ARCHITEKTURA

Węzeł Transportowy w Solcu Kujawskim [ZDJĘCIA]

Węzeł Transportowy w Solcu Kujawskim zaprojektowali architekci z pracowni RYSY Architekci. Obiekt ma już blisko pięć lat, ale do dziś stanowi jeden z lepszych przykładów łączenia różnych środków transportu pod jednym “dachem”.

Obiekt oddano do użytku w czerwcu 2016 roku. Dworzec znajduje się na linii kolejowej łączącej Bydgoszcz z Toruniem. Projektując Węzeł Transportowy w Solcu Kujawskim architekci zwracali uwagę na zastany krajobraz. Z jednej strony skarpa kolejowa z peronami na szczycie i niezagospodarowanym terenem zielonym u podnóża oraz niespójne urbanistycznie otoczenie zawierające dworzec z początków XX wieku, modernistyczny pawilon handlowy, wielorodzinne bloki z wielkiej płyty i ceglane domy w konstrukcji szkieletu drewnianego.

Powstały obiekt jest architektoniczną wizytówką miasta i stanowi swego rodzaju bramę do Solca Kujawskiego. Architekt Rafał Sieraczyński, twórca i szef pracowni Rysy Architekci chcąc złagodzić chaotyczną zabudowę okolicy zaproponował budowę obiektu o prostym kształcie. Jednolite zadaszenie spina zarówno peron kolejowy jak i przystanek autobusowy i punkt obsługi podróżnych.

Całość skarpy została pokryta schodami i siedziskami, które pozytywnie wpływają na odbiór elewacji.

Kreatywne zagospodarowanie różnic wysokości skarpy kolejowej dało możliwość przenikania przez całe założenie: z placu na perony, wchodząc przez budynek do poczekalni podróżnych oraz poprzez pęknięcie w skarpie do jej wnętrza, gdzie znajdują się stanowiska postojowe dla rowerów, winda i toalety – opisuje autor projektu.

Projekt umożliwia bezpośrednie skomunikowanie przystanku autobusowego i miejsc postojowych dla samochodów z peronami kolejowymi. Ukształtowanie skarpy na całej jej długości stworzyło walor dodatkowy. Powstał dzięki temu lecz nieprzypadkowo plac miejski, na którego scenie można z siedzisk oglądać swoisty „taniec” podróżnych.

Czytaj też: Modernizm | Komunikacja miejska | Kolej | Dworzec kolejowy | whiteMAD na Instagramie

fot. Piotr Krajewski, źródło: RYSY Architekci

Recent Posts

Modernistyczne cudo. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie

Zbudowany został w 1933 roku. Dom Aleksandry lljinienė w Kownie w Litwie to jeden z…

7 maja 2024

Bagno Shreka, Dom Barbie, a może domek z Odlotu? Oto noclegi Airbnb inspirowane filmami!

Bagno Shreka, dom Barbie, latający dom z filmu Odlot, a może Dom Ojca Chrzestnego? Wybór…

7 maja 2024

Podwodny tunel połączy Europę z Afryką. Budowla ma powstać do 2030 r.

Po latach wrócił pomysł budowy podmorskiego połączenia, dzięki któremu koleją dostaniemy się do Afryki. Hiszpanię…

7 maja 2024

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia nominowana do European Design Awards. I to w 3 kategoriach!

Identyfikacja wizualna Nagrody Literackiej Gdynia została zaprojektowana przez polską pracownię TOFU Studio. O pracowni pisaliśmy…

7 maja 2024

Plebiscyt must have 2024: wyróżniono najlepszy polski design

Wyróżnienia must have przyznawane są już od 2011 r. Trafiają one do polskich firm, projektantów…

7 maja 2024

Chcesz się rozerwać i miło spędzić czas? Ściągnij darmowe audiobooki pełne wersje ze strony Audioteki! Posłuchaj online za darmo!

W wolnym czasie można robić różne rzeczy, a szczególnie gdy jest ładna pogoda. Aktywne spędzanie…

7 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej