fot. Piotr Krajewski

Najpiękniejsze domy jednorodzinne w Polsce. Edycja 2023

Ruszamy z nową edycją plebiscytu na najpiękniejsze domy jednorodzinne w Polsce. Zebraliśmy dziesięć budynków, których opisy były najchętniej czytanymi w 2023 r. W zestawieniu publikujemy zarówno klasyczne domy z dwuspadowymi dachami, jak i nowoczesne budynki z płaskim dachem. Który dom podoba wam się najbardziej? Pod zestawieniem publikujemy sondę, w której możecie oddać swój głos! Gotowi? START!

Aktualizacja: głosowanie zostało zakończone 27 stycznia 2024 r.

Najpiękniejsze domy z poprzednich lat znajdziecie w publikacjach: 2022 TUTAJ, 2021 TUTAJ.

1. DOM NA GÓRCE POD POZNANIEM. POWSTAŁ DLA FANA SAMOCHODÓW

Projekt: mode:lina
Zdjęcia: Patryk Lewiński
Lokalizacja: okolice Poznania

Dom zaprojektowali architekci z poznańskiej pracowni mode:lina. Budynek zbudowany został pod Poznaniem i jest efektem realizacji marzeń inwestorów, dla których miłość do gór, sportów zimowych i samochodów stanowiła ważny punkt odniesienia. Kolejnym było pragnienie nadania budynkowi nieszablonowej formy. Stojąca w sąsiedztwie lasu nowoczesna stodoła otulona z trzech stron zielonym pagórkiem stała się dla nich naturalnym azylem.

Inwestor miał konkretne oczekiwania. Dom musiał umożliwiać realizację jego pasji do tuningu samochodów. Dlatego jedną z wielu wytycznych był garaż z podnośnikiem samochodowym, który pomieści trzy auta. Realizacja tej prośby została w projekcie zestawiona z architektoniczną sugestią górskiego krajobrazu – w ten sposób powstała zielona górka przykrywająca rozległy garaż, części techniczne domu oraz biuro. Na szczycie zielonego pagórka stanęła z kolei główna sypialnia zaprojektowana w formie małej chatki górskiej, z której bezpośrednio można wyjść na stok.

Projektanci z pracowni mode:lina połączyli proste, geometryczne formy z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i beton, wpisując budynek w żywy dialog z otaczającą zielenią. Elementy drewniane przeplatają się tutaj z ciemną blachą oraz dużymi, przeszklonymi powierzchniami, które wpuszczają do wnętrza dużo światła.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

2. NOWOCZESNY DOM W KRAKOWIE. TO PROJEKT PRACOWNI KROPKA STUDIO

Projekt: kropka studio
Zdjęcia: Maciej Lulko
Lokalizacja: okolice Krakowa

Dom zaprojektowali Małgorzata Łapaj i Kuba Kowalczyk z pracowni kropka studio. Nowoczesny dom ma 330 m kw. powierzchni i zbudowany został w Krakowie.

Architekci nazwali go “Domem miejskim”. Budynek ma prosty kształt i w środku skrywa trzy kondygnacje. Podziemną – techniczną z garażem dwustanowiskowym oraz pomieszczeniami technicznymi, parteru ze strefą dzienną oraz pierwszego piętra z częścią nocną.

Kompozycję przestrzenną tworzą trzy zasadnicze części – podziemna wykończona jest betonem architektonicznym część z wjazdem do garażu i ścianami przechodzącymi w mury oporowe stanowi podstawę dla głównej, prostopadłościennej drewnianej bryły z której wyrasta najwyższa kondygnacja zwieńczona łagodnym dwuspadowym dachem.

Aby zapewnić poczucie prywatności mieszkańcom nowoczesny dom w Krakowie ma elewację z drewnianych listew w ażurowym, pionowym układzie. Od strony ulicy osłania ona wnętrze budynku przed wzrokiem, a od strony ogrodu znika, aby odsłonić widok na zieleń.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

3. NOWE ŻYCIE STAREGO DOMU W WARSZAWIE. SPEKTAKULARNA ZMIANA

Projekt: Paweł Lis, współpraca: Mariusz Krystoń
Zdjęcia: Radek Gałczyński
Lokalizacja: Warszawa

Przebudowa domu w Warszawie wykonana została według projektu pracowni Paweł Lis Architekci. To budynek z lat 70. XX wieku, których na Żoliborzu Oficerskim jest sporo. Historia jego przebudowy pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w tego typu budynkach.

Projekt przebudowy architekt porównuje do opowieści o Brzydkim Kaczątku. Jednak metamorfoza budynku wcale nie była przyjemna i prosta jak w bajkach. Początkowo projekt zmian nie przypadł do gustu wydziałowi Architektury i wydziałowi Konserwacji Zabytków urzędu miasta. Zaproponowane zmiany wydawały się zbyt radykalne.

Dom w wizji architekta miał totalnie zmienić swoje oblicze. Budynek powstał w latach 70. i został posadowiony z dwóch stron w ostrej granicy. Jego elewacja nawiązywała do neoklasycyzmu, jednak był to tylko wizualny zabieg. W bliźniaczej zabudowie z sąsiednim budynkiem utrzymanym w zupełnie innym charakterze dom stanowił wyjątkowo niedobraną parę.

Uznaliśmy, że całość nie jest przykładem architektury jaki warto zachować dla przyszłych pokoleń. Mieliśmy nieodparte wrażenie, że już sam budynek chciałby zmienić swój wygląd. Chciałby się wyprostować, niczego nie udawać i wyglądać adekwatnie do czasów, w jakich zastała go przebudowa. Powinien nawiązywać do czasów, kiedy na Żoliborzu Starym swoje projekty realizowali wielcy polscy moderniści jak Stanisław i Barbara Brukalscy czy Juliusz Żurawski. Niełatwo było przekonać wydział konserwacji zabytków do takiego pomysłu. A jednak się udało, projekt uzyskał zalecenia konserwatorskie i po wielu perypetiach został zrealizowany – wspomina arch. Paweł Lis autor projektu przebudowy.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

Przesuń suwak PRZED i PO:



4. CEGŁA GÓRĄ! DOM INDUSTRIALNY W MIKOŁOWIE

Projekt: studniarek+pilinkiewicz
Zdjęcia: Adam Miozga
Lokalizacja: Mikołów

W Mikołowie na Śląsku stanął Dom Industrialny – oryginalny budynek, który wyszedł spod ołówka archistudia studniarek+pilinkiewicz. Zgodnie z życzeniem inwestorów architekci zaproponowali budynek stanowiący wariację na temat tzw. nowoczesnej stodoły. Takie rozwiązanie wpisuje się w krajobraz Śląska.

Mikołów jest malowniczym miasteczkiem położonym między Tychami a Katowicami. Na jego peryferiach stanął Dom Industrialny według projektu archistudia studniarek+pilinkiewicz. Dom miał być współczesną stodołą z industrialny­mi akcentami. Architekci zaproponowali architekturę nawiązującą bezpośrednio do spuścizny tego regionu. Parterowa, wydłużo­na bryła budynku, przykryta podwójnym szedowym dachem, nawiązującym do fabrycznych zabudowań, których wiele na Śląsku, z elewacją z czerwonej ce­gły, stworzyła współczesną rzeźbę o jednoznacz­nych konotacjach.

Horyzontalna bryła budynku położona jest w linii za­budowy, wzdłuż drogi dojazdowej, na wąskiej działce w układzie zabudowy wschód-zachód. Teren opada w kierunku wschodnim, co powoduje, że obiekt jest w tej części nadwieszony nad terenem. W kompozy­cji dwóch brył dominuje część mieszkalna z jedno­przestrzennym, wysokim salonem, jadalnią i antre­solą, oraz sypialniami nadwieszonymi nad terenem. Druga, mniejsza, mieści garaż, część gospodarczą oraz kuchnię, połączoną z dużym zadaszonym tara­sem, salonem letnim. Taras zewnętrzny, zlokalizowany od strony południo­wo-zachodniej, wraz z podcieniem od strony połu­dniowej, poprzez cofnięcie przeszklenia względem elewacji, tworzą wcięcie w bryle budynku.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

5. PIĘKNO CEGŁY. NOWOCZESNY BLIŹNIAK W GDAŃSKU

Projekt: Hubert Kowalski
Zdjęcia: Magda Korzewska
Lokalizacja: Gdańsk

Nowoczesny bliźniak znajduje się w Gdańsku, jego projekt przygotował architekt Hubert Kowalski. Realizację w zimowej scenerii na zdjęciach uwieczniła Magda Korzewska archphoto.pl.

Projektując budynek architekt chciał stworzyć miejsca do życia dla dwóch rodzin. Budynek miał pozostać w zgodzie z otoczeniem i współgrać z przyrodą – tuż obok znajduje się las.

W efekcie architekt Hubert Kowalski zaprojektował dwie odsunięte od siebie bryły, które zostały połączone niskim łącznikiem z osobnym wejściem do budynków. Wykorzystano tu naturalne materiały, takie jak cegła i drewno, które korespondują z otoczeniem. Z kolei szkło i aluminium nadały całości nowoczesnego wyglądu.

Bliźniak powstał na działce o nieregularnym kształcie wielokąta z ograniczonymi warunkami zabudowy. Te ograniczenia wpłynęły na projekt, bo należało odsunąć całość od potoku, lasu i zachować linie zabudowy. Nierównoległe ustawienie brył nie jest więc dziełem przypadku.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

6. CEGLANY DOM POD POZNANIEM. ZBUDOWANO GO W SĄSIEDZTWIE LASU

Projekt: Ktura Architekci/Katarzyna Buczkowska-Grobecka
Zdjęcia: Przemysław Turlej
Lokalizacja: okolice Poznania

Budynek zaprojektowała Katarzyna Buczkowska-Grobecka z zespołem Ktura Architekci. Ceglany dom ma 245 m kw. powierzchni i zbudowany został na działce pod Poznaniem.

Jego dużym atutem jest lokalizacja. Zielone sąsiedztwo cieszy oczy mieszkańców i daje możliwość odpoczynku w otoczeniu natury. To właśnie dzięki lokalizacji projektowanie tego budynku architektom sprawiło ogromną przyjemność, choć musieli zmierzyć się z trudnościami formalnymi i mocno sprecyzowanymi oczekiwaniami klienta.

Choć działka jest dość spora, to linia zabudowy wraz z orientacją tego terenu okazały się dla architektów sporym wyzwaniem. Projektowanie budynku rozpoczęli od wizji lokalnej. To podczas spaceru po działce poznali różne perspektywy, a w głowach zaczęły kiełkować pierwsze pomysły. Chodzili, patrzyli, doświadczali tego miejsca, na którym w przyszłości miał stanąć rodzinny dom. Wiedzieli, że w jego projekcie będą chcieli mocno zaznaczyć oś wejścia. Front miał przenikać się z ogrodem i lasem. Zielone sąsiedztwo zdecydowanie wymagało podkreślenia. W efekcie powstał projekt, który od razu spodobał się inwestorom, a ceglany dom w otoczeniu natury zdaje się, jakby stał tu “od zawsze”.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

7. DOM NA STYKU. SYMBIOZA ZIELENI Z ARCHITEKTURĄ

Projekt: TTAT – Magdalena Tokarska, Piotr Tokarski
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski
Lokalizacja: Czeladź

Dom na Styku został zaprojektowany na niewielkiej, miejskiej działce w Czeladzi. Charakterystyczną cechą tej lokalizacji jest bezpośredni styk wschodniej granicy z parkiem miejskim– jednego z największych terenów zielonych w obrębie Czeladzi. Sąsiedztwo działki z bujną zielenią parku stało się punktem startowym genezy projektu.

Celem było stworzenie domu maksymalnie otwartego na przyrodę, którego bryła nie będzie dominować i wkomponuje się w sąsiadującą z działką zieleń. Z drugiej jednak strony, Dom na Styku zlokalizowany został na działce o charakterze miejskim, stąd jego forma powinna była wpisywać się w zabudowę dzielnicy mieszkaniowej Czeladzi. Założeniem projektowym stało się, zatem odnalezienie odpowiedniego balansu i symbiozy pomiędzy architekturą domu jako tworu ludzkiego, a zielenią jako świata ożywionego. Jednak to ten drugi element kontekstu miejsca stanowi atut działki.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

8. DOM W KOŚCIELISKU. INSPIRACJĄ BYŁY SCHRONISKA GÓRSKIE Z LAT 20.

Projekt: Karpiel Steindel Architektura
Zdjęcia: Anna Michałek
Lokalizacja: Kościelisko

Dom jednorodzinny w Kościelisku utrzymany w duchu tatrzańskiego schroniska  to najnowszy projekt pracowni Karpiel Steindel Architektura to współczesne odwołanie do architektury górskich schronisk wznoszonych w Tatrach w tzw. stylu nowozakopiańskim.

Shelter House powstał w Kościelisku, w dzielnicy willowej. Bezpośrednią inspiracją dla projektu były schroniska górskie z lat 20. i 40. Murowaniec na Hali Gąsienicowej oraz schronisko na Hali Ornak.

– W projekcie chcieliśmy zawrzeć wyjątkowe walory zakopiańskiej architektury, nawiązując jednocześnie do mniej oczywistych realizacji, które ugruntowały lokalne tradycje budowlane. Zabudowa najpopularniejszych schronisk, które większość z nas kojarzy z górskich wycieczek to element odtwarzania tradycji i pamięci o tych miejscach, a zarazem próba nadania budynkom mieszkalnym cech, które kojarzą się z bezpieczeństwem i przytulnością – tłumaczy architekt Jan Karpiel Bułecka jr.

Charakterystyczna dla tego projektu jest wzniesiona na wysokość pierwszej kondygnacji, kamienna rama, stanowiąca zarazem bezpieczne zadaszenie parterowego tarasu. Masywna, niemal monolityczna, nadaje bryle solidności i surowości, cechujących architekturę wysokogórskich schronisk.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

9. DOM POD WARSZAWĄ. TAK ZIELONEGO SĄSIEDZTWA MOŻNA ZAZDROŚCIĆ

Projekt: Z3Z Architekci
Zdjęcia: Marcin Mularczyk
Lokalizacja: okolice Warszawy

Dom U-kierunkowany zbudowany został pod Warszawą. Jego projekt przygotowali architekci z pracowni Z3Z ARCHITEKCI. Budynek ma 280 m kw. powierzchni, a domownikom umożliwia kontakt z dziewiczą przyrodą Puszczy Kampinoskiej.

Już sama lokalizacja jest atutem budynku. Dom powstał na działce graniczącej z Puszczą Kampinoską. Część dzienna – serce domu zamknięte jest ścianami z trzech stron, otwiera się jedynie i najmocniej jak to możliwe tylko na puszczę. Nazwa U-kierunkowany oddaje 2 cechy, którymi charakteryzuje się projekt. Kształt schematu ideowego, który przypomina zamkniętą z trzech stron literę U oraz jego otwarcie w kierunku puszczy. Co ważne, dom zamknięty jest przed światem ścianami tylko do pewnej wysokości. Z wnętrza strefy dziennej nie widać sąsiadów ani ulicy. Dzięki oknom przy suficie, a nawet na wysokości piętra, domownicy widzą górne partie drzew sosnowego lasu. W środku można odnieść wrażenie, że dom stoi sam w środku puszczy i otacza go tylko przyroda.

Sąsiedztwo wysokich drzew wymagało jednak przygotowania przemyślanego projektu, który zapewni dopływ naturalnego światła. Puszcza, na którą otwiera się budynek położona jest z północno–zachodniej strony działki. Biorąc pod uwagę założenia projektu, dostęp do wschodniego i co gorsza południowego światła byłby odcięty dla części dziennej. Problem ten rozwiązano dzięki oknom umieszczonym w górnej części ścian. Dzięki nim przebywając wewnątrz można odnieść wrażenie, że otacza nas tylko puszcza, a jednocześnie pomieszczenia są jasne i dociera do nich słońce o każdej porze dnia. Salon ma niczym nie zaburzony widok na puszczę dzięki szklanej ścianie o wysokości półtorej kondygnacji, a jednocześnie dociera do niego dużo słońca dzięki oknom umieszczonym na jego obwodzie w górnej części pomieszczenia od strony wschodniej i południowej.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

10. DOM UKRYTY NA SKARPIE. ZBUDOWALI GO NAD WISŁĄ

Projekt: 77STUDIO architektury
Zdjęcia: Piotr Krajewski
Lokalizacja: centralna Polska

Dom na skarpie zaprojektowali architekci z warszawskiej pracowni 77STUDIO architektury. Jego minimalistyczna forma wynika z chęci podkreślenia walorów pobliskiej przyrody – bryła zdaje się wrastać w zielone zbocze i koresponduje z rzeką, która stała się istotnym punktem odniesienia.

Budynek został właśnie nagrodzony w konkursie European Property Awards 2023 – 2024 w kategorii Architecture Single Residence. W piątek 12 maja autorzy projektu odebrali też Nagrodę Roku SARP 2023 za nominację w kategorii budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Dom zaprojektowany został na lewym brzegu Wisły, w centralnej Polsce. Z działki, na której stanął, roztacza się malowniczy widok na rzekę, nadbrzeżne łęgi i ciągnącą się po horyzont równinę mazowiecką. Skąpa zabudowa okolicy dodaje poczucia bliskości z naturą. To właśnie te unikalne cechy otoczenia zainspirowały właścicieli do wyboru miejsca pod jego budowę.

Urzekła nas różnorodność krajobrazu i poczucie wolności, którego doświadczaliśmy odwiedzając tę okolicę. Od razu wiedzieliśmy, że dom powinien stanąć na skarpie, a jego wnętrze przenikać się z otoczeniem. Pozostawało pytanie, czy uda się uzyskać zamierzony efekt i jak poradzić sobie z budową w tak wrażliwym i wymagającym terenie – wspominają właściciele domu.

Więcej zdjęć budynku publikujemy TUTAJ.

Który z dziesięciu domów jest najładniejszy? Dajcie znać głosując w sondzie! 

Najpiękniejszy jednorodzinny dom w Polsce to?

  • 10. DOM UKRYTY NA SKARPIE. ZBUDOWALI GO NAD WISŁĄ (61%, 566 Votes)
  • 9. DOM POD WARSZAWĄ. TAK ZIELONEGO SĄSIEDZTWA MOŻNA ZAZDROŚCIĆ (6%, 57 Votes)
  • 7. DOM NA STYKU. SYMBIOZA ZIELENI Z ARCHITEKTURĄ (6%, 57 Votes)
  • 3. NOWE ŻYCIE STAREGO DOMU W WARSZAWIE. SPEKTAKULARNA ZMIANA (5%, 51 Votes)
  • 6. CEGLANY DOM POD POZNANIEM. ZBUDOWANO GO W SĄSIEDZTWIE LASU (5%, 46 Votes)
  • 4. CEGŁA GÓRĄ! DOM INDUSTRIALNY W MIKOŁOWIE (4%, 37 Votes)
  • 5. PIĘKNO CEGŁY. NOWOCZESNY BLIŹNIAK W GDAŃSKU (4%, 36 Votes)
  • 1. DOM NA GÓRCE POD POZNANIEM. POWSTAŁ DLA FANA SAMOCHODÓW (4%, 33 Votes)
  • 8. DOM W KOŚCIELISKU. INSPIRACJĄ BYŁY SCHRONISKA GÓRSKIE Z LAT 20. (3%, 27 Votes)
  • 2. NOWOCZESNY DOM W KRAKOWIE. TO PROJEKT PRACOWNI KROPKA STUDIO (3%, 24 Votes)

Total Voters: 934

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Architektura w Polsce | Elewacja | Modernizm | whiteMAD na Instagramie

źródło: opracowanie whiteMAD