ARCHITEKTURA

Warszawa: odsłonięto mural, który oczyszcza powietrze

Mural, który oczyszcza powietrze to część projektu firmy Converse. W ramach wydarzenia firma maluje oczyszczające powietrze murale w kilku miastach na świecie. Będą działać tak, jak 3 tysiące posadzonych drzew.

Każdy z powstałych murali będzie inny. Ten warszawski właśnie odsłonięto. Marka Converse prowadzi globalną akcję, w ramach której w wybranych miastach pojawią się murale wykonane specjalną farbą oczyszczającą powietrze. To odpowiedź firmy na zmiany klimatyczne oraz pandemię koronawirusa. Ich twórcy chcą dodać otuchy społecznościom.

W wielu miastach na świecie poziom zanieczyszczeń wprawdzie spadł na skutek tego, że ludzie pozostali w domach, nie musieli dojeżdżać do pracy i spędzali mniej czasu na zewnątrz. Firmy pracowały na zwolnionych obrotach generując mniej zanieczyszczeń. W momencie, gdy wszyscy na chwilę zwolnili, marka Converse dostrzegła okazję, aby zabrać głos i pomóc w produkcji świeżego powietrza poprzez system zrównoważonych murali.

Lokalni twórcy, wraz z kreatywną społecznością Converse, tworzą zrównoważoną sztukę uliczną na całej planecie korzystając z fotokatalitycznej farby, która imituje działanie natury pochłaniając zanieczyszczenia z powietrza. W sumie murale pojawią się w 14 miastach i będą oczyszczać powietrze, stanowiąc odpowiednik około 3000 drzew. Oprócz Warszawy do akcji przyłączyły się między innymi: Sydney, Belgrad, Lima, Johannesburg i Bangkok.

W Warszawie mural, który oczyszcza powietrze powstał we współpracy z dwoma artystami prezentującymi dwa zupełnie różne style: Dawidem Ryskim i Maćkiem Polakiem. Ich zadaniem było stworzenie muralu, który niesie pozytywny przekaz i pokazuje, jak można połączyć dwa pozornie różne światy.

Mural znajduje się na ścianie budynku przy ul. Jaworzyńskiej, czyli tuż obok jednego z najbardziej ruchliwych skrzyżowań w Warszawie. Będzie działać tak, jakby znajdowało się tam kilkaset dużych drzew!

Dawid Ryski i Maciek Polak w projekcie przedstawili swoją wizję miasta przyszłości, w którym chcieliby żyć. Całej akcji przyświeca hasło „Create Together For Tomorrow” (współpraca dla lepszego jutra).

Czytaj też: Murale | Sztuka | Warszawa | Miasto

źródło: materiały prasowe Converse

View Comments

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej