ARCHITEKTURA

W Krakowie zasadzą 25 tys. drzew, by uczcić Nobla dla Olgi Tokarczuk

To jedna z ciekawszych form uhonorowania polskiej Noblistki. Dzięki nasadzeniom drzewa w przyszłości będą tworzyć „las Prawiek”, który ma powstać na terenie nowohuckich Kujaw Lasu Prawiek.

O decyzji miasta, by zasadzić 25 tysięcy drzew poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Do akcji sadzenia drzew zaprosił wszystkich mieszkańców, oficjalne wydarzenie odbędzie się 29 października o godzinie 10:00 i będzie częścią odbywającego się w tym czasie w Krakowie Festiwalu Conrada.

Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy… Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – powiedział prezydent Jacek Majchrowski.

Dla Olgi Tokarczuk kryzys ekologiczny i kwestie praw zwierząt są absolutnie pierwszorzędne, o czym nie tylko pisała, ale wielokrotnie wspominała na spotkaniach z czytelnikami na całym świecie.

Park przy zalewie nowohuckim

Sadzenie lasu Prawiek odbędzie się w miejscu wyznaczonym przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Krakowie – zgodnie z planem zalesień tego programu. Wyznaczony do zalesienia teren, wchodzący w skład lasu, to około 5 hektarów gruntów, przede wszystkim porolnych oraz nieużytków. Potencjalnym siedliskiem jest tam las świeży i fragmenty lasu wilgotnego. W przeszłości grunty te stanowiły starorzecze Wisły.

Kilka dni temu pisaliśmy o nietypowej akcji we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska chcąc uczcić przyznanie nagrody Polce umożliwiła darmowe podróżowanie komunikacją miejską tym osobom, które zamiast biletu pokażą książkę Ogi Tokarczuk. Możecie przeczytać o tym tutaj.

fot. Tomasz Leśniowski (wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0)
Kraków

źródło: UM Kraków

Recent Posts

Jest urokliwy. Stary kościół w Orlu zyskał status zabytku

Kościół świętego Macieja w Orlu ma bogatą historię. Jego początki sięgają już XV wieku. Przez…

28 kwietnia 2024

Piękny modernizm: Bankowiec, czyli Zespół mieszkaniowy BGK w Gdyni

To był największy budynek mieszkalny w przedwojennej Gdyni. Zespół mieszkalny BGK “Bankowiec” zaprojektowany został przez…

28 kwietnia 2024

Takie domy są tylko w Polsce. Świdermajery i ich unikalne dekoracje

Świdermajery to potoczna nazwa domów letniskowych, które budowano od lat 80. XIX wieku nad rzeką…

28 kwietnia 2024

Jest ogromny. Kultowy apartamentowiec Walden 7 w Barcelonie

Jego projekt w latach 70. przygotował Ricardo Bofill. Apartamentowiec Walden 7 powstał w wyniku utopijnej…

27 kwietnia 2024

Poczet słupków polskich. Jedno osiedle, kilkanaście wzorów

Zadanie słupków i blokad parkingowych jest jedno. Mają uniemożliwić pozostawienie samochodu na miejscu postojowym, które…

27 kwietnia 2024

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. Trwa sadzenie drzew na skwerze przy ul. Brackiej

Kolejny skrawek stolicy staje się zielony. W ramach szeroko zakrojonej inwestycji o nazwie Nowe Centrum…

26 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej