ARCHITEKTURA

W Czechach stoi dom-ikona. To Willa Tugendhatów

Willa Tugendhatów zbudowana została w 1930 roku dla majętnego przemysłowca. Jej budowa pochłonęła wówczas pięć milionów koron co było oszałamiającą kwotą. W środku właściciel mógł liczyć na wszelkie udogodnienia, które dziś są standardem, ale blisko sto lat temu były dostępne tylko dla bogatszych. Inwestor do zaprojektowania swojego domu marzeń zaprosił architekta Ludwiga Miesa van der Rohe oraz Lilly Reich.

Tak okazałych domów na świecie jest niewiele. Willa Tugendhatów zbudowana została w Brnie dla przemysłowca Fritza Tugendhata i jego żony Grety. Budowa rozpoczęła się w 1929 r. i zakończyła w 1930 r. W 2001 r. willa wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. I nic w tym dziwnego. Rozwiązania, które zaprojektowali wtedy architekci robią wrażenie do dziś. Również wystrój, aranżacja pomieszczeń czy wybrane materiały wykończeniowe są przykładami luksusowych rozwiązań we wzornictwie.

Realizacja światowej sławy architekta w Brnie była możliwa ze względu na brak ograniczeń finansowych. Ludwig Miesa van der Rohe mógł sobie pozwolić na stworzenie projektu kompletnego, bez półśrodków i kompromisów. Budowa kosztowała 5 mln czeskich koron, to kwota, która wówczas pozwalała na budowę niemal 30 “standardowych” domów.

Willa ma 907 m kw. powierzchni, z czego salon zajmuje aż 280 m kw.! Projektując budynek architekt sięgnął po innowacyjny pomysł. Działka, na której stoi jest pochyła, dlatego Mies van der Rohe postanowił zaprojektować trzykondygnacyjny dom, którego najwyższa kondygnacja łączy się z poziomem ulicy. To tam znajduje się główne wejście, a na niższych zbudowano salon i wyjście do ogrodu. Parter budynku jest mocno przeszklony. Dzięki temu do wnętrza wpada mnóstwo naturalnego światła. Gorączka letniej nocy? Nic z tego! Willa już wtedy posiadała technologiczną nowinkę – klimatyzację.

Modernistyczny dom ma prostą formę. Architekt świadomie unikał ozdobników, chcąc by elementami dekoracyjnymi stały się zdobiące wnętrze meble. W środku znaleźć można wysokiej jakości materiały, “onyksowe ściany” czy meble. Wiele z nich zyskały status ikony – tu jako przykład można podać fotel Flat Bar Brno Chair produkowany dziś przez markę Knoll.

Część prywatna mieszkańców znajduje się na najwyższej kondygnacji. Architekt zaprojektował tam główną sypialnię, pokoje dzieci, łazienki i garderoby. Właśnie ta aranżacja budynku sprawia, że willa znacznie różni się od innego projektu architekta – słynnego Pawilonu barcelońskiego. Budynek w Brnie powstał jako miejsce do życia. Spania, pracowania, odpoczywania czy zabawy.

Niżej znalazła się część reprezentacyjna. Dużą przestrzeń dzielą ścianki z kamienia i drewna lub zasłony. Całość otwiera się na zielony ogród. Widok na krzewy i drzewa jest jak swego rodzaju obraz.

Dziś budynek dostępny jest dla zwiedzających w ramach instytucji Villa Tugendhat, którą zarządza Muzeum města Brna. Na koniec jeszcze ciekawostka. W 1992 r. właśnie w willi Václav Klaus i Vladimír Mečiar podjęli decyzję o podziale Czechosłowacji.

zdjęcia: David Židlický

źródło: Villa Tugendhat Muzeum města Brna (www.vilatugendhat.cz)

Czytaj też: Modernizm | Wille i rezydencje  | Czechy | Ciekawostki | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jego wnętrze zaskakuje. Kościół świętego Dominika w Warszawie

Kościół świętego Dominika w Warszawie zaprojektował Władysław Pieńkowski. Jego surowe wnętrze jest charakterystycznym przykładem twórczości…

2 maja 2024

Stworzył piękną kolekcję. Daniel Kołodziejczak i jego meble

Daniel Kołodziejczak założył swoją firmę projektową StudioDanielK. Antechamber to jego premierowa kolekcja, którą zaprezentował podczas…

2 maja 2024

Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany…

2 maja 2024

Zespół budynków mieszkalnych niczym białe perły

Zespół budynków mieszkalnych zaprojektował Martin Cenek. Zbudowane zostały w 2022 r. w Pradze w Czechach.…

1 maja 2024

Kosztował 24,8 mln zł. Rekordowa cena za penthouse w Gdańsku

Penthouse znajduje się w inwestycji Deo Plaza przy ulicy Chmielnej w Gdańsku. To dwupoziomowa przestrzeń…

1 maja 2024

Najpiękniejszy dach secesji. Gran Hotel Ciudad de México

Ten neoklasycystyczny hotel skrywa w sobie zachwycające secesyjne wnętrze. Wybudowany pod koniec XIX wieku Gran…

30 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej