Stanął na osiedlu domków jednorodzinnych. Dom we Wrocławiu zbudowano według projektu pracowni PAG Pracownia Architektury Głowacki. Architekci zaproponowali nowoczesną i nietypową formę, która domownikom daje poczucie prywatności.
Dom z zacięciem położony jest w otoczeniu przedwojennych domów jednorodzinnych. Stara zabudowa sprawiła, że budynek niemal z każdej strony otoczony jest zielenią – to w większości przydomowe ogródki, które przed wojną często powstawały przy domach jednorodzinnych. Mimo niewielkiej parceli, bliskości sąsiadków i olbrzymich przeszkleń architektom udało się zadbać o prywatność mieszkańców. Było to możliwe dzięki dynamicznej formie budynku, która w niektórych miejscach odsłania wnętrze, a w innych sprytnie zakrywa przestrzeń.
Budynek został zaprojektowany tak, aby otwierał strefę dzienną na otaczający go ogród.
Dzięki wycofaniu bryły w głąb działki i przemyślanej kompozycji, okna kadrują widoki na zieleń i niebo, a nie domy sąsiadów – mówią autorzy projektu.
Prosta forma domu nawiązuje do zabudowy jednorodzinnej dzielnicy (między innymi dwuspadowy dach) i skrywa wolumen wzajemnie przenikających się (w pionie i poziomie) półotwartych przestrzeni – zorganizowanych wokół serca domu, jakim jest strefa ogrodu zimowego z rosnącym w nim drzewem. Z pełnej, białej bryły wycięto po przekątnej dwa narożniki w formie głębokich loggii przekrytych ściętym dachem. Przeszklone na całej wysokości, atrakcyjnie otwierają dom na zewnątrz, a także, wraz z witryną od południa i świetlikami nad drzewem, wypełniają go światłem naturalnym przez cały dzień.
Wnętrze zdominowane jest przez biel, która sprawia, że pomieszczenia są bardzo jasne. Projekt wnętrz domu opracował Jacek Jara.
Czytaj więcej: Dom jednorodzinny | Modernizm | Architektura w Polsce
zdjęcia: Maciej Lulko, źródło: PAG Pracownia Architektury Głowacki