek…

26 kwietnia 2024

Kościół Ducha Świętego w Tychach – sakralne arcydzieło projektu “polskiego Gaudiego”

Kościół Ducha Świętego w Tychach to niewątpliwie jeden z najbardziej oryginalnych i najciekawszych obiektów sakralnych…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej