ARCHITEKTURA

Wieżowiec Skyliner w Warszawie. Jak wygląda w środku? Sprawdziliśmy

Ma 195 metrów wysokości i jest jednym z najnowszych wieżowców w stolicy. Wieżowiec Skyliner zaprojektowali architekci z pracowni APA Wojciechowski. Redakcji whiteMAD udało się zwiedzić budynek od środka.

Skyliner znajduje się tuż przy Rondzie Daszyńskiego. Osoby, które będą tu pracować z pewnością docenią wygodny dojazd komunikacją miejską. Od wyjścia z drugiej linii metra do budynku jest zaledwie kilka metrów. Budynek ma strzelistą formę. Architekci zadbali tutaj o każdy detal. Chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny otoczenia budynku prace projektowe konsultowali z zarządcą sąsiednich gmachów. W ten sposób osiągnęli spójną estetykę przestrzeni publicznej przed budynkiem.

Wchodząc do środka gości wita ogromny, całkowicie przeszklony hall. Jest skromnie urządzony, ale to duży plus – z pewnością docenią go minimaliści i fani terazzo. Mimo bliskości ruchliwego ronda w środku panuje przyjemna cisza. Co ciekawe, w hallu architekci zaprojektowali schody, które prócz komunikacyjnej pełnią także funkcję dużego mebla. Część ta odwołuje się do słynnych Schodów Hiszpańskich z Rzymu. Są symbolem miasta, kontaktów społecznych i otwartym miejscem, w którym ma tętnić życie. Szklana ściana przy schodach została zaprojektowana tak, by można było łatwo otworzyć przegrody, łącząc zewnętrzną część przyszłej kawiarni z hallem, by w ten sposób wpuścić miejski klimat do środka. Na schodach można będzie organizować pokazy mody, spektakle teatralne i wystawy.

Najistotniejszym architektonicznym elementem kompozycji Skylinera jest ściana z betonu architektonicznego, która niczym klamra spina całkowicie przeszkloną kostkę wejścia, 195-metrową wieżę oraz dwupoziomowy SkyBar, z którego będzie można oglądać niezwykłą panoramę całej Warszawy. W przestrzeniach pięter powtarzalnych nie ma słupów pośrednich czy narożnych, co daje możliwość dowolnej aranżacji biur. Szklana elewacja o najwyższych parametrach termicznych i akustycznych cieszy swoją prostotą i znakomitymi proporcjami. Wysokościowiec powstał we w pełni zintegrowanym środowisku BIM. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent – Michał Sadowski, Współwłaściciel, Wiceprezes, Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci

Schody są jak duży mebel, na którym można usiąść

Budynek wyposażony został w błyskawiczne windy, dzięki którym w kilkanaście sekund można dostać się na szczyt. Widoki z 42-drugiego piętra są naprawdę imponujące.

Ogromnie cieszymy się, że efekt końcowy, który osiągnęliśmy – po wielu miesiącach intensywnej pracy – jest zgodny z naszymi założeniami. Chcieliśmy stworzyć wysokościowiec inny niż wszystkie, perłę architektury otwartą na miasto i jego mieszkańców, budynek ponadczasowy, o szerokim spektrum możliwości i spójny ze światowymi tendencjami wyznaczanymi przez potrzeby użytkowników. To właśnie człowiek jest w Skylinerze głównym bohaterem, niemal 50 tys. m kw. przestrzeni zapewnia mu nową jakość pracy oraz spędzania wolnego czasu – komentują Harald Jeschek i Andreas Prokes – Partnerzy Zarządzający Grupy Karimpol.

Póki co w budynku trwają jeszcze prace wykończeniowe, a na poszczególne piętra wprowadzą się najemcy. Deweloper jest tutaj elastyczny i nie narzuca wyglądu poszczególnych biur. Przyszli najemcy będą mogli sami zdecydować, w jakiej estetyce urządzą wnętrze wynajmowanych pomieszczeń.

Czytaj też: Warszawa | Wieżowiec | Ciekawostki | Beton | Wnętrza

Widok z 42. piętra

źródło: APA Wojciechowski, fot. redakcja whiteMAD, APA Wojciechowski

Recent Posts

Ogrody Królewskie na Wawelu otworzyły się dla zwiedzających. Można tam zobaczyć wystawę rzeźb

Ogrody Królewskie na Wawelu zostały otwarte dla wszystkich zwiedzających. Po raz pierwszy w historii udostępniono…

30 kwietnia 2024

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej