ARCHITEKTURA

W Czechach powstało przedszkole przyszłości! Tutaj wszystko ma znaczenie.

Przedszkole przyszłości powstało w 2022 w Czechach. Budynek przeznaczony dla 110 dzieci łączy klasyczne przedszkole miejskie i przedszkole waldorfskie (jest to typ nauczania, w którym dziecko jest stawiane w centrum i duży nacisk kładzie się na jego indywidualizm, kreatywność oraz wolność) w jednym budynku, położonym w pobliżu zbiegu rzek Izery i Oleški na obrzeżach miasta Semily.

Celem było stworzenie budynku ze scentralizowanym zapleczem i kuchnią dla dwóch niezależnych dwuklasowych przedszkoli, dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. W skład kompleksu wchodzi budynek główny (4 sale dydaktyczne, kuchnia, zaplecze), wiata do przechowywania rowerów i odpadów komunalnych, pawilon z przechowalnią narzędzi i zabawek oraz altany dla przedszkola miejskiego i waldorfskiego.

Bryła głównego budynku oddziela część ogrodową od parkingowej, a jego krzywizna minimalizuje wzajemne zacienianie z sąsiednimi budynkami. Sale lekcyjne i ich obszary usługowe są rozmieszczone na planie koła wokół dwóch centrów grawitacyjnych – atrium. Atria oddzielają różne części układu, ale służą również jako centrum komunikacyjne i przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

Z centrum łatwo jest również mieć pod okiem to, co dzieje się w przedszkolu lub wokół niego. Podstawową rolą części usługowych jest artykulacja przestrzeni i zróżnicowanie pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci. Tworzy to dychotomię zamkniętych usług i otwartych obsługiwanych przestrzeni. Kolorystyka oparta jest na kole chromatycznym Ostwalda, a siedem wybranych barw nawiązuje do tęczy (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo/fiolet, fiolet/róż). Układy obu przedszkoli są identyczne, ale ich projekty różnią się doborem materiałów i kolorystyką. W części waldorfskiej, meble i ściany wykonane są z drewna (podobnie jak zabawki), natomiast pokoje przedszkola Treperka umieszczone są pomiędzy poszczególnymi kolorowymi boksami. Przestrzenie i elementy do przechowywania zaprojektowano jako meble do zabudowy z myślą o bezpieczeństwie dzieci, bez żadnych wystających elementów.

Ze wszystkich części mieszkalnych i sanitarnych jest wyjście na taras, który w całości przesłonięty jest okapem, tworząc tym samym strefę przejściową do ogrodu. Wartością dodaną jest piękny i przestronny ogród z różnymi elementami do zabawy, dyskretnie podzielony okrągłym kopcem z ubitej ziemi pochodzącej z wykopów pod fundamenty, z którego korzystają oba przedszkola pomimo różnych stylów uczenia się. System przemieszczania się został zaprojektowany przez studentów UMPRUM (Akademia Sztuki, Architektury i Projektowania w Pradze) i opiera się na konturowych kształtach rysunków wykonanych przez dzieci w wieku przedszkolnym.

Konstrukcja i technologia

Budynek posadowiony jest na ławie fundamentowej z dwukierunkową płytą. Pionowa konstrukcja nośna składa się z żelbetowych monolitycznych słupów i ścian, uzupełnionych na obwodzie słupami stalowymi. Strop zaprojektowano jako żelbetową monolityczną dwukierunkową płytę z markizą wspornikową na obwodzie. Oświetlenie zapewnione przez przeszkloną na całym obwodzie fasadę uzupełniają 2 duże świetliki i 41 lamp solarnych. Ściany zewnętrzne obłożone są płytami elewacyjnymi HPL. Budynek spełnia parametry standardu domu pasywnego i zrównoważonego rozwoju. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła powietrze/woda oraz gazowy kocioł kondensacyjny (zakładany stopień pokrycia to 75% pompa ciepła, 25% kocioł kondensacyjny). Kontrolowaną wentylację zapewniają dwie centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła. Rolety zaciemniające ograniczają niepożądane wzrosty ciepła latem. Budynek jest stabilizowany termicznie przez sufitowy system chłodzenia i ogrzewania (TABS).

Studio: MTA
Autor: Marek Topič, architekt, główny projektant, www.marektopic.cz
Współautor: Vratislav Ansorge, architekt wnętrz
Zespół projektowy: Michal Pokorný
Klient: Miasto Semily
Lokalizacja projektu: Pod Vartou 858, Semily, Czechy
Rok ukończenia: 2022
Powierzchnia użytkowa: 1213 m²
Fotograf: BoysPlayNice, www.boysplaynice.com

Źródło: www.marektopic.cz

Czytaj też: Czechy | Edukacja | Przedszkole  | whiteMAD na Instagramie  | Dzieci

Temat: W Czechach powstało przedszkole przyszłości! Tutaj wszystko ma znaczenie.

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej