ARCHITEKTURA

Wieżowiec Skyliner II w Warszawie. Zbudują go obok starszego brata

Wieżowiec Skyliner oddany został do użytku w 2021 roku w Warszawie. Wkrótce tuż obok wyrośnie jego mniejszy brat. Projekt nowego wieżowca również przygotowali architekci z pracowni APA Wojciechowski. Nowa wieża będzie mieć 130 metrów wysokości.

Pierwszy Skyliner przy rondzie Daszyńskiego ma 195 m wysokości. Nowa wieża zbudowana zostanie tuż obok, a jej wygląd będzie przypominać pierwszą bryłę. Skyliner II zaoferuje 24 tysiące m kw. powierzchni biurowej, z czego tysiąc m kw. przeznaczone zostanie na handel i usługi. W sumie budynek będzie mieć 130 metrów wysokości i 28 kondygnacji. Pod względem architektonicznym budynek będzie nawiązywał do pierwszej fazy kompleksu Skyliner oddanego do użytku na początku 2021 roku i w naturalny sposób dopełni pozostałą przestrzeń działki. Oba wieżowce Grupy Karimpol połączy wspólne podium. To w drugiej fazie inwestycji będzie w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszej fazie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni bujna roślinność.

Już przy pierwszej fazie kompleksu Skyliner wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. To ikoniczny i ponadczasowy budynek, który stał się poniekąd symbolem rozwoju biznesowego Woli. Przy projektowaniu drugiego biurowca chcieliśmy, żeby obydwa budynki były ze sobą spójne, uzupełniały się architektonicznie i dobrze się wspólnie czytały, ale także, by każdy z nich miał swój charakter i był wyjątkowy. Bryła drugiego etapu inwestycji jest ukształtowana w sposób podobny do naszego myślenia o całym Skylinerze. W jego drugiej odsłonie zobaczymy m.in. bardzo charakterystyczną górę budynku podkreśloną wyjątkowymi, zielonymi ogrodami, zlokalizowanymi w jego południowo-zachodniej części na uskokowo zaprojektowanych tarasach, z których będzie można korzystać nie tylko w czasie pracy – mówi Michał Sadowski, architekt, współwłaściciel i wiceprezes zarządu, APA Wojciechowski Architekci.

Architekci przygotowali projekt, który zakłada stworzenie w budynku licznych zielonych zakątków. Na najwyższych kondygnacjach zostały zaprojektowane tarasy-ogrody o powierzchni 900 m kw. Za zieleń odpowiada biuro RS Architektura Krajobrazu. Na najwyższym poziomie budynku powstanie mały amfiteatr ze sceną i zewnętrzne przestrzenie do pracy. Wszystkie tarasy połączone zostaną zewnętrznymi schodami.

Dodatkowo zieleń pojawi się bezpośrednio wokół budynku. Ma powstać atrakcyjna przestrzeń, która przyciągnie mieszkańców. Wzdłuż nowego biurowca zostaną posadzone kolejne drzewa, krzewy i inne rośliny, które wyznaczą deptak łączący inwestycje biurowe przy Rondzie Daszyńskiego z sąsiadującymi z nimi projektami mieszkaniowymi.

Zwieńczeniem Skylinera II będzie charakterystyczna również dla pierwszej fazy „latarnia“ podkreślająca jego najwyższy architektoniczny fragment w północno-wschodnim narożniku biurowca. Dominanta budynku, podobnie jak w pierwszej inwestycji Karimpolu, zostanie podświetlona i dodatkowo podkreślona charakterystyczną żyletką z betonu ryflowanego. Dzięki czemu oba wieżowce staną się jeszcze bardziej widoczne w krajobrazie stolicy, jednocześnie zachowają spójny w odbiorze charakter.

W marcu inwestor otrzymał pozwolenie na budowę. Grupa Karimpol wyłoni teraz generalnego wykonawcę, który rozpocznie budowę.

źródło: materiały prasowe

Czytaj też: Warszawa | Wieżowiec | Elewacja | Szkło  | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Jak zabudować Wolne Tory w Poznaniu? Jednym z pomysłów jest ekologiczna dzielnica

Wolne Tory to obszar o wielkości około 117 ha, który znajduje się między dzielnicami Wilda…

5 maja 2024

Szałwia i szlachetny granat otulone drewnem. Zaglądamy do mieszkania w Krakowie!

Szałwia i szlachetny granat w nutach otulającego je drewna - przestrzeń pełna spokoju i figlarnych…

5 maja 2024

Dom Stu Balkonów w Krakowie. Czołowy przykład powojennego modernizmu

Jego budowa rozpoczęła się w 1959 r. i trwała dwa lata. Dom Stu Balkonów znajduje…

5 maja 2024

Ich instalacje pokazywały inny świat. Christo i Jeanne-Claude

Swoje śmiałe instalacje realizowali już kilkadziesiąt lat temu. Skrupulatnie wybierali miejsca, które odmienią. Duet artystów…

4 maja 2024

Gdańsk: podczas remontu Żurawia odnaleziono mnóstwo zabytkowych przedmiotów

Remont zabytkowego Żurawia w Gdańsku trwał ponad trzy lata i zakończył się w kwietniu. Można…

4 maja 2024

Wygląda, jakby nie miał okien. Xerox Tower w Rochester

Jego projekt przygotował architekt Welton Becket z zespołem. Xerox Tower zbudowany został w Rochester w…

3 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej