Zaprojektowali ogród marzeń. Nero Garden autorstwa Eklekt Atelier

Dobrze zaprojektowany ogród nie tylko koi oczy zielenią czy oferuje miejsce do odpoczynku. Dobrze zaprojektowany ogród przede wszystkim koresponduje z architekturą domu, stanowi jego przedłużenie i tworzy z nim spójną całość. Przykładem takiego ogrodu jest projekt Nero Garden w Warszawie.

Ogród zaprojektował Przemysław Cepielik z pracowni Eklekt Atelier. Zadaniem pracowni było stworzenie zielonej przestrzeni, która będzie uzupełnieniem domu Nero House projektu pracowni Reform Architekt. Dom jest nowoczesną, modernistyczną bryłą o ciemnej elewacji. Równie eleganckie powinno być jego najbliższe otoczenie.

Dom zlokalizowany jest w Warszawie i zaprojektowany został dla młodej rodziny. Jego właścicielom zależało na poczuciu prywatności, dlatego zaprojektowana zieleń jest swego rodzaju naturalną kurtyną oddzielającą dom od sąsiadów. Wizja ogrodu powstała z inspiracji górską przyrodą. Inwestor spędził sporo czasu spacerując po górskich szlakach Bałkanów. Spodobało mu się bogactwo zieleni i kamieni, naturalne kompozycje tworzące pocztówkowy krajobraz. Panującą tam atmosferę postanowił przenieść do sąsiedztwa własnego domu.

Ogród został zaprojektowany w taki sposób, aby stanowił uzupełnienie otaczającej architektury, tworząc miejsce spokoju i harmonii. Autorzy projektu przyznają, że wyzwaniem było zapewnienie poczucia prywatności mieszkańców. W sąsiedztwie znajduje się osiedle, dlatego ważne było takie zaplanowanie zieleni, które pozwoli stworzyć naturalną barierę wizualną, zwłaszcza jego mocno przeszklonych części. Cel ten udało się osiągnąć poprzez podniesienie terenu, bez naruszenia naturalnego charakteru otoczenia oraz wybranie drzew iglastych, których gęste gałęzie skutecznie będą osłaniać mieszkańców również zimą. Za projekt zieleni odpowiadała Karolina Kolano.

Zastosowaliśmy całoroczne gatunki roślin o zróżnicowanych wysokościach i strukturach, aby stworzyć naturalną zasłonę dla domu. Dodatkowo wprowadziliśmy elementy terenowe, takie jak niewielkie pagórki czy skały, aby dodać charakteru i głębi tej przestrzeni – opisują Przemysław Cepielik i Karolina Kolano.


W całej aranżacji warto zwrócić uwagę na małą architekturę oraz strefę relaksu. Ta ostatnia powstała przy głównym tarasie i oferuje miejsce do odpoczynku w otoczeniu wody. W ogrodzie znalazło się też miejsce na minimalistyczne palenisko. Cały teren ozdobiono spacerowymi ścieżkami, których powierzchnię wykonano z kamiennych płyt. Ogród zyskał też dyskretne oświetlenie.

Wykorzystanie motywów przyrody z bałkańskich wzgórz i przeniesienie ich do serca miasta pozwoliło stworzyć ogród, który zachwyca przez cały rok, a nie tylko wiosną i latem. Zastosowanie roślinności o różnorodnych kształtach i kolorach, które połączono z naturalnymi elementami kamienia, pozwoliło stworzyć wizualną mozaikę, zmieniającą się wraz z kolejnymi porami roku. Co ważne, nie jest to tylko przestrzeń ozdobna. Ogród zachęca do relaksu, spotkań towarzyskich i kontaktu z naturą.

Warto też wspomnieć o innym projekcie pracowni Eklekt Atelier. Wcześniej pisaliśmy o zaprojektowanym przez architektów mieszkaniu w Krakowie, które zdobyło nagrodę Silver A’ Design Award w kategorii projektowanie wnętrz i wystaw. Artykuł oraz zdjęcia tego apartamentu znajdziecie w artykule klikając TUTAJ.

_

O pracowni:

Eklekt Atelier to pracownia projektowa z siedzibą w Krakowie, Warszawie i Atenach. Pracownię tworzy zespół architektów, którzy oferują przygotowanie projektów w zakresie architektury, wnętrz oraz zieleni. Biuro współpracuje z właścicielami mieszkań, domów i powierzchni biurowych. W ramach codziennej pracy architekci oferują szeroki zakres usług. Od przygotowania projektu poprzez nadzór lub inwestycję pod klucz. Architekci z Eklekt Atelier mają już ponad 15-letnie doświadczenie. Główna siedziba pracowni zaaranżowana została w formie eleganckiego butiku, który już na pierwszy rzut oka pozwala ocenić jakość pracy projektantów. Więcej informacji znajdziecie na stronie www.eklekt.pl.

projekt: Eklekt Atelier – Przemysław Cepielik i Karolina Kolano

Czytaj też: Warszawa | Dom jednorodzinny | Zieleń | Detal | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Artykuł sponsorowany.