Domy w Borach Tucholskich. Powstały tuż nad jeziorem!

Domy w Borach Tucholskich zaprojektowali architekci z pracowni MAKA.STUDIO. Projekt zespołu dwóch budynków jednorodzinnych usytuowanych nad linią brzegową jeziora. Działka z południowym wjazdem i spadkiem była wyzwaniem projektowym.

Koncepcja architektów zakłada odwrócenie strefy nocnej i dziennej. Strefa nocna urządzona została na poziomie minus jeden, a strefa dzienna na poziomie zero. Budynek wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu – niejako spływa z otoczeniem. Dzięki takiemu zabiegowi część dzienna umieszczona wyżej sprawiła, że przebywając wewnątrz można się cieszyć lepszym widokiem na jezioro.


Poprzez zastosowanie naturalnych, szlachetnych materiałów jak drewno, kamień czy cegła, budynki mają wtapiać się w otoczenie i być jego dopełnieniem; na wjeździe wyeksponowane jedynie fronty budynków, z kondygnacją podziemną otwierającą się w stronę jeziora, dzięki naturalnej barierze ukształtowania terenu wydzielona została strefa prywatna ogrodów.

O architektach:
MAKA.STUDIO –  “to nasze marzenie o projektowaniu szczerej, autentycznej architektury i przyjaznych, oryginalnych wnętrz. Studio otworzyliśmy kilka lat temu.  Główną ideą jaka nam przyświecała, było tworzenie architektury i wnętrz, które odpowiadają naszej estetyce, porządkują przestrzeń i po prostu sprawiają przyjemność. Rozwijając swoje zawodowe umiejętności w Paryżu i Mediolanie, chcieliśmy przenieść dobre nawyki projektowe na nasz rodzimy grunt. Zmęczeni byle jakością otoczenia postanowiliśmy sami kreować to, co widzimy. Projekty które potrafią zainspirować i oddają osobowość właścicieli. Podczas tworzenia, często obieramy jedno hasło, które tworzy szkielet ideowy naszej drogi projektowej, definiuje wygląd, kształt i poczucie przestrzeni. Staramy się podchodzić nieszablonowo do każdego projektu łącząc oczekiwania naszych inwestorów z ponadczasową estetyką i charakterem miejsca.” – czytamy na stronie pracowni

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Polscy projektanci | Polska | Dom | Las

zdjęcia: Jakub Nanowski – perspektywa
źródło: materiały prasowe / Domy w Borach Tucholskich / MAKA.STUDIO