ARCHITEKTURA

W Warszawie wyrośnie nowy wieżowiec, oto The Bridge

Wieżowiec The Bridge zbudowany zostanie u zbiegu ulicy Towarowej i Grzybowskiej w Warszawie. Będzie miał 174 metry wysokości.

Projekt wieżowca The Bridge przygotowali architekci z holenderskiej pracowni UNStudio przy współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektury Projekt. Wieżowiec stanie tuż obok dawnej siedziby wydawnictwa Bellona. Oba budynki zostaną połączone wspólnym lobby – architekci połączą więc starą architekturę z nowoczesną częścią. UNStudio ma na swoim koncie liczne realizacje. Wśród nich wskazać można na Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie, sieć metra w Doha w Katarze czy wiszący most Erasmusbrug w Rotterdamie. Z kolei pracownia Projekt współtworzyła wieżowiec Warsaw Spire i projektowała biurowiec Warsaw UNIT.

W sumie The Bridge zaoferuje 47 tysięcy m kw. powierzchni biurowej. Będzie miał 40 pięter i 280 miejsc parkingowych dla aut. W budynku znajdą się też parking dla 147 rowerów, ładowarki do samochodów elektrycznych oraz parking dla elektrycznych jednośladów z punktami do ładowania. Zostanie w nim także wdrożony system operacyjny (opracowany przez Ghelamco), pozwalający na efektywne zarządzanie kontrolą dostępu oraz rozwiązania podnoszące jego bezpieczeństwo w razie epidemii (m. in. wirusobójcze lampy UV, które zostaną umieszczone w windach i centralach wentylacyjnych). Budynek będzie certyfikowany w systemach WELL i BREEAM – i Green Building Standard. Będzie posiadał także certyfikat „Obiekt bez barier”.

Co ważne, budynek Bellony – którego elewacja w 2016 roku została pieczołowicie odrestaurowana – będzie zachowany i połączony z wieżą. Dzięki temu powstanie symboliczny most łączący dawną architekturę z nowoczesnym budynkiem. Efektem tego połączenia będzie unikalne lobby, które zepnie oba budynki.

W parterze wieżowca, od strony placu Europejskiego, przewidziano miejsce na kawiarnię. Dodatkowo na ostatniej kondygnacji dawnego budynku wydawnictwa Bellony znajdzie się miejsce na restaurację z tarasem. Na samym placu, po zakończeniu budowy, pojawią się nowe nasadzenia zieleni, jednak forma użytkowa placu – zaprojektowana przez belgijską pracownię Wirtz International – nie ulegnie zmianie.

Budowa wieżowca ma trwać do 2024 roku.

Czytaj też: Wieżowiec | Warszawa | Szkło | Architektura

źródło: Ghelamco

View Comments

  • Pracowalem w UNStudio, niestety to jest słabiutki projekcik z ich strony, nuda z lat 90tych. Nie wiem czy to wina konserwatora/urzednikow czy samego biura, ale wieje nuuudą i starością, przykra architekturka jak na to biuro.

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej