Categories: ARCHITEKTURA

Włoska kuchnia pięknie podana. Restauracja Allora w Warszawie

Restauracja Allora to nowy lokal na kulinarnej mapie Warszawy. Jest położona przy ulicy Wilczej 19 i specjalizuje się w kuchni włoskiej. Co ją wyróżnia? Oprócz dobrego wystroju to przede wszystkim dania – lasagne z pięćdziesięciu warstw czy arancini w wariancie rzymskim.

Wystrój i menu Allory to autorska interpretacja włoskiego klimatu jej właścicieli – Karoliny i Łukasza Kwaśniewskich, dla których Włochy są ulubionym kierunkiem podróży. Ich serce skradła tamtejsza kuchnia, dzięki której mogą przywołać najpiękniejsze wspomnienia. Za menu Allory odpowiada Miłosz Sroka, do niedawna szef kuchni w restauracji Port Royal, która również należy do Karoliny i Łukasza. W karcie znajdziemy dania z całej Italii, bo trudno było skupić się na jednym regionie, gdy Karolina uwielbia kuchnię południowych Włoch, Łukasz dania z górnej Adygi a szef kuchni, który wychował się w Rzymie kocha tradycyjną cucina romana.

Miłosz większość swojego życia spędził we Włoszech, dlatego doskonale wie, jak powinna smakować autentyczna kuchnia włoska. Jesteśmy zakochani w jego gotowaniu, bo przez ostatnie 7 lat przemycał swoje ulubione receptury do menu Portu Royal. Smak i zapach jego potraw wielokrotnie przenosił nas do słonecznej Italii nawet w ponury dzień i to właśnie przy jednym z takich posiłków po raz pierwszy zaczęliśmy rozmawiać o Allorze. Chcemy, by to miejsce było “Małą Italią” w sercu Warszawy – mówi Karolina Jakimiak – Kwaśniewska, właścicielka Allory.

Allora jest pierwszą restauracją w stolicy, gdzie serwuje się m.in. 50-cio warstwową lasagne al ragu bolognese, rzymskie arancini czyli fritto misto di terra oraz amatricianę. Szef kuchni poleca także Saltimbocca alla Romana. W menu są również dania z ryb i owoców morza sprowadzonych bezpośrednio przez właścicieli z największych europejskich portów. Ponadto, w każdą niedzielę restauracja zaprasza na niespieszne celebrowanie włoskich smaków w ramach obiadów jak u nonny.

Zapewniamy, że nasze niedzielne obiady to prawdziwa La grande spaghettata per tutta la famiglia, jakiej w Polsce jeszcze nie było! – podsumowuje Łukasz Kwaśniewski, właściciel Allory.

Marzeniem właścicieli było stworzenie ciepłej, komfortowej przestrzeni, zarówno w klimacie casa della nonna, jak i przywodzącym na myśl włoskie wakacje, dlatego we wnętrzu warszawskiej kamienicy z drugiej połowy XIX w. można poczuć się jak w prawdziwej ristorante.

Już od progu Allora wita ciepłą paletą barw i tkaninami o niespotykanych wzorach. Na gości czekają stoły o mozaikowych blatach, a także w zależności od sekcji, w której usiądą, wygodne kanapy lub krzesła w kolorze naturalnego drewna bądź czerwieni. Mozaika oraz drewno przewija się również na ścianach i pięknie komponuje się z lustrami i obrazem Tomka Opalińskiego. Całość otula ciepłe światło lamp o oryginalnych kształtach.

Finalny wygląd wnętrza to efekt współpracy właścicieli Allory z architektami: Rafałem Kaletowskim i Maćkiem Ryniewiczem.

fot. ONI Studio

źródło: Allora

Czytaj też: Restauracja  | Warszawa | Wnętrza | Meble | Detal | whiteMAD na Instagramie

 

Recent Posts

XIX-wieczna oficyna Burkego przejdzie renowację. Stanowi relikt drewnianej zabudowy Pragi

Jedyny zachowany drewniany budynek na Starej Pradze zostanie uratowany. Obiektowi na wniosek m.st. Warszawy przyznano…

13 maja 2024

Rynek w Wolbromiu przejdzie wizerunkową metamorfozę. Nowa koncepcja stawia na zieleń

Rynek w Wolbromiu czekają wielkie zmiany. W wyniku konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno – architektonicznej…

13 maja 2024

Reklamoza na stacji Plac Wilsona. Przystanek metra oszpeciły ogromne podświetlane ekrany

Stacja metra Plac Wilsona na Żoliborzu była do niedawna uznawana za jeden z najpiękniejszych przystanków…

13 maja 2024

Coworking LABO we Wrocławiu. Jest w budynku dawnego Wydziału Farmacji

Projekt wnętrza został przygotowany w taki sposób, aby korespondował z architekturą samego budynku L’UNI, autorstwa…

13 maja 2024

Trójmiasto: utracone podczas wojny dzieła sztuki pokazano na muralach

Akcję zorganizowano, aby pokazać, jak wiele dzieł jeszcze nie odzyskano. Wśród nich są „Ogier arabski”…

12 maja 2024

Walter Gropius założył Bauhaus. Jego pierwszy zrealizowany projekt jest w Polsce

Jest jednym z najsłynniejszych architektów w historii modernizmu. Niewiele osób wie, że jego pierwsze zrealizowane…

12 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej