dom w wesołej

Najpiękniejsze domy w Polsce. Który z nich jest najładniejszy? [GŁOSUJ!]

Jest ich dziesięć. To najpiękniejsze domy jednorodzinne w Polsce, które w ostatnim roku zyskały największą uwagę czytelników whiteMAD.pl i artykuły o nich były jednymi z najpopularniejszych, jakie opublikowaliśmy. Są domy minimalistyczne, drewniane chaty, domy z płaskimi lub tradycyjnymi dachami. Który z nich podoba wam się najbardziej? Dajcie znać głosując w sondzie, którą zamieściliśmy w dolnej części zestawienia. Kolejność, w której zostały opisane budynki jest przypadkowa. 

1. NOWOCZESNY DOM RB23

Architekt: Paweł Lis
Lokalizacja: okolice Warszawy

Ma aż 300 m kw. powierzchni i zbudowany został w sąsiedztwie lasu. Dom zaprojektował architekt Paweł Lis.

Powstała wyjątkowa rezydencja. Wyjątkowa, bo mimo określenia jej mianem rezydencji, dom wydaje się być skromny. Dom RB23 nie posiada okazałej, wielokondygnacyjnej bryły. Architekt zaprojektował dom tak, by kształtem przypominał zestawione razem prostopadłościany. Każdy z tych fragmentów obłożony został płytą klinkierową i kryje w sobie inne funkcje.

Prostopadłościan umieszczony od strony drogi kryje w sobie strefę dzienną. Wejście do niego zostało podkreślone poprzez szklaną zabudowę wiatrołapu, do którego prowadzi alejka wykonana z wielkoformatowych płyt z betonu architektonicznego. Tuż obok w najdalej wysuniętej bryle powstał dwustanowiskowy garaż. Więcej zdjęć znajdziesz TUTAJ.


2. BIAŁY DOM POD POZNANIEM

Architekci: PL.Architekci
Lokalizacja: okolice Poznania

Projekt budynku powstał w pracowni PL.architekci. Dom zbudowano na gęsto zabudowanym osiedlu domków jednorodzinnych.

Projektowanie domu w gęstej i chaotycznej zabudowie przedmieść to dla architektów wyzwanie. Taki budynek powinien tonować wizualne bogactwo osiedla, a mieszkańcom gwarantować poczucie prywatności. Zespół PL.architekci musiał więc z jednej strony pamiętać o skali i proporcji sąsiednich budynków a z drugiej pamiętać o potrzebach klienta. Budynek został tak zaprojektowany, by zapewniać domownikom poczucie prywatności od strony ulicy. Zupełnie inaczej jest od strony ogrodu – projektanci pozostawili tam ogromną przestrzeń, z której mogą korzystać mieszkańcy.

Dom zaprojektowano dla rodziny z trójką dzieci. Jego powierzchnia wynosi 228 m kw. Budynek otwarto przez dwie kondygnacje i doświetlono oknem od południa na poziomie piętra. Taki zabieg pozwolił czytelnie podzielić wnętrze na strefy dla dzieci oraz dla rodziców. Więcej zdjęć budynku zamieściliśmy TUTAJ.


3. SIOSTRZANE DOMY

Architekci: MAKA.STUDIO
Lokalizacja: Bory Tucholskie

Projekt zakładał budowę zespołu dwóch budynków jednorodzinnych usytuowanych nad linią brzegową jeziora. Działka z południowym wjazdem i spadkiem była wyzwaniem dla autorów projektu. Koncepcja zakłada, odwrócenie strefy nocnej i dziennej. Strefa nocna znalazła się na kondygnacji -1, a dzienna na poziomie 0.

Budynek wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu – niejako spływa z otoczeniem. Dzięki takiemu zabiegowi część dzienna jest umieszczona wyżej i umożliwia lepszy widok na jezioro.

Poprzez zastosowanie naturalnych, szlachetnych materiałów jak drewno, kamień czy cegła mają wtapiać się w otoczenie i być jego dopełnieniem; na wjeździe wyeksponowane jedynie fronty budynków, z kondygnacją podziemną otwierającą się w stronę jeziora, dzięki naturalnej barierze ukształtowania terenu wydzielona została strefa prywatna ogrodów. Więcej zdjęć realizacji znajdziecie klikając TUTAJ.


4. DOM Z ZACIĘCIEM

Architekci: PAG Pracownia Architektury Głowacki
Lokalizacja: Wrocław

Stanął na osiedlu domków jednorodzinnych.  Dom we Wrocławiu zbudowano według projektu pracowni PAG Pracownia Architektury Głowacki. Architekci zaproponowali nowoczesną i nietypową formę, która domownikom daje poczucie prywatności.

Dom z zacięciem położony jest w otoczeniu przedwojennych domów jednorodzinnych. Stara zabudowa sprawiła, że budynek niemal z każdej strony otoczony jest zielenią – to w większości przydomowe ogródki, które przed wojną często powstawały przy domach jednorodzinnych.  Mimo niewielkiej parceli, bliskości sąsiadków i olbrzymich przeszkleń architektom udało się zadbać o prywatność mieszkańców. Było to możliwe dzięki dynamicznej formie budynku, która w niektórych miejscach odsłania wnętrze, a w innych sprytnie zakrywa przestrzeń.

Budynek został zaprojektowany tak, aby otwierał strefę dzienną na otaczający go ogród. Więcej zdjęć tej realizacji znajdziesz klikając TUTAJ.


5. DOM Z CZAPKĄ

Architekci: IFAgroup
Lokalizacja: Gdańsk

Dom z czapką zaprojektowali architekci z gdańskiej pracowni IFAgroup Kamila Domachowskiego. Dom znajduje się na styku dwóch dzielnic – zabytkowej i współczesnej. Bryła stworzona przez architektów jest historycznym rysem we współczesnej interpretacji.

Elegancki „dom z czapką” znajduje się w gdańskiej dzielnicy willowej. Słowo „bryła” w odniesieniu do tego domu wydaje się bardzo adekwatne, bo dom jest jakby wyciosany z jednej śnieżnobiałej bryły. Strefa wejścia jest wyciągnięta na zewnątrz z tej samej materii, kształtem nawiązuje do formy dachu. Warto zauważyć, że stolarka okienna jest dopasowana kolorystyką do podłoża. Na parterze i piętrze okna są białe, a na samej górze okna mają kolor identyczny z blachą tytanowo-cynkową, z której wykonano dach. Więcej o projekcie pisaliśmy TUTAJ.


6. CEGLANY DOM

Architekci: Studiomania
Lokalizacja: Kociewie

Dom jest przykładem dobrze zaprojektowanej bryły, wpisującej się w krajobraz drugiego po Kaszubach zwartego regionu etnograficzno-kulturowego jakim jest Kociewie. To także świetnie dobrane materiały budowlane, które odnoszą się z szacunkiem do zastanej zabudowy, a także historii regionu. Pracami zespołu przewodził architekt Adrian Mania, założyciel pracowni. 

Podstawową wytyczną otrzymaną od inwestorów było użycie cegły o naturalnym wybarwieniu. Właściciele pochodzący z Kociewia byli zafascynowani szlachetnością tego materiału, który nawet po wielu latach zachowuje wysokie walory estetyczne. Podróżując po regionie można się natknąć na wiele zabytkowych domów z cegły, które zdobią krajobraz kociewskich wsi. Dlatego architekci zdecydowali się na użycie tradycyjnej, ręcznie formowanej cegły.

Dom został podzielony na dwie części dostępne z przedsionka zlokalizowanego w narożniku budynku. Zachodnią, na którą składają się salon z antresolą, kuchnia i wc oraz wschodnią, w której znajdują się trzy sypialnie oraz łazienka. Od frontu przewidziano garaż dwustanowiskowy z poddaszem magazynowym i małą piwnicę, w której znajduje się kotłownia. Więcej zdjęć budynku znajdziesz TUTAJ.


7. DOMEK NAD WISŁĄ

Architekci: K. Czudowska z zespołem
Lokalizacja: Czerwińsk nad Wisłą

Domek nad Wisłą został zaprojektowany jako miejsce, w którym właściciele będą mogli spędzać weekendy. Znajduje się w Czerwińsku, zaledwie kilkadziesiąt metrów od rzeki.

Dom zlokalizowany został na szczycie wzgórza i właścicielom oferuje rozległy widok na rzekę i pobliskie lasy. Co prawda w sąsiedztwie znajdują się inne zabudowania, ale architekci zaprojektowali go w taki sposób, że pobliskie drzewa osłaniają go i właścicielom zapewniają poczucie prywatności.

Budynek zaprojektowano na planie prostokąta i wykończono dwuspadowym dachem. Dom posiada rozległy ganek, rozciągający się ponad wzniesieniem. Tuż pod werandą powstała przestrzeń, w której składowane są stosy pociętego na opał drewna. Z werandy właściciele mogą korzystać też w deszczowe dni – przed zmoknięciem chroni ich dodatkowy dach. Ciekawostką tej przestrzeni jest piec do pizzy. Powyżej, na wzgórzu za domkiem znajduje się mniejszy budynek, w którym urządzono saunę i zewnętrzny prysznic. Więcej zdjęć budynku znajdziecie TUTAJ.


8. DOM W BIESZCZADACH

Architekci: Medusa Group
Lokalizacja: Bieszczady

Dom w Bieszczadach od Medusa Group powstał przy granicy Polski z Ukrainą. Piękne i dzikie tereny Bieszczad zachwycają melancholią i bogactwem natury, przyciągając miłośników dzikiej przyrody.

Architekci ze studia Medusa Group zaprojektowali dom, który zatapia się w górzystym pejzażu. Architektura rysuje granice z przyrodą. Od drogi pozostanie nieogrodzony. Miejscami przestrzeń przenika przez bryłę, gdzie indziej nachodzi na budynek. Dach pokryty strukturą ziemną z warstwą darni wpisał dom w kontekst miejsca i osłabił poczucie jego obecności na tle Otrytu – malowniczego, górzystego pasma Bieszczad.

Dom podkreślać ma piękno miejsca, nie wpływając negatywnie na jego odbiór. Kryty cortenem budynek kadruje widok, miejscami nawet powiela go refleksami na dużych przeszkleniach. Więcej zdjęć budynku zamieściliśmy TUTAJ.


9. ŚLONSKO CHAŁPA

Architekci: mode:lina
Lokalizacja: Śląsk

Architekci z pracowni mode:lina pochwalili się nową realizacją. Projekt Ślonsko Chałpa to jednorodzinny dom, który powstał z przebudowy istniejących budynków gospodarczych z okresu PRL. 

Za projektem Ślonsko Chałpa kryje się ciekawa historia. Jego forma to efekt przebudowy istniejących budynków gospodarczych powstałych jeszcze w okresie PRL. Poznańscy architekci wydobyli z nich to, co najcenniejsze – surowy beton i cegłę, które zostały wyeksponowane oraz prostotę formy i konstrukcji. Przebudowa miała na celu adaptację popadającej w ruinę stodoły na dom jednorodzinny. Z budynków gospodarskich udało się zachować betonową konstrukcję budynku wraz z częścią cegieł i elementów stalowych. Istniejące zabudowania, ze względu na swoją modułową siatkę słupów i betonowy strop mogły być stosunkowo łatwo przebudowane i dowolnie zaaranżowane. Więcej zdjęć budynku znajdziecie TUTAJ.


10. DOM W WARSZAWIE

Architekci: Ultra Architects
Lokalizacja: Warszawa

Jednorodzinny dom zaprojektowali architekci z poznańskiej pracowni Ultra Architects. Powstała drewniana „rama”, będąca polem do popisu dla architektek wnętrz z biura InsideARCH.

Efekt finalny zaskoczył właścicieli. Jednorodzinny dom na obrzeżach Warszawy zaprojektowany został w formie prostej, zaoblonej bryły, którą ozdobiono elewacją wykonaną z nieimpregnowanych desek z modrzewia syberyjskiego. Budynek otoczony jest borem sosnowym, a zastosowana elewacja sprawia, że gmach idealnie wpisał się w otoczenie.

W sumie powierzchnia budynku wynosi 260 m kw. Największą część zajmuje otwarty parter, który został mocno przeszklony. Zamontowane tam panoramiczne okna sprawiają, że las wizualnie przenika do wnętrza. Sypialnie i inne pomieszczenia na piętrze są mniejsze, jednak równie przestrzenne i otwarte na zewnętrzny świat. Więcej zdjęć budynku opublikowaliśmy w naszym wcześniejszym artykule TUTAJ.

Który z dziesięciu domów podoba wam się najbardziej? Dajcie znać głosując w sondzie!

Najpiękniejszy jednorodzinny dom w Polsce to:

View Results

Loading ... Loading ...

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Elewacja | Drewno | whiteMAD na Instagramie

źródło: opracowanie whiteMAD