Domy w Borach Tucholskich zaprojektowali architekci z pracowni MAKA.STUDIO. Projekt zespołu dwóch budynków jednorodzinnych usytuowanych nad linią brzegową jeziora. Działka z południowym wjazdem i spadkiem była wyzwaniem projektowym.  koncepcja zakłada, odwrócenie strefy nocnej i dziennej. Strefa nocna w kondygnacji -1. Strefa dzienna na poziomie 0.

Budynek wykorzystuje naturalne ukształtowanie terenu – niejako spływa z otoczeniem.  Dzięki takiemu zabiegowi część dzienna jest wyżej i uzyskujemy większą panoramę na jezioro.

Poprzez zastosowanie naturalnych, szlachetnych materiałów jak drewno, kamień czy cegła mają wtapiać się w otoczenie i być jego dopełnieniem; na wjeździe wyeksponowane jedynie fronty budynków, z kondygnacją podziemną otwierającą się w stronę jeziora, dzięki naturalnej barierze ukształtowania terenu wydzielona została strefa prywatna ogrodów.

O architektach:
MAKA.STUDIO –  „to nasze marzenie o projektowaniu szczerej, autentycznej architektury i przyjaznych, oryginalnych wnętrz. Studio otworzyliśmy kilka lat temu.  Główną ideą jaka nam przyświecała, było tworzenie architektury i wnętrz, które odpowiadają naszej estetyce, porządkują przestrzeń i po prostu sprawiają przyjemność. Rozwijając swoje zawodowe umiejętności w Paryżu i Mediolanie, chcieliśmy przenieść dobre nawyki projektowe na nasz rodzimy grunt. Zmęczeni byle jakością otoczenia postanowiliśmy sami kreować to, co widzimy. Projekty które potrafią zainspirować i oddają osobowość właścicieli. Podczas tworzenia, często obieramy jedno hasło, które tworzy szkielet ideowy naszej drogi projektowej, definiuje wygląd, kształt i poczucie przestrzeni. Staramy się podchodzić nieszablonowo do każdego projektu łącząc oczekiwania naszych inwestorów z ponadczasową estetyką i charakterem miejsca.” – czytamy na stronie pracowni

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Polscy projektanci | Polska | Dom | Las

zdjęcia: Jakub Nanowski – perspektywa
źródło: materiały prasowe / Domy w Borach Tucholskich / MAKA.STUDIO