ARCHITEKTURA

Wybraliście najpiękniejszy dom w Polsce. To dom ukryty na skarpie!

Zakończyliśmy plebiscyt, w ramach którego mogliście wybierać najpiękniejszy dom w Polsce. W głosowaniu internautów zwyciężył “Dom ukryty na skarpie” projektu pracowni 77STUDIO architektury. Budynek zdobył zdecydowaną większość głosów.

W zestawieniu zebraliśmy 10 budynków, które opisaliśmy w 2023 r. To artykuły, które cieszyły się największą popularnością wśród czytelników whiteMAD w ubiegłym roku. Zwycięski budynek zdobył 566 głosów, co przekłada się na aż 61 proc. wszystkich oddanych głosów! TOP 10 najpiękniejszych domów w Polsce możecie zobaczyć klikając TUTAJ. Niżej publikujemy trzy, które zdobyły najwięcej głosów.

I MIEJSCE

Najpiękniejszy dom w Polsce zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni 77STUDIO architektury. To nowoczesna, przeszklona bryła, która została osadzona na skarpie w pobliżu rzeki. Dom znajduje się w centralnej Polsce. Jego mieszkańcy mogą się cieszyć atrakcyjnymi widokami na zieleń.

Największym wyzwaniem projektowym było przybliżenie się do Wisły, a problemem duża wysokość w stosunku do rzeki – mówi architekt Paweł Naduk.

Architekt postanowił subtelnie wkomponować bryłę budynku w naturalne ukształtowanie skarpy. Działka schodząca po zboczu w stronę rzeki co kilka metrów odsłaniała inną perspektywę – od panoramy rozległej na wzniesieniu, po niższe, coraz bardziej osłonięte i intymne miejsca. Poszczególne poziomy domu zdają się wnikać w strukturę skarpy, stając się niemal niewidoczne z przeciwnej strony nabrzeża. W ten sposób architekci zadbali o poczucie prywatności mieszkańców.

Architekci zaprojektowali dom jako prostą bryłę, której układ funkcjonalny został rozplanowany horyzontalnie. Wrażenie robi przylegający bezpośrednio do salonu i sypialni bezkrawędziowy basen. Dodatkowo wysunięty w stronę rzeki taras, otoczony wodą basenu, niczym drewniany pomost, został zawieszony w przestrzeni.

Budynek powstał na planie litery C. Pozwoliło to stworzyć osłoniętą, cichą strefę do odpoczynku na świeżym powietrzu. Także i tutaj zadbano o nieprzerwanie wizualnego kontaktu z rzeką. Ściany przeszklono na przestrzał, tworząc wrażenie lekkiego pawilonu ze szkła. Boczne mury wykończono grafitowymi płytami, stanowiącymi tło dla bujnej zieleni.

fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski
fot. Piotr Krajewski

Dom ma bardzo czytelny podział funkcji. Większość pomieszczeń użytkowych usytuowano na środkowym poziomie z najlepszą ekspozycją krajobrazu. Znajduje się tutaj m.in. salon z jadalnią, kuchnia, gabinet oraz główna sypialnia z otwartą łazienką, mieszczącą wolnostojącą wannę.

projekt: 77STUDIO architektury

fot. Piotr Krajewski

II MIEJSCE ex aequo

Kolejne dwa miejsca na podium plebiscytu na najpiękniejszy dom w Polsce zajmują budynki, które zdobyły taką samą liczbę głosów. Pierwszym jest Dom U-kierunkowany, który zbudowany został na zielonej działce pod Warszawą. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Budynek ma 280 m kw. powierzchni, a domownikom umożliwia kontakt z dziewiczą przyrodą Puszczy Kampinoskiej.

Budynek składa się z dwóch przenikających się brył. Ciemnej bryły parteru oraz jasnej bryły piętra. Samo wnętrze parteru wyrasta ponad jedną kondygnację. Jego wyciągnięcie nie było jednak spowodowane chęcią podwyższenia ścian ale podwyższenia dachu i wpuszczenia światła do wnętrza, stworzenia jasnej, wysokiej przestrzeni. Strefa nocna zamyka się w jaśniejszej bryle piętra, która ideowo nawiązuje do schematu parteru. Pomieszczenia, które skierowane są na wschód i południe posiadają okna standardowej wielkości. Od strony puszczy natomiast zaprojektowana została ściana szklana sięgająca sufitu dachu skośnego.

projekt: Z3Z Architekci

zdjęcia: Marcin Mularczyk

fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk
fot. Marcin Mularczyk

II MIEJSCE ex aequo

Równie mocno czytelnikom whiteMAD podobał się Dom na Styku w Czeladzi, który zbudowany został wg. projektu pracowni TTAT – Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski. Architekci chcieli stworzyć dom maksymalnie otwarty na przyrodę. Jego bryła nie dominuje i harmonijnie współgra z zielonym otoczeniem. Dom na Styku jest budynkiem parterowym z wykształconym od strony drogi dojazdowej podjazdem wraz ze strefą wejściową otwartą na drogę. Pozostałą część działki, zachowując prywatność mieszkańców, oddziela mur zmiennej wysokości: od strony drogi wysoki, obniżający się w kierunku zieleni parkowej. Zabieg ten zapewnia prywatność od strony zabudowy, a widok od strony parku. Wszelkie pomieszczenia w maksymalny sposób otwierają się na ogród i zieleń.

projekt: TTAT

zdjęcia: Tomasz Zakrzewski

fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski
fot. Tomasz Zakrzewski

Które domy zajęły kolejne miejsca? Z wynikami plebiscytu możecie zapoznać się klikając TUTAJ.

źródło: opracowanie whiteMAD

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Elewacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

Recent Posts

W warszawskim metrze powstaje… biblioteka! Otwarcie jeszcze w tym roku

Takiego miejsca jeszcze w stolicy nie było. W warszawskim metrze otwarta zostanie biblioteka! Funkcjonować będzie…

9 maja 2024

Amerykańskie osiedle na Górnym Śląsku. Kolonia powstała w latach 20. dla rodzin z USA

Kolonia amerykańska w katowickim Giszowcu stanowi jeden z najbardziej oryginalnych zespołów mieszkalnych nie tylko na…

9 maja 2024

Jest prawie cały z drewna. Zabytkowy dworzec w Życzynie jak nowy

Zbudowano go w 1883 roku. Dworzec w niewielkim Życzynie to zabytkowy obiekt administracyjnie położony w…

9 maja 2024

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli. Elewację pokrywa modrzew!

Domy przy lesie w Pagórskiej Woli zaprojektowali architekci Łukasz Derus i Katarzyna Pikiewicz-Derus z pracowni…

9 maja 2024

Stadion Dziesięciolecia – kultowe miejsce sportu i pomnik polskiego komunizmu

Stadion Dziesięciolecia (oficjalna nazwa: Stadion Dziesięciolecia Manifestu Lipcowego) to jedyny w swoim rodzaju pomnik polskiego…

9 maja 2024

Jan Zachwatowicz – zasłużony orędownik odbudowy warszawskiej Starówki

Prof. dr hab. Jan Zachwatowicz był jednym z głównych specjalistów zaangażowanych w proces odbudowy polskich…

8 maja 2024

Ta strona korzysta z pliki cookie, dzięki którym informacje są przechowywane na Twoim komputerze. Pozostawanie na tej stronie oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookie.

Dowiedz się więcej