ARCHITEKTURA

Wiwat cegła! Dworzec kolejowy w Pobiedziskach

Ceglany dworzec kolejowy w Pobiedziskach został zbudowany w 1872 roku. Jego gruntowny remont zakończył się w 2022 r. Odnowiono elewację oraz wyremontowano wnętrze. Nad pracami czuwał konserwator zabytków ponieważ budynek dworca jest objęty ochroną konserwatorską.

Prace remontowe trwały prawie dwa lata. Renowację przeszła elewacja budynku wraz z ceglanymi detalami architektonicznymi oraz oliwkowo-zielona, odtworzona na wzór historycznej, stolarka okienna i drzwiowa. Na elewacji dworca pojawiły się również nowe, podświetlane szyldy z nazwą stacji, napis dworzec kolejowy oraz oprawy oświetleniowe, które nocą światłem podkreślają bryłę obiektu.

Sporo zmian zaszło wewnątrz dworca. Przestrzeń obsługi podróżnych składa się z poczekalni. Znajdziemy w niej ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W poczekalni zamontowano również nowoczesne oświetlenie oraz defibrylator automatyczny. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znalazły się pomieszczenie kasy biletowej oraz toalety. Pozostałą powierzchnię na parterze i piętrze wynajął samorząd, który planuje tam otworzyć bibliotekę. Z wyremontowanego budynku korzystać będą nie tylko podróżni.

Dworzec kolejowy zyskał też rozwiązania odpowiadające na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Wyeliminowano bariery architektoniczne, zbudowano ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a oraz w odpowiedni sposób zaprojektowano toalety.

Tak budynek dworca wyglądał przed remontem, fot. Koefbac, wikimedia.org, licencja CC BY-SA 4.0

Dworzec w Pobiedziskach został ocieplony od wewnątrz, a zamontowane okna i drzwi charakteryzuje niski współczynnik przenikania ciepła. W budynku zainstalowano pompę ciepła, energooszczędne oświetlenie LED oraz system zarządzania budynkiem (BMS), który optymalizuje zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody.

Remont dworca kosztował 6,88 mln zł. Dokumentację projektową przebudowy budynku opracowała pracownia architektoniczna WK Architekci ze Swarzędza.

źródło: PKP S.A.

Czytaj też: Dworzec kolejowy | Renowacja | Cegła | Elewacja | Zabytek | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

Tak rośnie łódzkie żelazko. Narożna część jest już gotowa

Projekt NEW IRON przygotowali architekci z pracowni Marcina Tomaszewskiego REFORM Architekt. Łódzkie żelazko to nowoczesny…

29 kwietnia 2024

Ratusz w Stargardzie – gotycka perełka Pomorza Zachodniego

Ratusz w Stargardzie jest jednym z najcenniejszych ocalałych z pożogi wojennej gotyckich zabytków na Pomorzu.…

29 kwietnia 2024

Warszawa: wieżowce nad linią średnicową. Tak mogłyby wyglądać

To nie jest konkretny plan, ale śmiała koncepcja, w której Warszawa przypomina Singapur. Wieżowce z…

29 kwietnia 2024

Dom Oficerski na warszawskich Filtrach – monumentalna architektura 20-lecia międzywojennego

Dom Oficerski na rogu al. Niepodległości i ul. Koszykowej to największy spośród budynków mieszkalnych wzniesionych…

29 kwietnia 2024

Przebudowa starej praskiej kamienicy. Elegancki budynek posiada teraz przestronne tarasy

Praski Břevnov to dzielnica wyjątkowa pod wieloma względami. Pomimo bliskości tętniącego życiem centrum i głównych…

29 kwietnia 2024

Maja Ganszyniec współpracuje z BMW. Zaprojektowała modułowy zestaw mebli

Projektantka mebli i przedmiotów użytkowych stworzyła dla BMW wyjątkowy obiekt, który pełni funkcję stoiska ekspozycyjnego…

29 kwietnia 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej