DESIGN

W Lublinie powstanie największy w kraju pomnik Lecha Kaczyńskiego

Pomnik Lecha Kaczyńskiego zbudowany zostanie w reprezentacyjnym miejscu, w centrum Lublina przy placu Teatralnym. Trwają już prace przygotowawcze, a całość ma być gotowa jeszcze w czerwcu tego roku.

Historia tego pomnika jest krótka i dynamiczna. Jego formę poznaliśmy jesienią 2022 roku, a realizacja projektu ma zakończyć się w mniej niż rok od ujawnienia koncepcji.

Pomnik ma formę instalacji złożonej z kilku brył. Postać Lecha Kaczyńskiego, która będzie głównym elementem pomnika ma mieć niemal 3 metry wysokości. Pozostałą część pomnika stanowi ściana, którą były prezydent będzie mieć za plecami. Jej wymiary wynoszą 12 m długości i 4 m wysokości.

Pomnik w takiej formie został ujawniony podczas obrad radnych. Rada Miasta Lublin 20 października 2022 roku wydała uchwałę w sprawie “wyrażenia zgody na wzniesienie na terenie Miasta Lublin pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego”. Pomnik zaprojektował Piotr Prus we współpracy z żoną Marią Marek-Prus. Pomnik przedstawia postać stojącego Lecha Kaczyńskiego, który ma na sobie płaszcz. Tuż za nim na ścianie umieszczono imię i nazwisko byłego prezydenta, rok urodzenia i śmierci oraz podpis “Prezydent Rzeczypospolitej”. Po drugiej stronie mniejszą czcionką zapisano hasło “Warto być Polakiem”.

Historię sprawy toczącej się wokół powstania pomnika opisał dziennikarz Marcin Chłopaś z tygodnika Newsweek Polska. Artykuł “Tu ma stanąć największy w Polsce pomnik Lecha Kaczyńskiego. Sprawa ma drugie dno, a miasto huczy od plotek” opublikowany został w ostatnim numerze Newsweek oraz w serwisie Onet.pl.

Redaktor opisał zawiłe kwestie związane z planowaną budową pomnika oraz przedstawił oś czasu, która pokazuje kolejne kroki podjęte w tej sprawie. Inicjatorem budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego jest Społeczny Komitet Budowy Pomnika Śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, rzecznikiem prasowym Komitetu jest Marek Krakowski. Redaktor Marcin Chłopaś próbował poznać więcej szczegółów dotyczących budowanego pomnika, ale nie otrzymał odpowiedzi.

Gdy Krakowski widzi, że przygotowuję drona do filmowania miejsca, gdzie robotnicy stawiają pomnik, zaczyna rzucać wyimaginowanymi wymaganiami prawnymi dotyczącymi lotnictwa i pyta, czy je spełniam. Jakby liczył na spłoszenie dziennikarza. Przedstawiam się i proszę o to samo, w odpowiedzi mężczyzna zaczyna podskakiwać w miejscu, mówiąc – cytuję z pamięci – “jestem tańczącym sobie chłopkiem-roztropkiem”. Ta scena z wtorku 24 maja doskonale obrazuje podejście do prawa wszystkich uczestników sagi o monumencie – pisze w artykule Marcin Chłopaś. Cały artykuł dostępny jest tutaj.

Lokalizacja pomnika – monumet zaznaczony został w górnym, prawym roku na styku parku i placu Teatralnego:

Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Lublinie miał powstać już wcześniej. W 2018 roku koncepcyjny projekt przygotowała radna PiS Małgorzata Suchanowska. Według jej wizji pomnik przedstawia Lecha i Marię Kaczyńskich siedzących na ławce, której kontury przypominają kształt Polski. Pomysł nie został jednak zrealizowany.

Dwa lata później marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski z PiS proponował, by pomnik zbudować w pobliżu dworca kolejowego. Lokalizacja na terenie należącym do PKP miała ułatwić procedury i uzyskanie zgód na montaż pomnika.

Rok temu pojawiła się jeszcze inna koncepcja, która zakłada budowę pomnika na placu przy gmachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To projekt, który tutaj opisujemy. Pojawił się problem bo w upatrzonym miejscu stoi pomnik księdza Idziego Radziszewskiego, który odsłonięty został w 2018 roku, w setną rocznicę założenia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zestawienie naturalnej wielkości pomnika księdza z blisko 3-metrowym posągiem Lecha Kaczyńskiego mogłoby być niezgodne z warunkami zabudowy. Według prawa, jeśli jakiś obszar nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, to należy uzyskać zgodę na warunki zabudowy od miasta. Takie warunki powinny być “zgodne z zasadami dobrego sąsiedztwa i kontynuacji” – celem jest zachowanie ładu w urbanistyce i nie zestawianie ze sobą na przykład parterowego budynku z wieżowcem.

Pomnik księdza Radziszewskiego:


Czy skromny pomnik księdza będzie się dobrze komponować z monumentem Lecha Kaczyńskiego? Tego dowiemy się już za kilka tygodni, kiedy pomnik ma zostać oficjalnie odsłonięty.

źródło: UM Lublin, Newsweek Polska

Czytaj też: Rzeźba | Lublin | Historia | Place, Skwery, Parki  | whiteMAD na Instagramie

CSK w Lublinie, fot. Szater, wikimedia.org, licencja CC BY-SA 4.0

Miejsce, w którym ma stanąć pomnik:

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej